MotoGP: Nieudana pogoń Valentino Rossiego, Jorge Lorenzo mistrzem świata

Jorge Lorenzo wygrał wyścig o Grand Prix Walencji. Tym samym hiszpański motocyklista zdobył trzeci w karierze tytuł mistrza świata. Hiszpan w przeciągu całego sezonu wyprzedził Valentino Rossiego o pięć punktów.

Łukasz Kuczera

Przed wyścigiem sytuacja w MotoGP była niezwykle ciekawa. Valentino Rossi przystępował do Grand Prix Walencji jako lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Włoch musiał jednak startować z końca stawki, podczas gdy jego główny Jorge Lorenzo ustawił się na pole position.

Szczęście uśmiechnęło się dla Rossiego w momencie ustawiania na starcie, gdyż w motocyklu Cala Crutchlowa doszło do awarii. W tej sytuacji Brytyjczyk musiał zmienić maszynę i stracił pozycję wywalczoną w kwalifikacjach, przesuwając się na ostatnią pozycję.

Lorenzo w pełni wykorzystał start z pole position - wszedł w pierwszy zakręt z bezpieczną przewagą nad Marcem Marquezem i Danim Pedrosą. W tym samym momencie Rossi powoli przedzierał się do przodu - w ciągu jednego okrążenia Włoch wskoczył na piętnastą pozycję. Odzyskiwanie kolejnych miejsc przychodziło "Doctorowi" znacznie trudniej. W połowie wyścigu 36-latek znalazł się na czwartej pozycji.

Strata Rossiego do czołowej trójki była jednak zbyt duża, aby myśleć o wywalczeniu miejsca na podium. Pod koniec wyścigu tempo Lorenzo jednak znacznie spadło i zbliżyli się do niego zawodnicy Repsol Honda Team. Marquez przez kilka okrążeń nie był jednak w stanie zaatakować lidera wyścigu. Próbował tego Pedrosa, który z trzeciej pozycji przedarł się tuż za Lorenzo, jednak kontrataki Marqueza były natychmiastowe.

Ostatecznie Lorenzo minął linię mety jako pierwszy i zapewnił sobie trzeci w karierze tytuł mistrza świata. Swoje wcześniejsze mistrzostwa "Por Fuera" wywalczył w sezonach 2010 i 2012. W przeciągu całego sezonu Hiszpan zdobył 330 punktów. Rossi, który zakończył tegoroczną rywalizację z tytułem wicemistrza świata, wywalczył 325 punktów.

Wyścig Moto2 trzeba było rozgrywać na raty. Za pierwszym podejściem doszło do groźnego upadku w zakręcie numer. Najbardziej ucierpieli w nim Franco Morbidelli oraz Hafizh Syahrin. Obaj nie przystąpili do restartu wyścigu, który liczył tylko osiemnaście okrążeń. W tych warunkach najszybszy okazał się Esteve Rabat, dla którego był to ostatni start w kategorii Moto2, gdyż w przyszłym roku Hiszpana zobaczymy w MotoGP. Pomimo zwycięstwa w Walencji, Rabat nie zdobył tytułu wicemistrza świata, gdyż zaraz za nim na metę wjechał Alex Rins. "Tito" przegrał walkę o tytuł wicemistrzowski z Rinsem o trzy punkty. Już wcześniej mistrzostwo świata zapewnił sobie Johann Zarco.

Walka o tytuł mistrzowski kategorii Moto3 trwała do ostatniego okrążenia. Miguel Oliveira musiał wygrać wyścig w Walencji i liczyć na słabszy wynik Danny'ego Kenta, aby zdobyć mistrzostwo świata. Portugalczyk ze swojego zadania wywiązał się w stu procentach - minął linię mety jako pierwszy, ale Brytyjczyk zajął dziewiątą pozycję. To wystarczyło Kentowi do sięgnięcia po tytuł.