MotoGP: Cal Crutchlow najszybszy o poranku, Valentino Rossi zdyskwalifikowany

Zwycięstwem Cala Crutchlowa zakończyła się pierwsza sesja treningowa przed wyścigiem o Grand Prix Australii. Kolejne miejsca zajęli Danilo Petrucci oraz Jack Miller.

Łukasz Kuczera
Materiały prasowe

Tor Phillip Island w Australii przywitał zawodników MotoGP fatalną pogodą. W piątkowy poranek w okolicach obiektu padał obfity deszcz, co pokrzyżowało plany wielu motocyklistów.

Bradley Smith, odczuwający jeszcze skutki poważnej kontuzji kolana, bardzo długo wahał się, czy w takich warunkach wyjechać na tor. Ostatecznie Brytyjczyka zobaczyliśmy w akcji pod koniec sesji treningowej. Zawodnik Monster Yamaha Tech3 zajął jednak ostatnie miejsce.

Najlepszy czas o poranku wykręcił Cal Crutchlow, który jedno okrążenie toru Phillip Island pokonał w czasie 1:40.957. Z drugim czasem rywalizację zakończył Valentino Rossi, ale po treningu sędziowie przyjrzeli się okrążeniom Włocha i przejechał on zbyt wiele okrążeń na oponach z bardzo miękkiej mieszanki. W efekcie Włoch został zdyskwalifikowany i przesunięty na koniec stawki.

Fatalnie po raz kolejny w tym sezonie w deszczowych warunkach spisał się Jorge Lorenzo. Hiszpan przejechał kilka okrążeń toru Phillip Island, ale każde z nich było niezwykle wolne. Mistrz świata MotoGP z sezonu 2015 stracił do zwycięzcy porannego wyścigu aż 4.694 s.