Aż tylu polskich medali w XXI wieku jeszcze nie było. Mateusz Bernatek na podium w ostatnim dniu ME Warszawa 2021

Mateusz Bernatek zdobył srebrny medal w kategorii do 67 kilogramów w stylu klasycznym podczas ostatniego dnia mistrzostw Europy Warszawa 2021 w zapasach.

PZ
Mateusz Bernatek PAP / Radek Pietruszka / Na zdjęciu: Mateusz Bernatek
Podczas zawodów w Warszawie reprezentacja Polski zdobyła 9 medali (4 srebrne i 5 brązowych). Dotychczas najlepszymi dla Biało-Czerwonych mistrzostwami Europy w XXI wieku pod względem liczby krążków były te rozegrane w 2016 roku (złoty + dwa srebrne + 2 brązowe).

Po pierwszej połowie półfinału Mateusz Bernatek przegrywał 0:4 z Ormianinem Slavikiem Galstyanem, ale ostatecznie wygrał 5:4. W finale rywalem wicemistrza świata seniorów z 2017 roku był Mate Nemes.

W 40. sekundzie starcia o złoto Serb uzyskał 4 punkty po rzucie przez ramię. Po pierwszej połowie prowadził już 5:0. Walka zakończyła się wynikiem 7:2.

Bernatek zdobywał medale mistrzostw Europy kadetów (brąz w 2011 roku), juniorów (złoto w 2013, brąz w 2014) oraz młodzieżowców (złoto w 2017). W Warszawie 27-letni zawodnik z Atletycznego Klubu Sportowego Piotrków Trybunalski po raz pierwszy stanął na podium europejskiego czempionatu seniorów.

Pojedynki o trzecie miejsce przegrali Grzegorz Kunkel (60 kg) oraz Radosław Pacurkowski (72).

W 2018 roku wygrał akademickie mistrzostwa świata jako Rosjanin. W 2021 r. zdobył medal mistrzostw Europy dla Polski.

Czy reprezentant(ka) Polski zdobędzie medal igrzysk olimpijskich 2021 w zapasach?