KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W Atlancie było 5 medali dla Polski w zapasach. Tym razem jest 5 olimpijskich kwalifikacji

W Sofii rozegrano światowy turniej eliminacyjny do igrzysk olimpijskich w zapasach. W stolicy Bułgarii, kwalifikację do zawodów w Tokio uzyskało 36 osób (po 12 kobiet, wolniaków i klasyków). W tym gronie znalazł się tylko jeden reprezentant Polski.
PZ
Magomedmurad Gadżijew Materiały prasowe / zapasy.org.pl / Na zdjęciu: Magomedmurad Gadżijew

Podczas igrzysk olimpijskich 1996 w Atlancie, medale wywalczyło pięciu Biało-Czerwonych klasyków. W Tokio pięć osób będzie liczyła cała polska reprezentacja w zapasach.

Po mistrzostwach świata 2019 i turniejach kontynentalnych było wyłonionych po 14 uczestników igrzysk olimpijskich z każdej kategorii. W Sofii toczyła się rywalizacja o dwie ostatnie przepustki.

Najlepszy w zmaganiach zapaśników do 65 kilogramów w stylu wolnym okazał się Magomedmurad Gadżijew. Trzecie miejsca zajęli: Zbigniew Baranowski (86 kg), Radosław Baran (97), a także Robert Baran (125). Kwalifikację do igrzysk uzyskało tylko po dwóch zawodników - finaliści tego turnieju.

ZOBACZ WIDEO: Joanna Jędrzejczyk o Janie Błachowiczu: Sukces rodzi sukces

Pojedynek o trzecią pozycję wygrała również Anna Łukasiak (50 kg), ale i ona nie powalczy w najbliższych IO. W 1/8 finału odpadły Aleksandra Wólczyńska (62) i Natalia Strzałka (68), a w 1/4 - Patrycja Sperka (76).

Natomiast z polskich klasyków rywalizujących w Bułgarii najdalej dotarł Rafał Krajewski. W półfinale najcięższej kategorii - 130 kilogramów - pokonał go aktualny mistrz Europy - Alin Alexuc Ciurariu. W 1/8 finału odpadli Michał Tracz (60) oraz Geworg Sahakjan (67), a Edgar Babajan (77) przegrał już w kwalifikacjach

Po mistrzostwach świata 2019 uzyskane nominacje dla kraju do igrzysk olimpijskich w Tokio miały cztery osoby z Polski: Roksana Zasina (53 kg), Jowita Wrzesień (57), wolniak Kamil Rybicki (74) oraz klasyk Tadeusz Michalik (97). Brązowy medal podczas tego czempionatu zdobył Gadżijew. Urodzony w Dagestanie zapaśnik wystąpił wtedy jednak w kategorii nierozgrywanej na igrzyskach - do 70 kilogramów - i o olimpijską przepustkę musiał powalczyć w marcowym turnieju kontynentalnym w Budapeszcie i światowych kwalifikacjach w Sofii.

Czytaj także:
Jeszcze w 2020 roku stała na podium mistrzostw Europy jako Ukrainka. Tym razem zdobyła medal dla Polski,
Anna Łukasiak wreszcie nie na piątym miejscu, ale z medalem.

Czy reprezentant(ka) Polski zdobędzie medal najbliższych igrzysk olimpijskich w zapasach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×