Historyczny sukces! Takiego medalu reprezentanta Polski na mistrzostwach świata jeszcze nie było!

Magomedmurad Gadżijew zdobył złoty medal mistrzostw świata Oslo 2021 w zapasach w stylu wolnym w kategorii do siedemdziesięciu kilogramów!

PZ
Magomedmurad Gadżijew (fot zapasyorgpl) Materiały prasowe / Magomedmurad Gadżijew (fot. zapasy.org.pl)
W finale podopieczny trenera Jusupa Abdusalamowa pokonał 2:1 Ernazara Akmataljewa. Po pierwszej, liczącej trzy minuty połowie prowadził zawodnik z Kirgistanu. W 4. minucie i 17. sekundzie walki Magomedmurad Gadżijew wyrównał. Oba te punkty zostały zdobyte po ostrzeżeniach za pasywność - ukarany zapaśnik nie zdołał przeprowadzić punktowanej akcji w ciągu 30 sekund. Na 77 sekund przed końcem 33-letni reprezentant Polski wypchnął przeciwnika za matę i uzyskał jeden punkt. Wynik 2:1 utrzymał się już do końca.

Gadżijew przedłużył swą imponującą passę zdobywania medali imprez międzynarodowych we wszystkich sezonach, w których reprezentował Polskę. Rozpoczął od srebra igrzysk europejskich z 2015 roku. Stawał na podium wszystkich mistrzostw Europy rozgrywanych w latach 2016-2020. W 2017 roku wywalczył srebro mistrzostw świata seniorów. Z kolei podczas czempionatu globu 2019 zajął trzecią lokatę.

Dla Gadżijewa to drugie złoto mistrzostw świata. W 2008 wygrał tę imprezę wśród juniorów jeszcze jako Rosjanin.

W stolicy Norwegii zapaśnik klubu AKS Piotrków Trybunalski wystąpił w kategorii nieobecnej na igrzyskach olimpijskich 2020 - do siedemdziesięciu kilogramów. W Japonii rywalizował w zmaganiach do 65 kg.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niecodzienny moment na sparingu Chalidowa! "Coś poszło nie tak"

Urodzony w 1988 roku zawodnik został pierwszym reprezentantem Polski, który zdobył złoty medal mistrzostw świata seniorów w stylu wolnym. W XXI wieku na najwyższym stopniu podium MŚ w zapasach z grona Biało-Czerwonych stanął jedynie Dariusz Jabłoński - w stylu klasycznym w 2003 roku. Natomiast wśród kobiet w 2001 r. triumfowała Edyta Witkowska.

Polak po raz pierwszy wywalczył srebro MŚ w stylu wolnym w 1971 roku. Wówczas drugi był Paweł Kurczewski. Drugą lokatę zajmowali również: Władysław Stecyk (1977), Marian Skubacz (1981), Adam Sandurski (1982 i 1983), a także Marek Garmulewicz (1998).

W środę w pojedynku o brązowy medal zaprezentuje się Katarzyna Krawczyk. W 1/8 finału zawodniczka klubu Cement-Gryf Chełm okazała się lepsza niż Ammy Fearnside. Z kolei w 1/4 finału porażkę w starciu z Polką poniosła Emma Malgren. Do finału awansowała Akari Fujinami. Japonka we wtorek wygrała przez przewagę techniczną (10:0) trzy walki, w tym także tę półfinałową, w której jej rywalką była Krawczyk.

Repasaż o prawo występu w pojedynku o trzecie miejsce przegrała Roksana Zasina. Brązową medalistkę mistrzostw świata 2017 pokonała Ukrainka Oleksandra Chomenec 6:8.

Czy Katarzyna Krawczyk zdobędzie medal mistrzostw świata 2021?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×