MŚ w klasie RS:X: Białecka objęła prowadzenie, Klepacka trzecia

Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) po dniu przerwy potwierdziła świetną formę i awansowała na pierwsze miejsce na mistrzostwach świata w klasie RS:X w Omanie. Ze kolei Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) awansowała na miejsce trzecie.


Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jesus Renedo / omansailcom/rsxoman / Jesus Renedo / omansail.com/rsxoman

W czwartek z powodu problemów z wiatrem kobiety popłynęły tylko dwa wyścigi. Małgorzata Białecka zajęła w nich dwukrotnie drugie miejsce i awansowała na z trzeciego na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. W walce o imienną kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro poza Białecką pozostała już tylko Zofia Noceti-Klepacka. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie mijała dziś linię mety jako piąta oraz ósma i także zanotowała awans, tyle że z miejsca piątego na trzecie.

Dotychczasowa liderka, Chinka Peina Chen, najpierw wygrała wyścig, a następnie była siódma i w efekcie spadła na drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zawodów i do reprezentantki Energa Sailing Team Poland traci jeden punkt. Klepacka traci do Chen siedemnaście punktów, a do Białeckiej osiemnaście.

Z drugiego miejsca aż na ósme spadła obrończyni tytułu Charline Picon. Reprezentantka Francji w pierwszym dzisiejszym starcie była dopiero dwudziesta, a w kolejnym zaliczyła falstart.

Z Polek w złotej grupie ściga się jeszcze Kamila Smektała i po miejscach dwudziestym drugim oraz dwudziestym siódmym plasuje się na dwudziestej trzeciej pozycji.

W wyścigu o olimpijski paszport liczyły się dla Polek trzy imprezy: Mistrzostwa Europy na Sycylii, regaty przedolimpijskie w Rio oraz trwające właśnie mistrzostwa świata w Omanie. Po dwóch pierwszych zawodach sytuacja wygląda następująco: wśród pań prowadzi Małgorzata Białecka (wicemistrzyni Europy i 2 miejsce w Test Event) - 15 pkt. Tuż za nią są Zofia Noceti-Klepacka 13 pkt. i Maja Dziarnowska - 12 pkt.

Z tej rywalizacji odpadła Dziarnowska, która po dwóch dniach regat w Omanie nie zakwalifikowała się do złotej grupy. Ambasadorka programu Energa Sailing w grupie srebrnej zajęła dziś miejsca piąte oraz czternaste i zajmuje w niej ósme miejsce a w ogólnej klasyfikacji jest trzydziesta ósma.

Dwa miejsca wyżej jest Zuzanna Czuryło, która zajęła dziś miejsca ósme oraz jedenaste. Młoda Polka nadal jest trzecia w klasyfikacji młodzieżowej.

Hanna Zembrzuska po miejscach piętnastym oraz dwunastym jest w grupie srebrnej piętnasta, a ogólnie czterdziesta piąta. Z kolei Agnieszka Bilska zajęła miejsca szesnaste oraz piętnaste i plasuje się trzy miejsca za Zembrzuską.

Zawody potrwają do 24 października.

Maciej Frąckiewicz

W Omanie trwa polsko-polska walka o bilety do Rio W Omanie trwa polsko-polska walka o bilety do Rio
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×