Marcin Rudawski ponownie mistrzem Europy w klasie Laser Radial!

Marcin Rudawski obronił w Las Palmas w Hiszpanii tytuł mistrza Europy w klasie Laser Radial, a Jonasz Stelmaszyk wywalczył brązowy medal. W klasie Laser Standard dwudzieste ósme miejsce zajął przygotowujący się do igrzysk Kacper Ziemiński.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ

W klasie Laser Radial mężczyzn bezkonkurencyjny był wielokrotny mistrz świata i Europy Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), który jak objął prowadzenie na początku regat to nie oddał go już do końca, powtarzając wyczyn sprzed roku. Podczas ostatniego dnia zawodów Polak najpierw zajął trzecie miejsce, w następnym wyścigu zameldował się na mecie jako pierwszy zawodnik w stawce, a w ostatnim nie pojawił się na starcie. Wicemistrzem Europy został reprezentant Hiszpanii Ismael Iess (miejsca 1., 4. i 2.), który stracił do naszego rodaka aż osiemnaście punktów. Hiszpan wygrał w kategorii młodzieżowej do lat 21. Brązowy medal wywalczył inny Polak, Jonasz Stelmaszyk (CŻ Szczecin) po tym jak w piątek dwukrotnie był czternasty i raz dziesiąty. Niestety męska kategoria Lasera Radiala nie jest dyscypliną olimpijską. Gdyby nią była to Rudawski byłby głównym kandydatem do złotego medalu, a Stelmaszyk miałby bardzo duże szanse na podium.

W klasie Laser Standard dopiero dwudzieste ósme miejsce zajął przygotowujący się do tegorocznych igrzysk Kacper Ziemiński (SEJK "Pogoń" Szczecin). Polski żeglarz, który na poprzednich mistrzostwach był jedenasty, rozpoczął ten dzień od piętnastego miejsca. Następnie był trzydziesty czwarty, a ściganie niestety zakończył falstartem przy wywieszonej czarnej fladze, co oznacza, że żadna część kadłuba, załogi lub wyposażenia nie powinna przekroczyć linii startowej podczas ostatniej minuty przed sygnałem startu. Pięćdziesiąte siódme miejsce zajął jego klubowy kolega Tadeusz Kubiak (miejsca 45., 22. i 43.).

Nowym mistrzem Europy został Szwed Jesper Stalheim (miejsca 9., 12. i 5.). Drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął reprezentant Korei Południowej Jeemin Ha (1., 9. i 3.). Było to możliwe dzięki temu, że regaty w Las Palmas miały formułę otwartą więc mogli w nich startować zawodnicy spoza Europy. W klasyfikacji europejskiej drugie miejsce zajął Norweg Kristian Ruth (miejsca 38., 2. i 2.), a na trzeciej pozycji uplasował się Włoch Giovanni Coccoluto (miejsca 33., 5. i 7.). Na podium miał szansę wskoczyć jeszcze obrońca złotego medalu Holender Rutger van Schaardenburg, ale przypływał na miejscach siedemnastym, dziesiątym oraz dwudziestym dziewiątym i w całych zawodach zajął siódmą pozycję.

Pozostali Polacy pływali w grupie srebrnej. Na siedemdziesiątym czwartym miejscu zakończył mistrzostwa Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) - miejsca 21., 17. i 26., jedenaście pozycji dalej uplasował się Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - miejsca 9., 45. i 18., sto szóste miejsce zajął Jakub Rodziewicz (SEJK "Pogoń" Szczecin) - miejsca 47., 38. i 42., a na sto trzynastej pozycji znalazł się ostatecznie zawodnik klubu ŻLKS Poznań, Dawid Kania (miejsca 25., 14. i 64-falstart przy czarnej fladze).

W klasie Laser Radial kobiet na trzydziestej czwartej pozycji hiszpańskie regaty zakończyła Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która przed rokiem była dziewiąta. Reprezentantka Energa Sailing Team Poland tego dnia mijała linię mety na miejscach osiemnastym, trzydziestym oraz szóstym. Polka na przełomie marca i kwietnia powalczy o kwalifikację olimpijską podczas Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce. Siedemdziesiątą pierwszą lokatę zajęła ostatecznie zawodniczka klubu CŻ Szczecin, Anna Brzozowska (miejsca 23., 23. i 32.).

Tytuł zdobyła wicemistrzyni świata oraz srebrna medalistka igrzysk w Londynie, Holenderka Marit Bouwmeester, która w piątek była dwunasta, czternasta oraz czwarta. Na drugim stopniu podium uplasowała się reprezentantka Szwecji Josefin Olsson (miejsca 21., 4. i 17.), a brązowy medal obroniła Tuula Tenkanen z Finlandii (miejsca 1., 3. i 26.).