Medemblik: Agata Barwińska utrzymała ósme miejsce

Agata Barwińska utrzymała ósme miejsce w klasie Laser Radial po drugim dniu Delta Lloyd Regatta, które odbywają się w holenderskim Medemblik. Jest to najlepsza pozycja spośród startujących tam polskich żeglarzy.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Agata Barwińska w olimpijskiej klasie Laser Radial Materiały prasowe / Klaas Wiersma Media / Delta Lloyd Regatta / Na zdjęciu: Agata Barwińska w olimpijskiej klasie Laser Radial

W środę po raz kolejny warunki atmosferyczne dopisały i przy wietrze wiejącym od 8 do około 14 węzłów organizatorzy byli w stanie przeprowadzić wszystkie zaplanowane na ten dzień wyścigi.

Bardzo dobrze w klasie Laser Radial spisała się podczas drugiego dnia zmagań u wybrzeży Holandii Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Polka w dwóch wyścigach mijała linię mety w swojej grupie jako szósta i dzięki temu utrzymała ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej. Po raz kolejny ze zmiennym szczęściem żeglowała natomiast Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która rozpoczęła dzień miejscem dwudziestym drugim, a zakończyła piątym. W związku z tym nasza zawodniczka zanotowała minimalny spadek w całych regatach z pozycji siedemnastej na osiemnastą. Udane starty ma za sobą natomiast Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), bo po tym jak najpierw była czternasta, a następnie trzynasta, przesunęła się z pozycji pięćdziesiątej siódmej aż na czterdziestą pierwszą. Nową liderką została Belgijka Emmą Plasschaert (miejsca 2. i 7.), która po wtorkowych wyścigach była druga. Tuż za nią znajdują się Białorusinka Tatiana Drozdowskaja (miejsca 1. i 5.) oraz Michon Pernelle z Francji (miejsca 2. i 1.).

Znacznie dalej plasują się mężczyźni w klasie Laser Standard. Najwyżej z Polaków znajduje się Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który wpływał na metę jako trzydziesty siódmy oraz dziewiętnasty i przesunął się z pozycji pięćdziesiątej czwartej na pięćdziesiątą ósmą. Dopiero sześćdziesiąty drugi jest Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który w środę był trzydziesty czwarty oraz czterdziesty czwarty i spadł z pozycji czterdziestej pierwszej. Z kolei zawodnik klubu SEJK Pogoń Szczecin Jakub Rodziewicz po miejscach dwudziestym drugim i trzydziestym pierwszym zamienił pozycję osiemdziesiątą trzecią na sześćdziesiątą ósmą. Na lokatę pierwszą z drugiej przeskoczył Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsca 4. i 5.), a na dwie kolejne pozycje awansowali dwaj Australijczycy, Matthew Wearn (miejsca 3. i 1.) oraz Luke Elliott (miejsca 6. i 1.).

W klasie 49er nieudanie rozpoczęli dzień Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), ponieważ nie ukończyli pierwszego wyścigu. Jednak w dwóch pozostałych osiągali metę na miejscach trzynastym oraz siedemnastym i zanotowali minimalny spadek z pozycji dwudziestej pierwszej na dwudziestą drugą. Na prowadzeniu zaszła zmiana i z drugiej na pierwszą pozycję awansowali Portugalczycy Jorge Lima i Jose Luis Costa (miejsca 6., 2. i 3.). Natomiast drudzy są obecnie Yannick Lefebvre i Tom Pelsmaekers z Belgii (miejsca 1., 9. i 1.), a trzecią lokatę zajmują brązowi medaliści igrzysk w Rio de Janeiro Niemcy Erik Heil i Thomas Ploessel (OCS-falstart oraz miejsca 1. i 8.).

ZOBACZ WIDEO Real mistrzem Hiszpanii po pięciu latach. Zobacz skrót meczu z Malagą [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49erFX najwyżej sklasyfikowaną polską załogą są Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), które po miejscach szóstym, jedenastym oraz dziesiątym awansowały w ogólnej klasyfikacji z pozycji osiemnastej na dwunastą. Natomiast z lokaty trzynastej na piętnastą spadły Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn). One mają za sobą dzień pełen emocji, ponieważ w pierwszym wyścigu zajęły miejsce dziewiętnaste, w drugim dopłynęły na świetnej drugiej pozycji, a w trzecim zostały złapane na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze i w efekcie zdyskwalifikowane w tym wyścigu. Z kolei Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) rozpędzały się z wyścigu na wyścig, bo najpierw były dwudzieste pierwsze, później dziewiętnaste, a w ostatnim starcie jedenaste. To pozwoliło młodym żeglarkom utrzymać dwudziestą pierwszą pozycję.

Tutaj na czoło stawki wysunęła się mieszana załoga z Chorwacji, Enia Nincević i Petar Cupac (miejsca 13., 4. i 2.), która dzień wcześniej była druga i po środowych wyścigach zamieniła się pozycjami z Johnem Pinkiem oraz Sophie Ainsworth (miejsca 5. i 8. oraz BFD-falstart przy czarnej fladze) z Wielkiej Brytanii. Na trzeciej pozycji pozostały Holenderki Dewi Couvert i Annette Duetz (miejsca 3., 14. i 4.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 10:30. Regaty Delta Lloyd Regatta w Medemblik potrwają do soboty 27 maja.

Czy któryś z polskich żeglarzy zajmie miejsce w pierwszej dziesiątce końcowej klasyfikacji regat?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×