Puchar PZŻ: Klepacka i Furmański prowadzą po pierwszych wyścigach

Zofia Noceti-Klepacka i Radosław Furmański prowadzą w klasie RS:X po pierwszych pięciu wyścigach Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbywa się w Krynicy Morskiej.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Pierwsze wyścigi miały odbyć się w piątek, ale z powodu zbyt słabego wiatru zostały odwołane. W związku z tym sobotnia rywalizacja rozpoczęła się już około godziny 8:00 i organizatorzy przeprowadzili aż pięć wyścigów dla każdej floty, żeby nadrobić zaległe starty z poprzedniego dnia. W zawodach na Zalewie Wiślanym nie wzięli udziału zawodnicy, którzy będą reprezentowali Polskę na sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro, ponieważ w tym czasie część z nich uczestniczy a część będzie uczestniczyć w zgrupowaniach na akwenie olimpijskim.

Wśród kobiet w klasie RS:X zdecydowanie najlepsza w Krynicy Morskiej jest jak na razie Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która wygrała cztery wyścigi i w jednym była trzecia. Brązowa medalistka igrzysk w Londynie jest ostatnio w bardzo dobrej formie, co pokazała na przełomie kwietnia i maja, wygrywając zawody Pucharu Świata we francuskim Hyeres.

- Nie ma dwóch zawodniczek, Kamili Smektały i Małgorzaty Białeckiej, ale jest tutaj obecna prawie cała kadra. Wczoraj nie żeglowaliśmy, bo nie było wiatru. Dziś trochę na siłę zostało zrobione pięć wyścigów, ale wcale się sędziom nie dziwię, bo nie wiadomo jaki wiatr będzie jutro więc chcieli nadgonić stracone wyścigi i udało im się. Był to długi i ciężki dzień, bo panowały na wodzie słabowiatrowe warunki więc trzeba było pompować tym żaglem i czuję to w plecach - powiedziała Zofia Klepacka.

ZOBACZ WIDEO Biało-Czerwoni do Rio: Piotr Myszka i Małgorzata Białecka (źródło TVP) Biało-Czerwoni do Rio: Piotr Myszka i Małgorzata Białecka

Sześć punktów za nią znajduje się czwarta zawodniczka zeszłorocznych mistrzostw Europy Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), po tym jak była druga, dwa razy piąta, a następnie ponownie druga i na koniec dnia pierwsza. Dwa punkty traci do niej jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 4., 7., 3., 3. i 2.).

W kategorii mężczyzn, pod nieobecność Piotra Myszki, Przemysława Miarczyńskiego oraz Pawła Tarnowskiego, prowadzi trzeci zawodnik tegorocznych mistrzostw świata w kategorii młodzieżowej, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), zajmując miejsca drugie, pierwsze, następnie dwa razy drugie oraz trzecie. Tylko punkt za nim znajduje się Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który po miejscach pierwszym, drugim oraz pierwszym zajmował jeszcze pozycję lidera. Jednak później dopływał do mety dwukrotnie czwarty i dał się wyprzedzić w klasyfikacji generalnej. Na trzeciej pozycji znajduje się kolejny zawodnik klubu DKŻ Dobrzyń, Maciej Kluszczyński (miejsca 6., 4., 3., 1. i 2.).

W klasie 49er najlepiej poradzili sobie Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy w trzech wyścigach okazali się najlepsi, a dwukrotnie przypływali na drugiej pozycji. Punkt do nich tracą Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk/SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy dwa razy byli pierwsi, dwa razy drudzy, a raz dopłynęli jako czwarta ekipa. Pozostali zwodnicy są już znacznie dalej od prowadzącej dwójki, bo zajmujący trzecią lokatę Jan Marciniak i Łukasz Wilk (KS AQUA Włocławek) - miejsca 3., 6., 3., 3. i 5. - znajdują się aż osiem punktów za drugą załogą.

Natomiast w klasie Laser na czele stawki plasuje się Tadeusz Kubiak (SEJK "Pogoń" Szczecin) - DNF i miejsca 1., 3., 3. i 2., przed Wojciechem Zemke (MKŻ Arka Gdynia) - miejsca 6., 2., 2., 2. i 4. oraz Białorusinem Pawłem Babiczem (miejsca 1., 7., 5., 4. i 3.).

Z kolei w Laserze Radialu kobiety i mężczyźni ścigali się razem. Najlepszym żeglarzem po pięciu wyścigach jest mistrz świata i Europy, Marcin Rudawski (MKS "Dwójka" Warszawa), który cztery razy wpływał na metę jako pierwszy, a raz był piąty. Za nim znajdują się najlepsza z pań Agata Barwińska (MOS SSW Iława) - miejsca 2., 3., 18., 2. i 2. oraz reprezentant Litwy Marius Eidukevicius (miejsca 10., 8., 1., 6. i 4.).

W klasie 470 panie i panowie również pływali w jednej grupie i tutaj prowadzą Maciej Sapiejka oraz Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 3., 2., 1., 1. i 1.. Drudzy są Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz (Baza Mrągowo) - miejsca 1., 4., 2., 2. i 5., a trzecią pozycję zajmują, reprezentujące klub YKP Gdynia, Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (miejsca 5., 1., 4., 8. i 4.), które są najlepszą załogą żeńską.

Pierwsze niedzielne wyścigi zaplanowane są na około godzinę 11:00.

Maciej Frąckiewicz z Krynicy Morskiej

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×