Zofia Klepacka wicemistrzynią Europy w olimpijskiej klasie RS:X! Tarnowski z brązem

Zofia Noceti-Klepacka została wicemistrzynią Europy w windsurfingowej olimpijskiej klasie RS:X, a wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył Paweł Tarnowski. Natomiast w młodzieżowej kategorii do lat 21 zwyciężył Radosław Furmański.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / rsxclass.com/europeans2016

W sobotę w Helsinkach u wybrzeży Finlandii każda flota miała przeprowadzony jeden wyścig. Dla pierwszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej odbyły się podwójnie punktowane wyścigi medalowe, a dla żeglarzy powyżej dziesiątego miejsca przeprowadzono po jednym wyścigu finałowym, który był punktowany normalnie.

Srebrny medal wśród kobiet wywalczyła Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która przed rokiem była trzecia. Polka od początku regat była liderką i do ostatniego wyścigu ruszała z przewagą dwóch punktów nad Rosjanką Stefanią Elfutiną i sześciu nad mistrzynią świata z 2014 roku i mistrzynią Europy z 2013 i 2014 roku, Francuzką Charline Picon. Wyścig medalowy wygrała reprezentantka Francji i to ona wywalczyła złoty medal, bo nasza zawodniczka wpłynęła na metę czwarta. Na trzecim stopniu podium stanęła Elfutina. Te trzy windsurferki jeszcze przed sobotnim startem były pewne medalu, bo wypracowały sobie wystarczająco dużą przewagę nad resztą stawki. Została im tylko walka o konkretne miejsce na koniec regat.

- Jestem bardzo zadowolona. Wyścig nie należał do łatwych. Miałam bardzo dobry start i płynęłam nad głowami Francuzki i Rosjanki, ale pierwsza z nich zdecydowała się popłynąć w prawą stronę więc musiałam podjąć decyzję za którą z nich płynąć. Rosjanka miała do mnie mniejszą stratę więc zdecydowałam się popłynąć w lewą stronę i tak wyszło, że Francuzka wygrała wyścig, a ja byłam czwarta, bo kontrolowałam Rosjankę. Jest dobrze, bo mógł to być medal brązowy, a jest srebrny. Mógłby także być złoty, ale to jest sport. Nie czuję się przegrana. Jestem zadowolona i szczęśliwa - powiedziała już na brzegu brązowa medalistka igrzysk w Londynie.

Dla Klepackiej jest to piąty medal mistrzostw Europy w karierze. Wcześniej zdobyła jeden złoty (2011 - Bourgas w Bułgarii) oraz trzy brązowe (2010 - Sopot, 2014 - Cesme w Turcji, 2015 - Mondello na Sycylii) więc teraz ma w dorobku wszystkie kolory medali mistrzostw Starego Kontynentu.

W wyścigu medalowym startowała również Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która na mecie zameldowała się ósma i całe zawody zakończyła na dziewiątej pozycji, a w klasyfikacji państw europejskich uplasowała się na ósmej lokacie.

Na czternastym miejscu wśród Europejek zmagania w Finlandii zakończyła Kamila Smektała (YKP Warszawa). Dwudziesta druga była Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), cztery pozycje dalej znalazła się Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), dwudzieste dziewiąte miejsce zajęła Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), trzydzieste czwarte Patrycja Lis (KS Baza Mrągowo), a czterdzieste drugie Michalina Bujnowska (YKP Warszawa).

Wśród mężczyzn także jeden Polak stanął na podium. Dokonał tego najlepszy w zeszłym roku w Mondello Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który rzutem na taśmę wywalczył brązowy medal. Młody Polak w wyścigu medalowym zajął drugie miejsce i przesunął się z miejsca piątego na medalowe. Nowym mistrzem Europy został Francuz Thomas Goyard, który tego dnia był najlepszy. Pozycji lidera nie utrzymał Kieran Holmes-Martin z Wielkiej Brytanii, który minął linię mety dopiero jako ósmy i ostatecznie zdobył srebrny medal.

- Cieszę się z tego brązowego medalu tak jak w zeszłym roku ze złotego. Pomijając pierwszy wyścig mistrzostw, który wygrałem, szło mi jak po grudzie i całe zawody klasyfikowałem się poza podium. Wcześniej byłem siódmy, po wczorajszych startach zajmowałem piątą pozycję, a dzisiaj bardzo dobrym wyścigiem udało mi się rzutem na taśmę skończyć na podium. Bardzo się z tego cieszę. To jest trudne kiedy zawodnik wie, że robi głupie błędy, bo wtedy narasta frustracja. I każdy człowiek wie, że w takich momentach trudno jest zachować zimną krew i wiarę w siebie. Ja walczyłem do samego końca. Cały czas byłem przekonany o tym, że jestem w stanie pokazać, co potrafię i dzisiaj mi się to na szczęście udało - powiedział Paweł Tarnowski.

Przez kilka dni trzecią pozycję zajmował brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), ale w ostatni starcie przypłynął dopiero dziesiąty i ukończył fińskie regaty na piątej pozycji. Powody do zadowolenia ma także reprezentant Volvo Youth Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), bo dzięki piątemu miejscu w wyścigu medalowym zapewnił sobie zwycięstwo w kategorii młodzieżowej do lat 21, a w ogólnej klasyfikacji regat uplasował się na bardzo dobrej szóstej pozycji. To jego najlepszy wynik w karierze.

Na piętnastym miejscu mistrzostwa zakończył Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot), dwudziestą siódmą pozycję zajął Dawid Furmański (DKŻ Dobrzyń), a na trzydziestej pierwszej lokacie zatrzymał się Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń).