KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Przed nami żeglarskie mistrzostwa Polski juniorów

W dniach 16-18 września w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbędą się mistrzostwa Polski juniorów w klasach 29er K i M, 420 K i M, Laser Radial K i M, RS:X K i M, Europa K i M, OK-Dinghy oraz Laser Radial seniorów.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Od piątku w Górkach Zachodnich w Gdańsku najlepsi młodzi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów. W regatach rywalizować będą także seniorki w klasie Europa oraz seniorzy w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Radial.

W zeszłym roku na starcie stanęło około 280 żeglarzy. Tym razem liczba uczestników ma być podobna. Udział w zawodach powinno wziąć większość triumfatorów sprzed roku, a także ci, którzy stawali na podium w najważniejszych regatach międzynarodowych.

Jedną z gwiazd młodego pokolenia będzie broniąca złotego medalu w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland na przełomie grudnia i stycznia zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata juniorów ISAF. O końcowe zwycięstwo walkę z nią stoczyć powinny Wiktoria Gołębiowska (SSW MOS Iława) i Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań). Pierwsza z nich w Tallinnie zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy do lat 17. Z kolei Lehmann została w Kilonii mistrzynią świata, ale w klasie Laser 4.7.

W Gdańsku wysoką formę w klasie 420 będą chciały także potwierdzić Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) - duet Volvo Youth Sailing Team Poland triumfował w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach świata ISAF, a ponadto zajął drugą lokatę na mistrzostwach Europy. Zdetronizować również nie zamierza się dać druga załoga lipcowych mistrzostw świata w klasie 29er, które rozegrane zostały w holenderskiej miejscowości Medemblik, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia).

ZOBACZ WIDEO: Paraolimpijski serwis techniczny. Tu naprawią każdy wózek i protezę (źródło TVP)

Mistrzowskie aspiracje mają ponadto trzeci żeglarz mistrzostw Europy juniorów do lat 17 z Tallinna w klasie Laser Radial Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) oraz w windsurfingowej klasie RS:X trzecia deskarka mistrzostw Europy w Sopocie, ale w klasie Techno293, Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W Górkach Zachodnich najliczniej reprezentowana powinna być flotylla Lasera - ścigać się będzie ponad 90 mężczyzn oraz około 30 juniorek. Blisko 30 duetów walczyć będzie o medale w klasie 420, natomiast w klasie RS:X spodziewanych jest około 25 deskarzy. Do regat zgłosiło się również 15 załóg w klasie 29er oraz 15 żeglarzy w klasie Europa. Najsłabiej obsadzone są klasy OK Dinghy i Europa kobiet – po 10 zawodników.

W Gdańsku tytułu bronić będzie tercet seniorów - Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań) w klasie Europa, Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial. Z kolei wśród juniorów na najwyższym stopniu podium w zeszłym roku stanęli Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) w klasie 420, Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) w klasie 29er, Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) w klasie Europa, Dawid Kania (ŻLKS Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin) w klasie Laser Radial.

Z kolei w dniach 22-25 września na tym samym akwenie odbędą się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich czyli RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial kobiet, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49erFX oraz 49er. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / PZŻ
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×