KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rozpoczęły się żeglarskie mistrzostwa Polski juniorów i seniorów

Najmłodsi żeglarze rozpoczęli w piątek rywalizację o medale mistrzostw Polski juniorów. Razem z nimi w Górkach Zachodnich w Gdańsku ścigają się również seniorki w klasie Europa oraz seniorzy w klasach Europa, OK Dinghy i Laser Radial.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Na starcie tej imprezy stanęło łącznie 275 zawodników z 52 klubów.

Bardzo dobra lokalizacja, świetna infrastruktura oraz wsparcie miasta Gdańsk, Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Hotel Galion sprawiły, że mistrzostwa Polski przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej odbywają się po raz szósty z rzędu. Do tych uznanych walorów doszła również pierwszego dnia imprezy świetna pogoda - było ciepło, a korzystne warunki wietrzne umożliwiły rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Piątek stał pod znakiem dominacji faworytów. W klasie 420 prowadzą podwójne mistrzynie świata (także ISAF) oraz wicemistrzynie Starego Kontynentu Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia), które okazały się najlepsze w trzech startach. Na drugiej pozycji w stawce 29 załóg z 13 klubów znajdują się Agnieszka Urbaś i Agata Wiśniewska (YKP Gdynia), które trzy razy były drugie, a trzecie miejsce zajmują Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Także trzy zwycięstwa (były też trzecie), odniosły liderująca w klasie 29er druga ekipa lipcowych mistrzostw świata, które rozegrane zostały w holenderskiej miejscowości Medemblik oraz broniące tytułu Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia). W gronie 11 duetów z pięciu klubów kolejne lokaty zajmują Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) oraz Michalina Manikowska i Marianna Damasiewicz (JKW Poznań).

ZOBACZ WIDEO: Życzliwość ważniejsza niż język. Oto wsparcie paraolimpijczyków w Rio (źródło TVP)

Najwięcej zawodników - bo aż 90 z 29 klubów - rywalizuje w klasie Laser Radial. Seniorzy i juniorzy podzieleni zostali na dwie floty, a po trzech wyścigach z kompletem wygranych na czele znajduje się aktualny mistrz Polski juniorów Jakub Rodziewicz (Sejk Pogoń Szczecin). Drugi jest broniący tytuły wśród seniorów Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), a trzeci zaledwie 15-letni Tytus Butowski, który w zeszłym roku pływał jeszcze na Optimiście, a w sierpniu w Pucku triumfował w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kategorii chłopców do 15 lat w klasie Laser 4.7.

Z kolei wśród 28 juniorek w klasie Laser Radial prowadzi Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) - trzecia zawodniczka mistrzostw świata ISAF nie znalazła pogromczyni w trzech startach. Drugą pozycję zajmuje brązowa medalistka mistrzostw Europy do lat 17 z Tallinna Wiktoria Gołębiowska (SSW MOS Iława), a trzecia jest Julia Oleksiuk (AZS UW Warszawa).

W klasie Europa (rywalizuje 15 zawodniczek i 21 zawodników z 12 klubów) liderami są reprezentanci ŻMKS Poznań Katarzyna i Jan Pic, natomiast stawkę 12 żeglarzy z ośmiu klubów w klasie OK Dinghy otwiera aktualny mistrz Polski juniorów Dawid Kania (ZLKS Poznań). Drugi jest ubiegłoroczny złoty medalista w gronie seniorów Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań), a trzecią lokatę zajmuje Tomasz Gaj (MKS Dwójka Warszawa).

W windsurfingowej klasie RS:X na pierwszej pozycji sklasyfikowani są deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot - trzecia zawodniczka mistrzostw Europy z Sopotu w klasie Techno293 Lidia Sulikowska oraz Aleksander Przychodzeń. Poza tym w czołowej trójce plasują się Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia) i Magdalena Majewska (Baza Mrągowo) oraz Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) i Michał Zych (SKŻ Ergo Hestia). Ściga się osiem juniorek z pięciu oraz 21 juniorów z sześciu klubów.

Te zawody potrwają do niedzieli. Z kolei w dniach 22-25 września na tym samym akwenie odbędą się mistrzostwa Polski seniorów w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial kobiet, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49er FX oraz 49er. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Gdańsk oraz miastem Gdańsk.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×