Gala PZŻ: podsumowano sezon i wręczono nominacje do kadry narodowej na 2017 rok

Wręczenie kadrowych nominacji dla zawodników, wyróżnień za osiągnięcia w mijającym sezonie, podsumowanie 4 lat cyklu olimpijskiego i pożegnanie prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka to najważniejsze wydarzenia piątkowej gali PZŻ.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

Gala Polskiego Związku Żeglarskiego odbyła się w piątek 2 grudnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Podczas tego popołudnia rozdano wyróżnienia za osiągnięcia sportowe oraz zaprezentowano nazwiska sportowców, którzy weszli w skład kadry narodowej na przyszły rok, w tym kadry seniorów Energa Sailing Team Poland. Wyróżnienia oraz nominacje dla zawodników wręczali sekretarz generalny PZŻ, Zbigniew Stosio oraz prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek, który oficjalnie poinformował, że po 16 latach przestanie piastować swoją funkcję. Ważnymi punktami tego uroczystego spotkania było także podsumowanie czterech lat przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro oraz minionego sezonu, a także wyznaczenie celów na przyszłość.

- Jednym z naszych głównych celów jest kontynuacja przygotowań olimpijskich, wyszukiwanie talentów i zarządzanie nimi, przede wszystkim w zakresie popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Wiąże się to z wdrażaniem różnych mechanizmów, które wspierają progresywne szkolenie w poszczególnych etapach oraz identyfikacja i wspomaganie rozwoju talentów. W zakresie kadry narodowej seniorów skupiamy się na zwiększeniu naszego potencjału medalowego w igrzyskach olimpijskich. Medali na razie mamy cztery, ale zakładam, że po Tokio będziemy mogli poszczycić się ich większą liczbą. Chcemy, żeby nastąpił wzrost liczby polskich żeglarzy w igrzyskach olimpijskich. Konkurencje pozostaną bez zmian. Stać nas na pewno na większą kadrę sportową i te cele zrealizujemy. Przede wszystkim musimy dokonać wszelkich działań, żeby utrzymać żeglarstwo jedną z priorytetowych dyscyplin w polskim sporcie - powiedział Tomasz Chamera, wiceprezes do spraw sportu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Przygotowania polskich żeglarzy do najważniejszych imprez aktywnie wspiera Grupa Energa. Dowodem na to, że to owocna współpraca jest chociażby fakt, że członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland zdobywali w tym roku złote medale mistrzostw świata, medale mistrzostw Europy, a także innych zawodów międzynarodowych. Zabrakło jedynie medalu na igrzyskach w Rio de Janeiro.

- Naszym sztandarowym programem jest Energa Sailing. Ten program jest bardzo dobrym przykładem współpracy polskiego związku sportowego, partnera biznesowego i Ministerstwa Sportu - oznajmił Chamera.

ZOBACZ WIDEO Bojowe nastroje żeglarzy. Nowy kurs: Tokio!

Wspólne projekty PZŻ i Grupy Energa nie ograniczają się do wsparcia krajowej elity. Największy program żeglarski w kraju to również edukacja dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup, w których startują młodzi zawodnicy zaczynający sportową karierę, a także wsparcie sprzętowe dla 30 ośrodków w całym kraju.

- Mamy 11 ośrodków w 10 miastach i mam nadzieję, że będziemy mieli ich więcej. Mamy także 6 regat z wielkim finałem w klasie Optimist i 24 stypendystów,
zaczynających od klasy Optimist, którzy liczymy, że będą w przyszłości walczyli o igrzyska olimpijskie. Mamy dużo sprzętu sportowego, który dystrybuujemy do poszczególnych okręgowych związków żeglarskich. Poza tym promujemy bezpieczeństwo i żeglarstwo, organizując otwarte warsztaty i spotkania edukacyjne. Tylko w tym roku odbyły się one w 10 miastach, 100 szkołach i brało w nich udział ponad 10 tysięcy dzieci. A samym programem Energa Sailing zostało objętych w tym roku 13 tysięcy dzieci na terenie całego kraju - dodał wiceprezes do spraw sportu PZŻ.

Współpraca PZŻ i firmy Energa to także wsparcie sprzętowe klubów i sekcji żeglarskich w całej Polsce. W ubiegłych latach partnerzy przekazali im między innymi 70 kompletnych łodzi Optimist, 50 desek windsurfingowych i 100 kompletów żagli do łodzi Optimist wraz z kamizelkami i materiałami edukacyjnymi. Podczas tegorocznej gali PZŻ na ręce przedstawicieli klubów przekazanych zostało 110 kompletów żagli i akcesoriów.

- Możemy powiedzieć, że nasz program jest bardzo kompleksowy, bo towarzyszy żeglarzom od najmłodszych lat aż po zawodowstwo. Program promocji żeglarstwa jest jednym z wielu elementów społecznej odpowiedzialności biznesu grupy Energa. Natomiast jest zdecydowanie największym z nich, strategicznym i przynosi bardzo wymierne korzyści oraz wyniki. Dlatego nie tylko będziemy go kontynuować, ale planujemy także rozwijać. W przyszłym roku mamy w planach wiele nowych działań, dzięki którym uda nam się dotrzeć do jeszcze większego grona dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że będziemy sprawiać, że żeglarstwo będzie stawać się coraz bardziej popularną dyscypliną - powiedział Michał Lemański, dyrektor marketingu Energa SA.

- Jest to podstawa piramidy szkoleniowej i sportowej, bo program skierowany jest do najmłodszych więc tym bardziej cenimy sobie ten program rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży. Ten program jest jednym z tych wszystkich, finansowanych przez ministerstwo, z którego naprawdę cieszymy się, że nasze logo może być na kanwie tego programu - powiedział Maciej Pliszka z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Kolejnym przedsięwzięciem, które ma za zadanie wspieranie rozwoju polskiego żeglarstwa, jest Volvo Youth Sailing Team Poland. Projekt ten jest kontynuacją współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Żeglarskim a Volvo Car Poland. Na szczeblu centralnym, marka Volvo organizuje jedne z najważniejszych regat oceanicznych na świecie - Volvo Ocean Race. Polski oddział tej firmy zdecydował się wesprzeć najmłodszych żeglarzy, w których upatruje przyszłych olimpijczyków. W oparciu o plan i strategię długofalową Związek przy współpracy z Volvo kładzie nacisk na stworzenie zawodnikom optymalnych warunków przygotowań w rywalizacji międzynarodowej poprzez: wspomaganie nowoczesnymi technologiami, monitoring szkolenia, zakup niezbędnego sprzętu, stypendia dla zawodników, wspomagając finansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Wciąż nie jest to sport tak popularny jak piłka nożna czy skoki narciarskie. Natomiast my cały czas konsekwentnie przez to zaangażowanie chcemy przede wszystkim zafundować Polakom kolejne medale olimpijskie. Wszystkim żeglarzom życzę sukcesów, które do tych medali będą prowadzić - powiedział przedstawiciel Volvo Car Poland, Stanisław Dojs.

Ważnym elementem, który w bardzo widoczny sposób przyczynia się do zwiększenia zainteresowania żeglarstwem regatowym oraz ilości osób uprawiających sport w Polsce jest współpraca PZŻ z samorządami lokalnymi. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w żeglarskie projekty można osiągać wspaniałe efekty w postaci takich wydarzeń jak - Volvo Gdynia Sailing Days (Gdynia), mistrzostwa Polski klas olimpijskich oraz mistrzostwa Polski Juniorów (Gdańsk), Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży oraz Puchar PZŻ (Krynica Morska).

- W tym roku na nowo odkryliśmy akwen w Krynicy Morskiej, gdzie rozegraliśmy dwie edycje Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Rozegramy je tam również w przyszłym roku. Poza tym po raz kolejny odbyła się nasza flagowa impreza o zasięgu międzynarodowym, a wręcz festiwal żeglarski, Volvo Gdynia Sailing Days. Do tego cały cykl regat Energa Sailing Cup, żeglarskie mistrzostwa Polski juniorów i seniorów, a wcześniej jeszcze Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Nastąpiła także próba solidnej reaktywacji żeglarstwa akademickiego, czyli żeglarskie mistrzostwa Polski AWF-ów i żeglarskie mistrzostwa Polski pomorskich uczelni wyższych. Te imprezy rozgrywaliśmy w tym roku bezpośrednio jako Polski Związek Żeglarski - zakończył podsumowanie minionego sezonu Tomasz Chamera.

Maciej Frąckiewicz

Czy polscy żeglarze zdobędą medale podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×