Organizatorzy trzynastej edycji załogowych regat dookoła świata Volvo Ocean Race podjęli decyzję o dodaniu Melbourne do trasy zawodów. Ma się tam kończyć się trzeci etap imprezy, który rozpoczynać się będzie w Kapsztadzie. Drugie co do wielkości miasto Australii po raz drugi w historii zostało jednym przystanków największych na świecie okołoziemskich regat. Wcześniej miało to miejsce podczas dziewiątej edycji, która odbyła się w latach 2005/2006.
Etap z Kapsztadu do australijskiego miasta będzie punktowany podwójnie, tak jak dwa inne etapy - z Auckland do Itai oraz z Newport do Cardiff.
Pierwotnie jachty, które wypływałyby z Kapsztadu miały opływać Australię od strony południowej oraz wschodniej i dobić do portu dopiero w Hongkongu. Miał to być najdłuższy etap całych regat, który liczyłby aż ponad 12000 mil morskich. Po wprowadzonej zmianie najdłuższym odcinkiem będzie prowadzący z nowozelandzkiego Auckland do Itajai w Brazylii i jego długość wyniesie 7600 mil morskich.
Najbliższa edycja Volvo Ocean Race będzie miała najdłuższą trasę w historii tych zawodów, bo będzie liczyła aż 46000 mil morskich. Zawodnicy będą żeglowali na 65-stopowych jachtach po wodach czterech oceanów i odwiedzą 12 miast na sześciu kontynentach.
Pierwszy etap regat będzie najkrótszy i będzie przebiegał z Alicante do Lizbony. Następnie uczestnicy odwiedzą Kapsztad w Republice Południowej Afryki, Melbourne w Australii, Hongkong, chińskie Kanton, Auckland w Nowej Zelandii, brazylijskie Itajai, Newport na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, Cardiff w Walii, Goeteborg w Szwecji i węgierską Hagę, która będzie metą.
Start trzynastej edycji Volvo Ocean Race zaplanowany jest na 22 października 2017 roku. Do tej pory do udziału w regatach zgłosiły się dwa teamy, holenderska załoga AkzoNobel ze sternikiem Simeonem Tienpontem oraz chiński Dongfeng Race Team z francuskim sternikiem Charlesem Caudrelierem.
Tak wygląda uaktualniona trasa Volvo Ocean Race 2017-2018:
ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
{"id":"","title":""}