KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Karol Jabłoński po raz jedenasty mistrzem świata w klasie DN!

Karol Jabłoński po raz jedenasty w karierze został mistrzem świata w bojerowej klasie DN. Brązowy medal wywalczył inny Polak, Michał Burczyński. Regaty odbyły się na jeziorze Kegonsa w Madison w Stanach Zjednoczonych.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe

Początki regat nie były łatwe, ponieważ tradycyjnie dla bojerów ciężko było znaleźć odpowiednie warunki do latania i zawodnicy musieli poszukać odpowiedniego jeziora z dobrym lodem. Ostatecznie miejscem regat została stolica stanu Wisconsin, Madison, a akwenem zawodów jezioro Kegonsa. Z powodu tych poszukiwań ściganie rozpoczęło się dopiero w poniedziałek 23 stycznia, a nie w niedzielę, tak jak początkowo planowano.

W środę okazało się, że właśnie poniedziałkowe wyścigi były jedynymi jakie udało się przeprowadzić. Najpierw we wtorek żeglarze nie mogli ścigać się z powodu zbyt słabego wiatru, a dzień później w rywalizacji przeszkodziła zbyt gruba warstwa mokrego śniegu na lodzie, który napadł przez noc.

W związku z tym po raz jedenasty w karierze złoty medal mistrzostw świata w bojerowej klasie DN zdobył Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn), który wygrał wszystkie trzy rozegrane wyścigi. Polak obronił tym samym tytuł zdobyty rok temu i jeszcze bardziej wyśrubował rekord zwycięstw.

Wicemistrzem świata został reprezentant Stanów Zjednoczonych Matt Struble, który w pierwszym wyścigu zawodów był trzeci, a następnie dwukrotnie mijał linię mety jako drugi i ostatecznie stracił do Polaka cztery punkty. Na najniższym stopniu podium stanął srebrny medalista sprzed roku Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn). On z kolei w pierwszym wyścigu był drugi, a w dwóch następnych meldował się na trzeciej pozycji.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch Polaków. Czwarte miejsce zajął Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), który mijał metę na pozycjach czwartej, dziewiątej i ponownie czwartej, a szóstym zawodnikiem całej imprezy został Tomasz Zakrzewski (również MKŻ Mikołajki), po miejscach dwudziestym pierwszym, czwartym oraz szóstym.

- W ostatnim dniu regat z powodu zbyt grubej warstwy mokrego śniegu na lodzie
nie odbyły się dalsze wyścigi i mistrzostwa zakończyły się po trzech rozegranych pierwszego dnia. Jestem bardzo zadowolony i dumny ze stylu w jakim wygrałem te 3 wyścigi. Słaby wiatr faworyzował moich lżejszych, bardzo doświadczonych rywali - poinformował na swojej stronie internetowej zadowolony z kolejnego sukcesu Karol Jabłoński.

Poza jedenastoma złotymi medalami mistrzostw świata w klasie DN, Karol Jabłoński ma także na koncie cztery wicemistrzostwa globu. Poza tym siedem razy cieszył się również ze złotego medalu mistrzostw Europy. Nasz żeglarz ani razu w historii swoich startów w bojerowych mistrzostwach świata nie kończył regat na trzeciej pozycji. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął w podczas mistrzostw w 1992 roku w Arsunda w Szwecji.

54-latek ma na koncie także sukcesy w żeglarstwie morskim i jest jedynym Polakiem, który stał za sterem jachtu rywalizującego w regatach o Puchar Ameryki, najbardziej prestiżowego trofeum w żeglarstwie, doprowadzając hiszpański zespół do półfinałów. Od trzydziestu lat jest żeglarzem zawodowym i odnosi sukcesy na różnych jachtach w regatach na całym świecie. Jest najbardziej utytułowanym polskim żeglarzem.

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka Regaty Vendee Globe: do trzech razy sztuka
Czy Karol Jabłoński w przyszłym roku zdobędzie dwunasty w karierze tytuł mistrza świata w klasie DN?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×