Puchar PZŻ: Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska prowadzą w klasie RS:X

Paweł Tarnowski oraz Maja Dziarnowska prowadzą w klasie RS:X, a Piotr Kula jest liderem w klasie Finn po 2. dniu Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który od piątku odbywa się w Krynicy Morskiej - informuje z miejsca regat Maciej Frąckiewicz.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

Za nami drugi dzień I części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który po raz drugi z rzędu odbywa się w Krynicy Morskiej. W sobotę panowały zróżnicowane warunki. Rano nie wiało zbyt mocno, ale część zawodników zeszła na wodę. W trakcie trwania wyścigów wiatr prawie przestał wiać i zawodnicy wrócili na ląd. Kiedy wydawało się, że tak już pozostanie to około godziny 15:00 przyszła nagła zmiana pogody, a porywy wiatru dochodziły nawet do 35 węzłów. W tej sytuacji żeglarze po raz kolejny pojawili się na wodach Mierzei Wiślanej.

W windsurfingowej klasie RS:X w dwóch przeprowadzonych wyścigach najlepszy okazał się Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i został nowym liderem, awansując z drugiej pozycji. Na druga pozycję awansował natomiast reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który dwa razy mijał linię mety jako drugi. Natomiast z pierwszej lokaty na trzecią spadł nasz mistrz świata Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak nie pojawił się tego dnia na starcie.

Wśród pań z którymi startują również chłopcy z kategorii junior pozycję liderki utrzymała Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która w łącznej klasyfikacji dwa razy była druga, a w żeńskiej kategorii najlepsza. Za nią plasują się jej klubowi koledzy Aleksander Przychodzeń (miejsca 1. i 1.) oraz Przemysław Szybkowski (miejsca 3. i 3.). Czwartą i piątą pozycję zajmują kolejna przedstawicielka klubu z Sopotu Karolina Lipińska (miejsca 4. i 4.) oraz reprezentująca klub YKP Warszawa Kamila Smektała (miejsca 5. i 5.), które w żeńskiej klasyfikacji są na pozycjach drugiej oraz trzeciej.

W juniorskiej klasie Techno 293 pierwszą trójkę tworzą Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 1. i 2., jej klubowa koleżanka Agata Zych (miejsca 8. i 8.) oraz Białorusinka Julia Matwiejenko (miejsca 3. i 1.). Z kolei wśród chłopców prowadzi Jakub Sykuła (SKZ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 1. i 1., przed Kamilem Ugniewskim (GKŻ Gdańsk) - miejsca 4. i 3. oraz reprezentantem klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot Adamem Żarnowskim (miejsca 2. i 2.).

ZOBACZ WIDEO Wielki powrót Łukasza Teodorczyka! Gole Polaka dały mistrzostwo Anderlechtowi [ZDJĘCIA ELEVEN]


Nadal bezkonkurencyjny w klasie Finn jest aktualny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który wygrał kolejne dwa wyścigi i ma pięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Sebastianem Kalafarskim (UKŻ Wiking Toruń). On w sobotę przypływał drugi oraz trzeci. Natomiast trzecią pozycję utrzymał Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), po miejscach szóstym i drugim.

W klasie 49er na pierwszej pozycji umocnili się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy wygrali dwa sobotnie wyścigi. Drugą lokatę utrzymali również Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Oni tego dnia dopływali na miejscach trzecim oraz piątym. Z kolei na trzecią pozycję awansowali Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), po tym jak zajęli miejsca drugie oraz czwarte. W żeńskim odpowiedniku czyli w klasie 49erFX nadal prowadzą Ewa Romaniuk i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) - miejsca 3. i 1., drugą pozycję zajmują Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które dwukrotnie były drugie, a na trzeciej pozycji znajdują się reprezentujące klub AZS UWM Olsztyn siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (miejsca 1. i 3.).

- Dzisiaj były słabowiatrowe warunki i udało się rozegrać dwa wyścigi. Wygraliśmy je więc umocniliśmy się na pozycji lidera. Chociaż trzeba pamiętać o tym, że na niedzielę zostało do przeprowadzenia pięć wyścigów. Ogólnie w całych regatach zaplanowano rozegranie jedenastu startów więc na niedzielę zostało pięć. Jeżeli komisji starczy czasu i będą panowały dobre warunki to tyle właśnie jeszcze przed nami - powiedział Łukasz Przybytek.

W klasie Laser prowadzenia nie oddał Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który tego dnia dwa razy osiągał metę jako pierwszy. Natomiast na drugą pozycję awansował Marek Zalewski ze Stanów Zjednoczonych, po tym jak dwa razy był drugi. Z kolei z lokaty drugiej na trzecią spadł Białorusin Paweł Babicz (miejsca 3. i 3.). Wśród kobiet w Laserze Radialu liderką pozostała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która dwa razy triumfowała. Trzy punkty tarci do niej Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), po tym jak najpierw była szósta, a następnie druga. Za nimi znajduje się Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Ona zajęła miejsca drugie oraz trzecie.

- Dzisiaj w pierwszym wyścigu zajęłam szóste miejsce. Generalnie nadal nie jest to zły wynik, ale chciałabym, żeby było jeszcze lepiej. Jestem zadowolona z drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Ale wiadomo, że nie trenuje się po to, żeby być drugim tylko, żeby być pierwszym - powiedziała reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Magdalena Kwaśna.

W katamaranach A-class nadal najlepiej radzą sobie zawodnicy klubu UKS Navigo Sopot i w pierwszej trójce nie zaszły żadne zmiany. Pierwszy jest Jacek Noetzel (miejsca 1., 1. i 1.), a tuż za nim znajdują się Jakub Surowiec (miejsca 2., 2. i 4.) oraz Maciej Żarnowski (miejsca 3., 3. i 8.).

Natomiast w klasie Europa liderem pozostał Jan Pic (ŻMKS Poznań), który tego dnia był drugi. Za nim plasują się zawodnicy klubu YKP Kraków, szósty w sobotę Jarosław Płaszczyca oraz Lena Winiarska, która dopłynęła na trzeciej pozycji.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska.

Czy liderzy w poszczególnych klasach utrzymają pierwsze pozycje?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×