ME w klasie 49er: ponownie dwie polskie załogi w pierwszej dziesiątce

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wrócili na piąte, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na ósme miejsce po kolejnych wyścigach finałowych mistrzostw Europy w klasie 49er, które odbywają się w Kilonii.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy

W czwartek u wybrzeży Niemiec trzy wyścigi finałowe udało się przeprowadzić tylko dla wszystkich grup męskich oraz dla złotej u kobiet. Pozostałe żeńskie grupy miały po dwa starty. Na piątek, który będzie ostatnim dniem regat, zaplanowano po dwa wyścigi fazy finałowej, a następnie mają odbyć się po trzy wyścigi medalowe. W tych ostatnich wystartuje tylko po dziesięć najlepszych załóg klasyfikacji generalnej. Regaty mają formułę otwartą więc biorą w nich udział także załogi spoza Europy.

W klasie 49er do dobrej dyspozycji po jednym dniu słabszego pływania powróciły obie nasze ekipy ścigające się w złotej grupie - Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Pierwsi zajęli miejsca trzecie, piąte oraz ósme i awansowali z pozycji dziewiątej na ósmą, którą zajmowali po wtorkowych wyścigach. Natomiast Łukasz z Pawłem bardzo dobrze rozpoczęli dzień, wygrywając wyścig, w drugim zajęli czternaste miejsce, a w trzecim drugie. Te wyniki oraz odrzucenie drugiego najgorszego rezultatu pozwoliło im awansować z lokaty siedemnastej na ósmą.

Z kolei trochę gorzej poradzili sobie tym razem pływający w grupie srebrnej Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), którzy mijali linię mety na miejscach dwudziestym siódmym, trzynastym oraz dwudziestym drugim i spadli z pozycji dwudziestej drugiej na dwudziestą siódmą. Natomiast żeglujący w grupie brązowej Jan Marciniak oraz Robert Jarocki (KS AQUA Włocławek/AZS Poznań) dwa razy przypływali na miejscu dwudziestym piątym oraz raz na dwudziestym dziewiątym i przesunęli się z lokaty dziewięćdziesiątej pierwszej na dziewięćdziesiątą w stawce 93 łódek z 31 krajów.

Na pozycję lidera całych regat powrócili reprezentanci Wielkiej Brytanii Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, po tym jak zajęli miejsca czwarte, drugie i pierwsze. Z pozycji pierwszej na drugą spadli Australijczycy David Gilmour i Joel Turner (miejsca 9., 6. i 14.), a na trzeciej pozostali kolejni Brytyjczycy, James Peters i Fynn Sterritt (miejsca 7., 3. i 18.). Czwartą lokatę zajmują natomiast Włosi Jacopo Plazzi i Andrea Tesei (miejsca 10., 9. i 4.), którzy są trzecią załogą w klasyfikacji krajów europejskich.

ZOBACZ WIDEO Tak było podczas pierwszego dnia Sopot Match Race 2017 (WIDEO)

W kategorii kobiet czyli w klasie 49erFX wszystkie trzy polskie duety pływały w grupie brązowej. Czterdziestą czwartą pozycję w ogólnej klasyfikacji utrzymała reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka i jej załogantka Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które zajęły miejsca piąte oraz jedenaste. Czterdziestą piątą lokatę nadal zajmują również Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (OKŻ Olsztyn), po tym jak były tego dnia szóste oraz siódme. Ze zmiennym szczęściem pływały natomiast siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), bo w pierwszym wyścigu zajęły miejsce siódme, a w drugim osiemnaste. Pomimo tego i tak awansowały z pozycji pięćdziesiątej piątej na pięćdziesiątą trzecią.

Nowymi liderkami zostały brązowe medalistki mistrzostw świata, Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz (miejsca 1., 8. i 4.). Na drugą pozycję awansowały Charlotte Dobson i Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii (miejsca 7., 9. i 1.), a z drugiej na trzecią spadły kolejne niemieckie żeglarki, Tina Lutz i Susann Beucke (miejsca 9., 6. i 15.).

Piątkowe wyścigi finałowe zaplanowane są na godzinę 10:00, a wyścigi medalowe mają rozpocząć się o godzinie 13:00.

Czy któraś z polskich załóg stanie na podium mistrzostw Europy klas 49er i 49erFX?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×