Mistrzostwa Polski w Pucku rozpoczęte, w klasie RS:X prowadzą Klepacka i Tarnowski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka (L) i Zofia Klepacka (P) w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka (L) i Zofia Klepacka (P) w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Zofia Noceti-Klepacka i Paweł Tarnowski prowadzą w klasie RS:X po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Polski klas olimpijskich i nieolimpijskich, które odbywają się w Pucku.

Piątek przywitał żeglarzy niezbyt silnym wiatrem, który pozwolił organizatorom na sprawne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów. Regaty mają formułę otwartą i w związku z tym biorą w nich udział także zawodnicy z innych krajów.

W windsurfingowej klasie RS:X mężczyzn na starcie stanęli wszyscy najlepsi polscy zawodnicy. Po trzech wyścigach prowadzi Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który rozpoczął ściganie miejscem trzecim, a później przypływał pierwszy oraz drugi. Na drugiej pozycji z jednopunktową stratą do młodszego kolegi znajduje się mistrz świata Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). On z kolei w pierwszym wyścigu był najlepszy, a w dwóch następnych trzeci. Z kolei, punkt za nim, pierwszą trójkę zamyka broniący tytułu, reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który był tego dnia czwarty, ósmy oraz pierwszy.

- Mieliśmy dość słaby wiatr. Wydawało się, że będzie go trochę więcej oraz że będzie trochę chłodniej. Szkoda mi trochę pierwszego wyścigu, ponieważ miałem dobry start, ale później na pierwszym kursie pod wiatr podejmowałem zbyt emocjonalne decyzje i popełniłem kilka błędów. W drugim wszystko poszło już dobrze. Natomiast w trzecim miałem dobry start i wyglądało, że dalej też będzie bardzo dobrze, ale dosłownie około 20 metrów po sygnale startowym napłynąłem na dużą ilość wodorostów i zatrzymałem się w miejscu. W efekcie musiałem zrobić dwa zwroty, a potem jeszcze cofnąć się trochę, żeby zdjąć te wodorosty i dopiero wtedy mogłem ruszyć. W związku z tym znowu musiałem odrabiać straty. Po dzisiejszym dniu jestem zadowolony ze swoich startów, ale niekoniecznie ze wszystkich swoich decyzji - powiedział Paweł Tarnowski.

Wśród kobiet liderką jest nasza mistrzyni Europy Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która najpierw wygrała dwa wyścigi, a w trzecim przypłynęła druga. On jeszcze nigdy w swoich startach na mistrzostwach Polski nie zajęła miejsca innego niż pierwsze. Punkt za nią na drugiej pozycji plasuje się Kamila Smektała (YKP Warszawa), ale początek dnia nie była dla niej udany, ponieważ została złapana na falstarcie i w efekcie zdyskwalifikowana z pierwszym wyścigu. Jednak w drugim i trzecim biegu mijała metę druga oraz pierwsza, co daje jej na razie bardzo wysoka pozycję. Trzecią lokatę zajmuje Rosjanka Anastazja Mojsiejewa (miejsca 3., 6. i 5.). Z kolei trzecia z polskich deskarek jest Agnieszka Bilska z klubu GKŻ Gdańsk (miejsca 5., 7. i 4.), która w klasyfikacji generalnej zajmuje piątą pozycję. Mistrzyni świata Małgorzata Białecka z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 2., 10. i 8.) jest dopiero siódma.

[color=black]ZOBACZ WIDEO Krzysztof Hołowczyc przed Baja Poland: Frajerów tutaj nie ma

[/color]

- Miałam dziś dobry dzień. Wiał bardzo zmienny wiatr o średniej sile i bardzo ważne było to, żeby pływać równo. I mi się to udało, bo na mecie meldowałam się dwa razy pierwsza i raz druga więc na razie prowadzę. Jutro i pojutrze ma dość mocno wiać. Waga mojego ciała jest trochę za mała na duży wiatr, ale może jakoś sobie poradzę. Są w naszej reprezentacji zawodniczki wysokie, które ważą więcej ode mnie i bardzo dobrze radzą sobie w silnym wietrze. Mam na myśli na przykład Maję Dziarnowską, która jest jedną z najszybszych dziewczyn na świecie w takich warunkach. Jest to wyzwanie i cieszę się, że mamy w teamie zawodniczki, które dobrze pływają w każdych warunkach - powiedziała Zofia Klepacka.

W klasie Laser na prowadzeniu znajduje się młody zawodnik Volvo Youth Sailing Team Poland Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który najpierw wygrał dwa wyścigi, a następnie przypłynął ósmy. Drugą pozycję zajmuje rozpędzający się z wyścigu na wyścig Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia). Doświadczony zawodnik zaczął od miejsca siódmego, a później był czwarty oraz pierwszy i do lidera traci trzy punkty. Pierwszą trójkę uzupełnia Białorusin Paweł Babicz (miejsca 17., 2. i 3.). Trzeci z Polaków jest klubowy kolega Rodziewicza Kacper Ziemiński (miejsca 3., 3. i 4.), który zajmuje czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej.

- W drugim wyścigu byłem drugi, a w trzecim przypłynąłem w okolicach ósmego miejsca. Gorsze miejsce było wynikiem tego, że słabiej wystartowałem i później nie trafiłem w dobrą zmianę wiatru. Ale i tak myślę, że sę to dobre miejsca. Może nie nastawiam się na to, żeby za wszelką cenę być mistrzem Polski, ale na to, żeby przepłynąć równe, dobre regaty, a wynik sam przyjdzie - powiedział Jakub Rodziewicz.

W Laserze Radialu juniorek liderką jest również zawodniczka z grupy żeglarzy wspieranych przez firmę Volvo, Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), po tym jak dopływała na miejscach drugim, piątym oraz pierwszym. Druga jest Katarzyna Harc z TS Kuźnia Rybnik (miejsca 3., 3. i 5.), a na trzeciej pozycji znajduje się Monika Kłopotowska z MKS 2 Warszawa (miejsca 4., 14. i 4.).

W nieolimpijskiej klasie 420 najlepsi po pierwszym dniu zmagań są Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS 2 Warszawa), którzy w pierwszym wyścigu zajęli miejsce trzecie, a dwa następne wygrali. Dwa punkty po miejscach pierwszy, piątym i trzecim tracą do nich Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a na trzeciej pozycji znajdują się siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia). One zajęły miejsca czwarte, drugie oraz piąte. Hanna również należy do młodzieżowej ekipy Volvo.

Tak samo jak liderzy klasy 29er Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), którzy w czterech piątkowych wyścigach zajęli miejsca drugie, dwa razy pierwsze oraz trzecie. Drudzy są ich klubowi koledzy Adam Głogowski i Jakub Sztorch (miejsca 1., 4., UFD-falstart i miejsce 2.), a trzecią pozycję zajmują Wiktoria Lehmann i zawodniczka Volvo Youth Sailing Team Poland Maja Micińska (ŻLKS Poznań/YKP Gdynia), które przypływały tego dnia piąte, trzecie, drugie oraz ósme.

Na dwuosobowych katamaranach Hobie Cat 16 ścigają się tylko zawodnicy z klubu UKS Navigo Sopot. W tej kategorii prowadzą kolejni reprezentanci Teamu Volvo Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, którzy wygrali wszystkie cztery wyścigi. Drugą pozycję zajmuje mieszana załoga, którą tworzą Maja Nemira i Szymon Cierzan (miejsca 2., 4., 2. i 2.), a na trzeciej znajdują się Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek (miejsca 3., 2., 3. i 4).

W 2010 roku mistrzostwa Polski odbyły się w Łebie, ale od tego momentu te regaty regularnie rozgrywane są w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Tym razem gospodarzem pierwszej części krajowego championatu jest w dniach 1-3 września Puck, a od 14 do 17 września żeglarze ponownie rywalizować będą u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.

Z Pucka Maciej Frąckiewicz

Źródło artykułu: