KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Po pierwszym dniu mistrzostw Polski prowadzą głównie obrońcy złotych medali

Po pierwszym dniu drugiej części żeglarskich mistrzostw Polski, które od czwartku odbywają się w Górkach Zachodnich w Gdańsku, na prowadzeniu znajdują się głównie obrońcy tytułów sprzed roku.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Łukasz Przybytek (L) i Paweł Kołodziński (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek (L) i Paweł Kołodziński (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er

W czwartek w Górkach Zachodnich w Gdańsku rozpoczęła się druga część żeglarskich mistrzostw Polski klas olimpijskich i nieolimpijskich seniorów oraz juniorów. Pierwsza część krajowych mistrzostw odbyła się dwa tygodnie temu w Pucku. Na wodach Zatoki Gdańskiej zawodnicy walczą o medale w klasach 470, 49er, Finn, Laser Radial (seniorki i seniorzy), Europa, OK Dinghy, oraz RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).

Z klas olimpijskich najlepszy początek zanotowała rywalizująca w Laserze Radialu Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która wygrała wszystkie trzy wyścigi. Drugą pozycję ze stratą pięciu punktów do liderki zajmuje Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która w pierwszym wyścigu była czwarta, a następnie dwa razy druga. Tyle punktów co Kwaśna ma na swoim koncie również, zajmująca trzecią lokatę, mistrzyni Polski i Europy juniorek Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), po miejscach drugim oraz dwukrotnie trzecim. Magda i Wiktoria są zawodniczkami Volvo Youth Sailing Team Poland.

W kategorii mężczyzn na prowadzeniu znajduje się sześciokrotny mistrz świata Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), ale udało mu się wygrać tylko jeden wyścigi i to ten ostatni. W dwóch wcześniejszych zajął miejsca czwarte oraz drugie. Walkę z nim nawiązali Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów), który zajął miejsca pierwsze, trzecie i szóste oraz brązowy medalista mistrzostw Polski w klasie Laser Standard Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który przypływał piąty, pierwszy i czwarty. On też jest w gronie młodych żeglarzy, których wspiera firma Volvo. Aleksander i Jakub maja na koncie po dziesięć punktów i do lidera tracą trzy "oczka".

W klasie 470 po raz kolejny świetnie na krajowym podwórku radzą sobie mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin), które ścigając się razem z mężczyznami wygrały dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim dopłynęły drugie. Drugą lokatę zajmują Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS), po miejscach drugim, trzecim oraz pierwszym. Natomiast na trzeciej pozycji plasują się Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa). Oni meldowali się na mecie na miejscach trzecim, czwartym i ponownie trzecim.

ZOBACZ WIDEO Romeo Jozak: Legia musi grać agresywnie i ofensywnie

Zacięta walka toczy się w klasie Finn, gdzie liderem jest drugi zawodnik poprzednich mistrzostw Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który w pierwszym wyścigu zajął miejsce trzecie, a w dwóch kolejnych był najlepszy. Zaledwie jeden punkt traci do niego broniący tytułu, siódmy zawodnik zakończonych w niedzielę mistrzostw świata, Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). On zajął tego dnia miejsca pierwsze, drugie oraz trzecie. Na trzeciej pozycji znajduje się brązowy medalista MP sprzed roku Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który dwa miejsca drugie przedzielił trzecim.

Podobnie ciekawie przebiega rywalizacja w klasie 49er. Prowadzą co prawda zeszłoroczni mistrzowie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) - miejsca 2., 1. i 2., którzy są czwartym duetem świata, ale dwie następne załogi tracą do nich kolejno jeden i dwa punkty. Drugą pozycję zajmują Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), którzy wygrali pierwszy wyścig, a później mijali metę na miejscach drugim oraz trzecim. Tuż za nimi znajdują się natomiast Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), po tym jak dwa razy zajęli miejsce trzecie, a dzień zakończyli wygraną.

W rywalizacji juniorów w windsurfingowej klasie RS:X pierwszą trójkę tworzą Przemysław Szybkowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 1., 2. i 2., jego klubowy kolega Aleksander Przychodzeń (miejsca 5., 1. i 1.) oraz Maciej Zalewski z Bazy Mrągowo (miejsca 2., 3. i 6.). Wśród juniorek najlepiej poradziły sobie trzy zawodniczki z klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, Agnieszka Szpak (miejsca 3., 1. i 1.), Lidia Sulikowska (miejsca 1., 2. i 3.) oraz Weronika Marciniak (miejsca 2., 3. i 4.).

W klasie Europa kobiety i mężczyźni pływali w jednej flocie. Prowadzi Jan Pic (ŻMKS Poznań) - miejsca 3., 1. i 1., drugi jest Łukasz Włoch z klubu KŻ Mewa Poznań (miejsca 2., 2. i 2.), a trzecie miejsce zajmuje Katarzyna Pic z ŻMKS Poznań (miejsca 4., 3. i 4.), która jest pierwsza z kobiet.

Z kolei w klasie OK Dinghy pierwsze dwie pozycje zajmują zawodnicy klubu SZK OK-Dinghy, Tomasz Gaj (miejsca 1., 1. i 1.) oraz Michał Gaj (miejsca 2., 3. i 3.), a trzeci jest Grzegorz Salamon z KŻ Horn Kraków (DNS-nie wystartował i miejsca 2. i 2.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek. Regaty potrwają do niedzieli.

Organizatorem tegorocznych mistrzostw Polski są Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Czy obrońcy tytulów w klasach olimpijskich ponownie zdobędą złote medale mistrzostw Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×