Polscy żeglarze klas olimpijskich zawitają do Japonii. Przed nami PŚ w Gamagori

W niedzielę 15 października w japońskim Gamagori rozpoczną się zawody z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata. Pierwsze wyścigi odbędą się we wtorek. Polskę reprezentować będzie jedenaścioro zawodników.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Zdzisław Staniul, Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec Materiały prasowe / Nikos Alevromytis / 2017worlds.470.org / Na zdjęciu: Zdzisław Staniul, Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec
W niedzielę 15 października w Gamagori rozpoczną się pierwsze zawody zaliczane już do przyszłorocznej edycji z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata. Pierwsze wyścigi u wybrzeży Japonii zaplanowane są dopiero na wtorek na godzinę 11:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego). Niedziela i poniedziałek przeznaczone będą na rejestrację zawodników. Do udziału w regatach zgłosiło się 290 żeglarzy z 40 krajów, którzy będą ścigali się w 8 klasach.

Na starcie stanie jedenaścioro Polaków. W windsurfingowej klasie RS:X będą to Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i Kamila Smektała (YKP Warszawa), którzy miesiąc temu byli już w Japonii, tyle że w Enoshimie na mistrzostwach świata, które odbyły się na akwenie najbliższych igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wśród deskarzy będzie na pewno bardzo zacięta, bo wystartują wszyscy, którzy stanęli na podium wspomnianych mistrzostw świata, a łącznie zobaczymy aż pięciu mężczyzn i siedem kobiet z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej tej imprezy. Ośmioro z nich to Chińczycy, którzy zdominowali mistrzostwa, zgarniając aż pięć medali.

Do rywalizacji przystąpią także nasze mistrzynie świata w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). Dla Polek jest to najlepszy sezon w karierze. Chociaż Irmina rozpoczęła go z opóźnieniem, wracając po ponad półrocznej przerwie w pływaniu, spowodowanej operacją kontuzjowanego kolana i rehabilitacją. Z tego powodu Agnieszka rozpoczęła rok z Jolantą Ogar, biorąc z nią udział w dwóch imprezach międzynarodowych i zajęły drugie miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii (ranga Pucharu Europy) oraz zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy.

Natomiast po powrocie Irminy Polki wygrały Puchar PZŻ, a następnie zajęły drugie miejsce w regatach żeglarskiego Pucharu Europy, Kieler Woche w Kilonii, zostały mistrzyniami świata, zajęły drugie miejsce w regatach testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata klas olimpijskich oraz po raz kolejny wywalczyły złoty medal mistrzostw Polski. Nasze panie na pewno w Japonii także dadzą z siebie wszystko. Tutaj, podobnie jak u deskarzy, stawka będzie również dość mocna, ponieważ zobaczymy na wodzie brązowe medalistki mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Słowenki Tinę Mrak i Veronikę Macarol oraz mistrzynie Europy, Holenderki Afrodite Zegers i Anneloes Van Veen.

ZOBACZ WIDEO Mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz rusza w rejs dookoła świata!

Jeśli chodzi o klasę 49er to wystartują dwa najlepsze obecnie nasze duety - czwarta załoga świata i zarazem siódmy zespół Europy, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz czwarta załoga mistrzostw Starego Kontynentu, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Obie ekipy mają za sobą udany sezon więc tym razem także można spodziewać się dobrego wyniku w ich wykonaniu. Ich rywalami będą między innymi złoci i srebrni medaliści tegorocznych mistrzostw świata, reprezentanci Wielkiej Brytanii, Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell oraz James Peters i Fynn Sterritt. Obie załogi zajęły również takie same miejsca na mistrzostwach Europy.

Ostatnią klasą w której zobaczymy polskich żeglarzy będzie Laser Radial kobiet. Tutaj ścigać się będzie mistrzyni Polski Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz srebrna medalistka krajowych mistrzostw Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Barwińska w tym roku prezentuje się znacznie lepiej niż w poprzednim sezonie, co pokazała między innymi na mistrzostwach świata, na których zajęła dziesiąte miejsce. W Gamagori zameldowały się cztery zawodniczki, które stawały w tym roku na podium mistrzostw świata i Europy, na czele ze złotą medalistką tych dwóch imprez, aktualną mistrzynią olimpijską, Holenderką Marit Bouwmeester.

Puchar Świata w Japonii potrwa do niedzieli 22 października. Jednak podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej będą podzielone na dwa dni. W sobotę swoje wyścigi będą miały klasy RS:X kobiet i mężczyzn oraz 49er i 49erFX. Natomiast w niedzielę rywalizację zakończą klasy 470 kobiet i mężczyzn oraz Laser Standard i Laser Radial.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium Pucharu Świata w Gamagori?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×