PŚ w Gamagori: Polki nadal liderkami, bardzo dobry dzień Przybytka i Kołodzińskiego

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska nadal są liderkami w klasie 470, a na czwarte miejsce w klasie 49er awansowali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński po drugim dniu żeglarskiego Pucharu Świata w japońskim Gamagori.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
W środę, tak jak dzień wcześniej, również wystąpił problem ze zbyt słabym wiatrem, bo ten wiał z prędkością od 3,5 do prawie 8 węzłów albo prawie zupełnie znikał i w związku z tym nie wszyscy mieli szansę pościgać się tego dnia u wybrzeży Japonii. W Gamagori rywalizuje 253 żeglarzy z 38 krajów, którzy ścigają się w 8 klasach.

Tylko jeden wyścig odbył się w klasie 470, a bardzo dobre, drugie miejsce zajęły w nim nasze mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice), dzięki czemu nadal są liderkami całych regat. Na dwóch kolejnych pozycjach pozostały również Linda Fahrni i Maja Siegenthaler ze Szwajcarii, które dopłynęły do mety piąte oraz Włoszki Benedetta Di Salle i Alessandra Dubbini, po tym jak zameldowały się dwunaste.

Bardzo dobry dzień w klasie 49er mają za sobą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy tym razem popłynęli aż cztery wyścigi. Czwarta załoga świata zajęła w nich miejsca trzecie, szóste, ósme oraz czwarte i awansowała w klasyfikacji generalnej z pozycji trzynastej na czwartą. Natomiast środa pechowo rozpoczęła się dla Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy w pierwszym wyścigu zostali złapani na falstarcie. W pozostałych trzech czwarty duet tegorocznych mistrzostw Europy zajął miejsca dwunaste, dziesiąte oraz jedenaste i zanotował minimalny spadek z lokaty szesnastej na siedemnastą. Nowymi liderami zostali mistrzowie świata i Europy, Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 8., 5. i 1.). Z kolei na drugiej pozycji pozostali ich rodacy, wicemistrzowie świata oraz Europy, James Peters i Fynn Sterritt (miejsca 5., 1., 9. i 8.), a na trzecią awansowali Nowozelandczycy Logan Dunning Beck i Oscar Gunn (UFD-falstart i miejsca 9., 1. i 3.).

W windsurfingowej klasie RS:X pływały tego dnia jedynie panie i miały zaledwie jeden wyścig. Dziesiąte miejsce zajęła w nim Kamila Smektała (YKP Warszawa) i spadła z pozycji szóstej na ósmą. Nową liderką została Japonka Megumi Komine (2. miejsce w środę), która awansowała z drugiej pozycji. Zepchnęła ona na drugą lokatę Wai Yan Ngai z Hongkongu (12. miejsce). Na trzecią pozycję awansowała natomiast inna japońska deskarka, Fujiko Onishi (1. miejsce). Wśród panów czwarty jest Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a trzynaste miejsce zajmuje Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKZ Dobrzyń). Na prowadzeniu znajduje się świeżo upieczony wicemistrz świata Szwajcar Mateo Sanz Lanz, a za nim plasują się mistrz świata, Chińczyk Bing Ye oraz Ho Tsun Leung z Hongkongu.

ZOBACZ WIDEO: Polka zachwyciła miliony internautów. Dziś jest bohaterką filmu "Out of Frame"

Aż trzy wyścigi przeprowadzono w klasie Laser Radial. Nie był on zbyt udany dla naszych zawodniczek. Reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła miejsca osiemnaste, dwudzieste siódme oraz dwudzieste szóste i spadła w ogólnej klasyfikacji z pozycji dziesiątej aż na dwudziestą drugą. Z kolei Agata Barwińska (MOS SSW Iława) mijała linię mety dwudziesta dziewiąta, dwudziesta oraz dwunasta i przesunęła się z lokaty dwudziestej czwartej na dwudziestą trzecią. Liderką pozostała wicemistrzyni Europy, która jest również brązową medalistką igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 5., 22. i 2.). Na drugą pozycję awansowała trzecia zawodniczka mistrzostw Europy, Vasileia Karachaliou z Grecji (miejsca 4., 1. i 9.), a na trzecią wskoczyła Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 1., 4. i 6.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 19 października na godzinę 11:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego). Puchar Świata w Japonii potrwa do niedzieli 22 października. Jednak podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej będą podzielone na dwa dni. W sobotę swoje wyścigi będą miały klasy RS:X kobiet i mężczyzn oraz 49er i 49erFX. Natomiast w niedzielę rywalizację zakończą klasy 470 kobiet i mężczyzn oraz Laser Standard i Laser Radial.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium Pucharu Świata w Gamagori?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×