KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Team Brunel wygrał wyścig portowy w Lizbonie podczas Volvo Ocean Race

Holenderski Team Brunel wygrał przeprowadzony w Lizbonie, drugi wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. W tej samej miejscowości 5 listopada rozpocznie drugi etap całych zawodów, który będzie miał metę w Kapsztadzie.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Załogi Team Brunel oraz MAPFRE podczas Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Ainhoa Sanchez / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Załogi Team Brunel oraz MAPFRE podczas Volvo Ocean Race
3 listopada w Lizbonie odbył się drugi wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Jako pierwszy linię mety minął holenderski Team Brunel, którego skipperem jest Bouwe Bekking. Zaledwie osiem sekund później linię mety minął hiszpański team MAPFRE ze skipperem Xabim Fernandezem, a trzecie miejsce zajął pływający pod chińską flagą Dongfeng Race Team. Tutaj skipperem jest Francuz Charles Caudrelier. Kolejne miejsca zajęły zespoły AkzoNobel (Holandia), Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania), Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) oraz Turn the Tide on Plastic (startuje pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych).

Pierwszy wyścig, przeprowadzony 14 października w Alicante, wygrał MAPFRE przed Dongfeng Race Team oraz Vestas 11th Hours Racing. Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji. Jednak jeśli po wszystkich etapach pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

Po starcie na prowadzeniu znajdowały się Team Brunel oraz Turn the Tide on Plastic, dowodzony przez Dee Caffari, które odskoczyły reszcie stawki. Inne zespoły próbowały gonić uciekającą dwójkę, co udało się dopiero podczas halsówki trzeciego okrążenia trasy. Prowadzenie utrzymał Team Brunel, a na drugą pozycję awansował MAPFRE, który zrównał się z liderem wyścigu i walka o końcowe zwycięstwo trwała do samej mety. Wcześniej MAPFRE minimalnie szybciej wpłynął na ostatni kurs pełny, ale chwilę później miał problemy z przednim żaglem i musiał gonić rywali. Skończyło się na tym, że osiągnął metę zaledwie osiem sekund za Holendrami, ale i tak Hiszpanie utrzymali prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigów portowych. Z kolei Team Brunel awansował z pozycji czwartej na drugą.

Trzecie miejsce zajął chiński Dongfeng Race Team, czwarty był team AkzoNobel ze skipperem Simeonem Tienpontem, jako piąty dopłynął zwycięzca pierwszego etapu całych regat Vestas 11th Hour Racing, którego skipperem jest Charlie Enright, na szóstej pozycji wyścig ukończył Team Sun Hung Kai/Scallywag, gdzie dowodził David Witt, a pecha miała załoga Turn the Tide on Plastic, która przez długi czas płynęła w czołówce, a skończyła wyścig jako ostatnia, tak samo jak w Alicante.

ZOBACZ WIDEO: Efektowne wypłynięcie na pełne morze podczas startu Volvo Ocean Race w Alicante (WIDEO)

Na niedzielę 5 listopada zaplanowany jest start do drugiego etapu zawodów głównych. Jego trasa ma liczyć aż 7000 mil morskich i będzie prowadziła z Lizbony do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. To drugi pod względem długości etap całych regat.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach mają w planach żeglowanie po wodach czterech oceanów i po dodaniu do trasy Melbourne odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa będzie najdłuższa w historii, bo wyniesie aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Wyniki po 2. wyścigach portowych:

Miejsce Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 13
2. Team Brunel (Holandia) 4 7 11
3. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 11
4. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 8
5. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 6
6. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 5
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 2

Kto wygra drugi etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Lizbony do Kapsztadu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×