WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po pierwszym dniu MŚJ

Sześcioro reprezentantów Polski znajduje się w pierwszej dziesiątce po pierwszym dniu mistrzostw świata juniorów, odbywających się w miejscowości Sanya w Chinach. Siódme miejsce zajmują Lidia Sulikowska (RS:X) oraz siostry Barbara i Hanna Dzik (420).
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Barbara Dzik (z lewej) i Hanna Dzik (z prawej) na jachcie klasy 420

W poniedziałek w chińskiej miejscowości Sanya odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw świata juniorów. Momentami brakowało wiatru, ale ostatecznie pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów w każdej z klas. W dziewięciu konkurencjach startuje łącznie czternaścioro reprezentantów Polski i w każdej klasie mamy naszego przedstawiciela.

Najlepiej z młodych polskich żeglarzy poradziła sobie na początek zawodów między innymi dwunasta przed rokiem Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w klasie RS:X, która po tym jak przypływała ósma, siódma oraz szósta, zajmuje siódme miejsce klasyfikacji generalnej. Polka traci do prowadzącej Chinki Ting Yu (miejsca 1., 3. i 1.) jedenaście punktów. W kategorii chłopców trochę gorzej pływał klubowy kolega Lidii Aleksander Przychodzeń (miejsca 16., 18. i 12) i w całych regatach jest szesnasty. Tutaj liderem jest Izraelczyk Yoav Cohen (miejsca 1., 1. i 3.).

Siódmą pozycję po dwóch wyścigach w klasie 420 zajmują siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), które dzień rozpoczęły miejscem drugim, a zakończyły siedemnastym. Na czele stawki znajdują się Hiszpanki Giulietta Lang i Tess Provenzal Kok (miejsca 1. i 5.). Między nimi a Polkami jest na razie dziewiętnaście punktów różnicy. Hanna jest reprezentantką Volvo Youth Sailing Team Poland. Wśród chłopaków świetnie w pierwszym wyścigu spisali się Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW OPTY Ustka/MKS Dwójka Warszawa), bo okazali się najlepsi. Później jednak zajęli miejsce dwudzieste drugie i ogólnie znajdują się na dziewiątej pozycji. Tracą oni do prowadzących Ido Bilika i Noama Homriego z Izraela (miejsca 2. i 1.) dwadzieścia "oczek".

Bardzo dobrze w klasie Laser Radial chińską imprezę rozpoczęła Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która w pierwszym wyścigu zajęła drugie miejsce. Później jednak przypłynęła dopiero dwudziesta pierwsza i w ogólnej klasyfikacji jest dziewiąta. Ona także należy do grona młodych talentów, wspieranych przez Volvo Car Poland. Prowadzi Amerykanka Charlotte Rose, która wygrała dwa wyścigi. Z kolei na dwudziestej trzeciej oraz dwudziestej ósmej pozycji mijał linię mety Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), co przełożyło się na dwudzieste piąte miejsce w całej stawce. Tu liderem jest Giacomo Giovanelli (miejsca 2. i 7.).

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Dość dobrze poradzili sobie także kolejni zawodnicy wspierani przez firmę Volvo, Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot), którzy po miejscach ósmym, dwunastym oraz jedenastym zajmują jedenastą lokatę w klasie Nacra 15. Najlepsi są jak na razie Lucas Claeyssens i Anne Vandenberghe z Belgii (miejsca 1., 2. i 1.).

Tę samą pozycję zajmują w klasie 29er Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska z klubu JKW Poznań, które po miejscach siedemnastym i czternastym, przypłynęły w trzecim wyścigu szóste. Ich strata do znajdujących się na prowadzeniu Włoszek Margherity Porro i Sofii Leoni (miejsca 1., 1. i 1.) wynosi siedemnaście punktów. Z kolei dziewiętnastą lokatę zajmują Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński z YKP Gdynia (miejsca 6., 25. i 24.), którzy także należą do Volvo Youth Sailing Team Poland. Oni tracą do liderów, Mathiasa Bertheta i Alexandra Franksa-Penty'ego z Norwegii (miejsca 1., 1. i 3.), aż dwadzieścia osiem punktów.

Regaty w Chinach potrwają do piątku 15 grudnia. Jednak gdyby do tego czasu nie udało się przeprowadzić odpowiedniej liczby wyścigów to dniem rezerwowym jest jeszcze sobota 16 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czy któryś z Polaków stanie na podium mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.