Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajęli 6. miejsce w finałach Star Sailors League

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (na górze) i Dominik Życki (na dole) na jachcie klasy Star
Materiały prasowe / SSL / Carlo Borlenghi / Na zdjęciu: Mateusz Kusznierewicz (na górze) i Dominik Życki (na dole) na jachcie klasy Star
zdjęcie autora artykułu

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki zajęli szóste miejsce finałowych regatach Star Sailors League, które odbyły się w Nassau na Bahamach. Zwyciężyli Paul Goodison i Frithjof Kleen z Wielkiej Brytanii.

W tym artykule dowiesz się o:

W sobotę zakończyły się finałowe regaty Star Sailors League w dwuosobowej klasie Star, które we wtorek rozpoczęły się w Nassau na Bahamach. Tego dnia odbyła się tylko faza finałowa, która składała się trzech wyścigów - ćwierćfinału, półfinału oraz finału. Sytuacja w tej fazie wyglądała tak, że w finale na rywali czekała pierwsza załoga klasyfikacji ogólnej po kwalifikacjach, a zawodnicy zajmujący drugą pozycję po fazie kwalifikacyjnej znaleźli się od razu w półfinale. W ćwierćfinale wystąpili żeglarze z miejsc od 3. do 10., wśród których znaleźli się Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. Do ekipy czekającej w półfinale dołączyć miała pierwsza piątka biegu ćwierćfinałowego. Natomiast do wielkiego finału przechodziły pierwsze trzy duety rywalizacji półfinałowej.

Reprezentanci Polski, aby zapewnić sobie awans do kolejnego wyścigu, musieli ukończyć wyścig ćwierćfinałowy w pierwszej piątce. Mateusz Dominikiem dzielnie walczyli i wpłynęli na metę jako czwarta załoga więc pierwszy krok w drodze do finału został wykonany. Później przyszedł półfinał, w którym ścigało się sześć załóg i tylko trzy z nich mogły znaleźć się w wielkim finale. Tam nasi zawodnicy pomimo starań, dopłynęli na piątej pozycji i całe regaty zakończyli na szóstym miejscu.

Z końcowego zwycięstwa cieszyli się Paul Goodison i Frithjof Kleen z Wielkiej Brytanii, którzy wyprzedzili na mecie Brazylijczyków Roberta Scheidta i Henry'ego Boeninga zaledwie o 0,01 sekundy więc emocji nie brakowało. Na najniższym stopniu podium stanęli Mark Mendelblatt i Brian Fatih ze Stanów Zjednoczonych.

Polscy mistrzowie świata z 2008 roku dali z siebie wszystko i biorąc pod uwagę, że to był ich jedyny wspólny start w tym roku, jak najbardziej jest to dobry wynik. Tym bardziej, że na Bahamach pojawili się najlepsi żeglarze świata, trzech skipperów Volvo Ocean Race, dwaj zdobywcy Jules Verne Trophy, triumfator Pucharu Ameryki, mistrzowie i medaliści olimpijscy oraz mistrzowie świata.

Klasa Star znajdowała się w latach 1932-2012 (z wyjątkiem igrzysk w 1976 roku) wśród konkurencji olimpijskich. Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki pływają ze sobą od 2005 roku i mają na koncie między innymi tytuły mistrzów świata (2008) i Europy (2012) oraz 4. miejsce podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Źródło artykułu: