MŚJ: Polacy utrzymali miejsca w czołówce

Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (420) zajmują piąte, Wiktoria Gołębiowska (Laser Radial) szóste, a Lidia Sulikowska (RS:X) siódme miejsce po czwartym dniu mistrzostw świata juniorów w miejscowości Sanya w Chinach.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Lidia Sulikowska w klasie RS:X Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Lidia Sulikowska w klasie RS:X
Za nami czwarty dzień żeglarskich mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w chińskiej miejscowości Sanya. Wiatr tego dnia nie rozpieszczał, bo wiał z prędkością od 4 do 6 węzłów. Jednak te warunki pozwoliły przeprowadzić kolejny komplet wyścigów. W dziewięciu konkurencjach startuje łącznie czternaścioro reprezentantów Polski i w każdej klasie mamy naszego przedstawiciela.

Dobrą, piątą lokatę w klasyfikacji generalnej klasy 420 utrzymali Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW OPTY Ustka/MKS Dwójka Warszawa), chociaż początek dnia przyniósł wpadkę w postaci siedemnastego miejsca. Jednak w drugim wyścigu nasi żeglarze okazali się najlepsi, kończąc dzień w najlepszy możliwy sposób. Na prowadzenie wysunęli się Thomas Rice i Trevor Bornarth ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 2. i 10.). Dwa słabsze rezultaty osiągnęły tym razem siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), bo w pierwszym wyścigu zajęły miejsce szesnaste, a w drugim dwudzieste drugie i w efekcie spadły z pozycji siódmej na dziesiątą. Prowadzenie utrzymały Amerykanki Carmen i Emma Cowles (miejsca 2. i 2.).

Podobnie jak Seweryn z Mateuszem, ze zmiennym szczęściem w klasie Laser Radial pływała Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), bo rozpoczęła dzień miejscem szesnastym, a zakończyła trzecim i nadal zajmuje szóstą pozycję w całych zawodach. Liderką niezmiennie jest Amerykanka Charlotte Rose (miejsca 25. i 1.). Niestety Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) mijał linię mety trzydziesty ósmy oraz trzydziesty dziewiąty i spadł z lokaty dwudziestej piątej na trzydziestą drugą, którą zajmował po drugim dniu rywalizacji. Na prowadzeniu pozostał Rosjanin Daniił Kruckich (miejsca 1. i 16.).

W dalszym ciągu równą formę w windsurfingowej klasie RS:X utrzymuje Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która przypływała tego dnia szósta, dziewiąta oraz czternasta, co pozwoliło jej utrzymać siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej. Liderką nadal pozostała Włoszka Giorgia Speciale (miejsca 3., 2. i 1.). W kategorii chłopców niezbyt udanie żeglował klubowy kolega Lidii Aleksander Przychodzeń, bo w pierwszym wyścigu był dwunasty, a w dwóch następnych dziewiętnasty. To sprawiło, że młody Polak spadł w klasyfikacji ogólnej z pozycji dwunastej na czternastą. Pierwszą lokatę utrzymał natomiast Izraelczyk Yoav Cohen (miejsca 1., 1. i 4.).

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Czwartek nie był udanym dniem dla reprezentantów Polski na katamaranach klasy Nacra 15, ponieważ Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) najpierw wpłynęli na metę na trzynastym miejscu, w drugim wyścigu zostali złapani na falstarcie i zdyskwalifikowani, a w trzecim zajęli miejsce jedenaste. W związku z tym spadli w ogólnej klasyfikacji z pozycji ósmej na jedenastą. Nowymi liderami zostali Shannon Dalton i Jayden Dalton z Australii (miejsca 2., 2. i 5.).

Z pozycji dwunastej na trzynastą w klasie 29er spadły natomiast Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska z klubu JKW Poznań, które meldowały się na mecie piętnaste, siedemnaste oraz ósme. Zdobycia złotych medali pewne już są Włoszki Margherita Porro i Sofia Leoni (miejsca 7., 3. i 10.), ponieważ w piątek odbędzie się tylko jeden wyścig, a drugie w klasyfikacji Francuzki tracą do liderek aż dwadzieścia sześć punktów. Z kolei z lokaty szesnastej na dwudziestą przesunęli się Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński z YKP Gdynia (miejsca 25., 22. i 27.). Prowadzenie objęli Francuzi Theo Revil i Gautier Guevel (miejsca 2., 2. i 10.).

Część z naszych zawodników jest wspierana także przez firmę Volvo Car Poland i i grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład wchodzą Hanna Dzik, Wiktoria Gołębiowska, Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira oraz Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński.

Piątek będzie ostatnim dniem regat i zaplanowano tylko po jednym wyścigu dla każdej z klas. Jako pierwsi na wodzie o godzinie 11:00 czasu miejscowego (4:00 czasu polskiego) pojawić się mają chłopcy w klasie 29er.

Czy Polacy znajdujący się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej MŚJ utrzymają swoje miejsca?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×