KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MAPFRE wygrał wyścig portowy w Kantonie podczas Volvo Ocean Race

Hiszpański MAPFRE wygrał przeprowadzony w Kantonie w Chinach, piąty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 7 lutego w Hongkongu rozpocznie się kolejny etap główny regat, który będzie miał metę w Auckland.

 Redakcja
Redakcja
Na głównym planie jacht załogi MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Ainhoa Sanchez / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Na głównym planie jacht załogi MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race
W sobotę 3 lutego w Kantonie (Guangzhou) odbył się piąty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Po samym starcie w czołówce znalazły się cztery jachty. Byli to Hiszpanie z MAPFRE, gdzie skipperem jest Xabi Fernandez, reprezentujący Hongkong Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Davida Witta oraz dwóch przedstawicieli Holandii, team AkzoNobel Simeona Tienponta i Team Brunel Bouwe Bekkinga.

Najlepszy okazał się ostatecznie MAPFRE, dla którego była to druga wygrana. Hiszpańska załoga wcześniej trzy razy kończyła wyścigi portowe na drugiej pozycji i po triumfie w Chinach wróciła na pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji tych startów. Na dwóch kolejnych pozycjach podczas sobotniej rywalizacji linię mety minęły holenderskie ekipy Team Brunel oraz AkzoNobel. Wyprzedzić dał się natomiast Team Sun Hung Kai/Scallywag, kończąc zmagania na czwartym miejscu.

Niespodziewanie dopiero szóstą lokatę zajął dowodzony przez Francuza Charlesa Caudreliera Dongfeng Race Team z Chin, który ma na koncie dwa zwycięstwa oraz miejsca drugie i trzecie. Dongfeng próbował gonić rywali i regularnie zbliżał się do pływającego pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic (ONZ), gdzie rolę skippera pełni Dee Caffari z Wielkiej Brytanii. Jednak Brytyjka odparła ataki napierających rywali i ukończyła ściganie na piątym miejscu.

Przypominamy, że z dalszej rywalizacji wycofał się amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta, po tym jak podczas czwartego etapu głównego uczestniczył w dramatycznym zderzeniu z łodzią rybacką i w wyniku czego śmierć poniósł jeden członek załogi rybaków. W związku z tym Vestas nie wziął udziału w wyścigach w Hongkongu oraz Kantonie i wiadomo już, że nie wystartuje również w piątym etapie regat. Dalsze informacje będą podane w przyszłości.

ZOBACZ WIDEO: Puchar Ligi Francuskiej: VAR znów pomógł. Monaco w finale [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Pierwszy wyścig portowy, przeprowadzony 14 października w Alicante, wygrał MAPFRE, w drugim, który odbył się 3 listopada w Lizbonie, triumfował Team Brunel, a w trzecim, 8 grudnia w Kapsztadzie oraz czwartym (dwuetapowym) w Hongkongu, zwyciężał Dongfeng Race Team. Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całego wyścigu. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

W poniedziałek 5 lutego wszystkie załogi przepłyną do Hongkongu, skąd 7 lutego rozpocznie się kolejny etap główny Volvo Ocean Race, który będzie liczył 6100 mil morskich i zakończy się w Auckland w Nowej Zelandii.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna wyścigów portowych po 5. wyścigach:

Miejsce Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) 3. wyścig portowy (Kapsztad) 4. wyścig portowy (Hongkong) 5. wyścig portowy (Kanton) Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 6 7 32
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 7 2 27
3. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 4 6 23
4. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 5 5 21
5. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 3 4 13
6. Vestas 11th Hour Racing (USA/Dania) 5 3 4 0 0 12
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 2 3 10

Kto wygra piąty etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Hongkongu do Auckland?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×