Polacy w czołówce po 1. dniu Pucharu Europy

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zajmują drugie miejsce w klasie 49er, a Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski zajmują kolejno trzecią oraz czwartą pozycję w klasie RS:X po pierwszym dniu żeglarskiego Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Poniedziałek wielkanocny był pierwszym dniem regat u wybrzeży Majorki, które zaliczane są do Pucharu Europy. Z powodu zbyt słabego wiatru organizatorzy nie byli w stanie przeprowadzić wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów w niektórych klasach.

Szczęście mieli zawodnicy klasy 49er, ponieważ oni mają za sobą aż trzy wyścigi. Najlepiej z polskich załóg zaprezentowali się na początku imprezy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy po miejscach drugim, dziesiątym oraz pierwszym zajmują drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. To świetny początek! Na dobrych lokatach przypływali także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Oni rozpoczęli ściganie miejscem ósmym, następnie zajęli miejsce piąte, a dzień zakończyli drugim i ogólnie plasują się na jedenastej pozycji, tracąc zaledwie dwa punkty do trzeciej lokaty. Liderami są Duńczycy Jonas Warrer i Jakob Precht Jensen (miejsca 1., 1. i 10.).

Trzy wyścigi popłynęły także nasze panie w klasie 49erFX. Na osiemnastej pozycji znajdują się, reprezentujące klub AZS UWM Olsztyn, siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (miejsca 4., 11. i 14.). Z kolei trzydziestą siódmą lokatę zajmują Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) - miejsca 21., 12. i 17. Prowadzą Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz (miejsca 1., 1. i 8.).

Poza męskimi załogami w klasie 49er, na wysokich miejscach do mety dopływali także nasi windsurferzy w klasie RS:X. Bardzo dobre trzecie miejsce w całych zawodach zajmuje najlepsza rok temu Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która w pierwszym wyścigu była druga, a w następnym szósta. Natomiast jako czternasta i druga linię mety mijała Kamila Smektała (YKP Warszawa), co daje jej na razie trzynastą lokatę. Tylko jedną pozycję dalej, po miejscach ósmym oraz dziewiątym, znajduje się Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Na dalszych pozycjach są pozostałe Polki - trzydziesta trzecia jest Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) - miejsca 13. i 20., trzydzieste ósme miejsce zajmuje jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska - miejsca 16. i 22., a dopiero sześćdziesiąta czwarta jest Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) - miejsce 29. i DNC-nie wystartowała. Liderką jest mistrzyni świata Peina Chen z Chin (miejsca 1. i 1.).

Arkadiusz Milik: Tak właśnie Piotrek mierzy na treningach

U deskarzy odbył się tylko jeden wyścig i świetne drugie miejsce zajął w nim triumfator sprzed roku Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który z powodu tego, że cała flota podzielona jest na trzy grupy, znajduje się na razie na czwartej pozycji. Jednak do pierwszych trzech zawodników traci on tylko jeden punkt. Dobrze wypadło trzech innych naszych żeglarzy - czwarty do mety dopłynął Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), a szóste miejsce w swoich grupach zajęli jego klubowy kolega Radosław Furmański oraz Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Panowie w ogólnej klasyfikacji zajmują miejsca kolejno dziesiąte i eq aequo trzynaste. Osiemdziesiąty piąty jest z kolei Aleksander Przychodzeń (miejsce 29. w poniedziałek), setną lokatę zajmuje Jakub Sykuła (miejsce 34.), a sto szósty jest Przemysław Szybkowski (miejsce 36.). Cała trójka reprezentuje klub SKŻ Ergo Hestia Sopot. Tutaj również prowadzi mistrz świata Bing Ye z Chin, a także dwaj zwycięzcy wyścigów w pozostałych grupach - Izraelczyk Yoav Cohen i Japończyk Makoto Tomizawa.

Niezbyt udany dzień w klasie 470 mają za sobą nasze mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). Panie przed rokiem były na Majorce drugie, ale teraz w pierwszym wyścigu zajęły miejsce piętnaste, a w drugim dziewiętnaste i ogólnie są dopiero trzydzieste szóste. To oznacza, że w następnych dniach będą musiały gonić rywalki. Pięć pozycji dalej plasują się Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), które najpierw przypłynęły dwunaste, a wyścigu numer dwa nie ukończyły. Najlepiej w tym gronie poradziły sobie tego dnia Szwajcarki Linda Fahrni i Maja Siegenthaler (miejsca 3. i 2.).

Wśród panów czterdziestą trzecią pozycję zajmują Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 16. i 23., a na czterdziestej dziewiątej plasują się Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa) - miejsca 27. i 16. Na czele stawki znajdują się Japończycy Naoki Ichino i Takashi Hasegawa (miejsca 3. i 1.).

W klasie Finn dwudziesty piąty jest jak na razie Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który najpierw był dwudziesty drugi, a dzień zakończył miejscem trzydziestym szóstym. Trzydziesty pierwszy jest Mikołaj Lahn z klubu UKŻ Wiking Toruń (miejsca 38. i 27.), trzydziestą siódmą lokatę zajmuje Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia (miejsca 48. i 26.), a dopiero sześćdziesiąty ósmy jest Krzysztof Stromski z YC Rewa (miejsca 56. i DNF-nie ukończył). Prowadzi Hiszpan Alejandro Muscat (miejsca 2. i 5.).

W klasie Laser Radial dwa wyścigi odbyły się tylko w jednej z dwóch grup i w związku z tym organizatorzy podają klasyfikację tylko po pierwszym wyścigu. Czternasta była w nim Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i zajmuje dwudzieste siódme miejsce, a czterdziesta czwarta dopłynęła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i jest ogólnie osiemdziesiąta ósma. Liderkami są eq aequo Szwajcarka Maud Jayet oraz Maria Erdi z Węgier.

Natomiast w męskim Laserze Standardzie wszystkie grupy miały tylko jeden wyścig. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który był dwudziesty drugi i ogólnie jest sześćdziesiąty czwarty. Dopiero dziewięćdziesiąty pierwszy jest Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), po miejscu trzydziestym pierwszym. Z kolei sto szósty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsce 36.), a sto osiemdziesiątą pierwszą pozycję zajmuje Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), który został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze.

Magdalena Kwaśna, Hanna Dzik, Aleksandra Melzeacka, Kinga Łoboda, Radosław Furmański i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na wtorek na godzinę około 11:00. Hiszpańskie regaty potrwają do soboty 7 kwietnia. Na liście startowej zawodów w Hiszpanii znalazło się prawie 1200 zawodników z 64 krajów.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium tegorocznego Pucharu Księżniczki Zofii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×