KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Świetne wyniki polskich bojerowców w Rosji

W dniach 30 marca - 8 kwietnia na syberyjskim jeziorze Bajkał w okolicach miejscowości Sarma odbyło się kilka regat w ramach tradycyjnej bojerowej imprezy Baikal Icesailing Week. W większości zawodów na najwyższych stopniach podium stawali Polacy.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jarosław Radzki Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / Na zdjęciu: Jarosław Radzki
Ponad 60 bojerowców w klasie DN z 12 krajów: Rosji, Polski, Litwy, Łotwy, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji rywalizowało w trzech regatach, które odbyły się w ramach imprezy Baikal Icesailing Week: Pucharze Azji, Międzynarodowych Mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

W tym samym czasie 26 zawodników w klasie Ice Optimist (25 Rosjan i jeden Polak) walczyło o zwycięstwo w dwóch imprezach: mistrzostwach Rosji oraz Pucharze Bajkału.

Już po około piętnastogodzinnej podróży, po przyjeździe na miejsce okazało się, że warunki lodowe pozostawiają wiele do życzenia. Po rzadkich w tym regionie opadach śniegu i roztopach, na lodzie pojawił się tzw. "bruk”, który skutecznie niszczył sprzęt: łamał sektory, rozkręcał wszystkie możliwe połączenia śrubowe. Organizatorzy z trudem odnajdowali akweny względnie równego lodu, na którym można było rozstawić trasę regat. Dojazd do niej zajmował zawodnikom czasami nawet godzinę.

Pierwszą imprezą w klasie DN był Puchar Azji. Dwudniowe regaty rozegrały się już po trzech wyścigach w bardzo niestabilnych warunkach i przy mocno porywistym, wiejącym z różnych kierunków wietrze. Zmiany kierunku wiatru dochodziły nawet do 90 stopni w każdą stronę. Ta impreza zapowiedziała dominację Polaków na syberyjskim lodzie. W pierwszej dziesiątce uplasowało się siedmiu reprezentantów Polski! Zwyciężył Jarosław Radzki - P431 (KKS Warmia Olsztyn) przed Łukaszem Zakrzewskim - P155 (MKŻ Mikołajki), Markiem Stefaniukiem - P107 (MBSW Giżycko), Andrzejem Daleckim - P180 (LKS Charzykowy) i Tomaszem Zakrzewskim - P55 (MKŻ Mikołajki).

ZOBACZ WIDEO Geniusz Messiego dał zwycięstwo FC Barcelona z CD Leganes, Suarez pudłował [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 1]

Następnie w nocy przyszedł słynny bajkalski wiatr fenowy - Sarma. Silny, dochodzący do 150km/h wiatr schodzący z gór, które mają od 1400 do 2800 m n.p.m. zniszczył kilka bojerów stojących na lodzie oraz nawiał na lód w okolicach brzegu wielkie ilości piasku, traw a nawet małych kamieni.

Międzynarodowe Mistrzostwa Rosji rozegrały się w kolejne dwa dni, podczas których udało się rozegrać jeden wyścig dnia pierwszego przy słabym i kręcącym wietrze oraz 5 wyścigów przy silnym wietrze wiejącym z siłą od 8 do 15m/s. W tych warunkach bojery latały z prędkościami w granicach 100km/h.

W pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazło się 6 Polaków. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw Rosji został Łukasz Zakrzewski - P155 (MKŻ Mikołajki), wygrywając z Jarosławem Radzkim - P431 (KKS Warmia Olsztyn) i Tomaszem Zakrzewskim - P55 (MKŻ Mikołajki).

W tym samym czasie i na tej samej trasie również w ramach mistrzostw Rosji, startowali zawodnicy do 16 roku życia w klasie Ice-Optimist. Wyjątkowo trudne warunki sprawiały, że wielu z zawodników nie kończyło wyścigów wywracając się, niszcząc sprzęt, a także rwąc żagle. Po 10 wyścigach ostatecznie zwyciężyła Polina Artiuch - R741 z Władywostoku (6. Miejsce na tegorocznych mistrzostwach świata) przed Władimirem Szilosnowem - R55 z Irkucka. Jedyny obcokrajowiec w stawce, Polak Jerzy Sukow - P346 (YKP Gdynia) ostatecznie uplasował się na 13. pozycji.

Po dniu przerwy wystartowała ostatnia z imprez - tradycyjne regaty o Puchar Bajkału. Przy słabym wietrze rozegrano po 5 wyścigów w każdej z klas. W klasie DN zwyciężył Jarosław Radzki - P431 (KKS Warmia Olsztyn), a za nim na podium znaleźli się również Łukasz Zakrzewski - P155 (MKŻ Mikołajki) i Oleg Wasiliew - R1 (St. Petersburg, Gasprom Sailing Team). W klasie Ice Optimist zwyciężył Jerzy Sukow - P346 (YKP Gdynia) przed Władimirem Szlinosowem - R55 (Irkuck) i Katią Wasiliewą - R179 (St. Petersburg).

Baikal Icesailing Week to ostatnia bojerowa impreza w sezonie 2016/2017. Do rozpoczynających kolejny zimowy sezon All Saints Regatta w Finlandii przyjdzie wszystkim poczekać siedem miesięcy.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×