Maciej Kluszczyński wygrał dwa wyścigi, Zofia Klepacka nadal liderką PŚ w Hyeres

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Maciej Kluszczyński w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Maciej Kluszczyński w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

Zofia Klepacka utrzymała pierwszą pozycję w klasie RS:X, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zajmują trzecie miejsce w klasie 49er po 3. dniu żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres. Natomiast dwa wyścigi wygrał Maciej Kluszczyński (RS:X).

Czwartek był kolejnym dniem, kiedy zawodnicy musieli czekać na silniejsze podmuchy wiatru, przez co kontynuowanie rywalizacji w Pucharze Świata u wybrzeży Francji rozpoczęło się później, niż planowano. Jednak wiatr pojawił się na krótko i później ponownie trzeba było czekać na poprawę warunków, przez co nie wszystkie zaplanowane wyścigi udało się przeprowadzić.

Tylko jeden wyścig odbył się w windsurfingowej klasie RS:X kobiet. Dziesiąte miejsce zajęła w nim Zofia Klepacka (Legia Warszawa), ale i tak utrzymała pozycję liderki całych zawodów. Natomiast na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze złapana została Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i w efekcie spadła z lokaty trzeciej na czwartą. Dwudziesta druga na mecie zameldowała się jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska i spadła z pozycji dwudziestej pierwszej na dwudziestą drugą.

Z kolei na trzydziestej szóstej pozycji pozostała kolejna deskarka sopockiego klubu Karolina Lipińska, która tego dnia była dwudziesta ósma. Na starcie nie pojawiła się Kamila Smektała (YKP Warszawa) i przesunęła się z pozycji trzydziestej trzeciej na trzydziestą siódmą. Natomiast o jedną pozycję spadła Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk, która po falstarcie jest obecnie czterdziesta druga.

Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia z polskich żeglarzy miał w czwartek Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który wygrał dwa wyścigi, dzięki czemu awansował w klasyfikacji generalnej z pozycji dziewiętnastej na czternastą. Dwa słabsze wyścigi zanotował natomiast Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i po miejscach dwudziestym trzecim oraz trzydziestym czwartym spadł z lokaty ósmej na dwunastą. Podobnie żeglował także Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był dwudziesty pierwszy oraz dwudziesty szósty, co poskutkowało spadkiem z pozycji siódmej na trzynastą. Z kolei pozycję osiemnastą na dwudziestą trzecią zamienił Radosław Furmański z klubu DKŻ Dobrzyń (miejsca 29. i 35.). Na prowadzenie powrócił Francuz Pierre le Coq (miejsca 7. i 15.).

[color=black]ZOBACZ WIDEO Motocykl żużlowy podczas meczu

[/color]

- Chciałbym jeszcze więcej takich dni w swojej karierze jak ten dzisiejszy. Na wodzie działo sporo. Było dużo zmian oraz zamieszania i cieszę się bardzo, że udało mi się odnaleźć w takich warunkach i wygrać dwa kolejne wyścigi, przesuwając się na czternastą pozycję. Niestety wiatr nie pozwolił na rozegranie trzeciego wyścigu, a szkoda bo może udałoby mi się złapać kolejną dobrą lokatę. Jutro kolejne wyścigi i ostatni dzień finałów - podsumował trzeci dzień rywalizacji Maciej Kluszczyński.

Co prawda dość szybko wyścig rozpoczęli także zawodnicy klasy 49er, ale wiatr na tyle osłabł, że trzeba było go przerwać. Udało się to dopiero kilka godzin później i skończyło się na jednym starcie. Dopiero trzydzieste drugie miejsce zajęli w nim Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) i w związku z tym nie utrzymali prowadzenia, spadając na trzecią pozycję. Jako dwunasta załoga na metę wpłynął duet Łukasz Przybytek oraz Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) i pozostał na szóstej pozycji. Nowymi liderami zostali Australijczycy David Gilmour i Joel Turner, którzy zajęli w czwartek drugie miejsce.

Natomiast późnym wieczorem udało się przeprowadzić dwa wyścigi w klasie Laser Radial. W pierwszym z nich bardzo dobre, siódme miejsce zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a w drugim była dwudziesta i awansowała w ogólnej klasyfikacji z pozycji dwudziestej drugiej na piętnastą. Z dnia na dzień rozpędza się także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która tym razem przypływała dziewiętnasta oraz osiemnasta i przesunęła się z lokaty pięćdziesiątej na trzydziestą siódmą. Liderką nadal jest aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 1. i 10.).

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 11:00. Regaty Pucharu Świata w Hyeres potrwają do niedzieli 29 kwietnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: