Już niedługo mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X w Sopocie

Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka w olimpijskiej klasie RS:X

Już za nieco ponad trzy miesiące (19-25 sierpnia) Sopot ugości najlepszych zawodników świata w ERGO Hestia Championships - Mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów.

W drugiej połowie sierpnia SKŻ ERGO Hestia Sopot będzie gospodarzem windsurfingowych mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów, które zorganizuje razem z Polskim Związkiem Żeglarskim. Będzie to doskonała okazja do uświetnienia 35. rocznicy powstania sopockiego klubu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej zaroi się nie tylko od najlepszych windsurferów w Europie, ale także z innych kontynentów, ponieważ impreza będzie miała charakter otwarty i będą mogli wziąć w niej udział także zawodnicy spoza Europy. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na 21 sierpnia.

Polacy od lat należą do ścisłej światowej czołówki i najlepsi z nich na pewno stawią się na starcie tych prestiżowych regat, rozgrywanych na „własnym terenie”. Na tegorocznych mistrzostwach Europy nie powinno zabraknąć utytułowanych wychowanków SKŻ ERGO Hestia Sopot, na czele z wicemistrzynią Europy z 2015 roku i mistrzynią świata z 2016 roku Małgorzatą Białecką oraz mistrzem Europy z 2015 roku i brązowym medalistą tej imprezy z 2016 roku Pawłem Tarnowskim.

- Już niedługo w Sopocie odbędą się mistrzostwa Europy w windsurfingu olimpijskim. Swoje pierwsze kroki w żeglarstwie stawiałem w Sopockim Klubie Żeglarskim i należę do niego już od 14 lat. Obecnie startuję w różnego rodzaju zawodach Pucharu Świata, Pucharu Europy czy imprezach mistrzowskich na całym świecie, ale zawsze bardzo chętnie wracam do Sopotu. Ze względu na pogodę nie trenujemy tam zbyt często, ale skoro w tym roku tak szybko robi się w Polsce ciepło to liczymy na to, że w sierpniu będzie tam naprawdę pięknie. Będą to wspaniałe zawody, na których pojawią się najlepsi zawodnicy z całego świata, ponieważ będą to otwarte mistrzostwa Europy. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych zmagań na wodzie i kibicowania - powiedział Paweł Tarnowski.

Na zdjęciu: Paweł Tarnowski podczas mistrzostw świata klasy RS:X w Enoshimie w 2017 roku
Na zdjęciu: Paweł Tarnowski podczas mistrzostw świata klasy RS:X w Enoshimie w 2017 roku

Jedną z kandydatek do końcowego triumfu będzie także wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która ma w swoim dorobku także brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 roku.

Taki sam krążek zdobył wtedy również wychowanek sopockiego klubu Przemysław Miarczyński. Obecnie pełni rolę trenera kadry narodowej, chociaż oficjalnie nie zakończył jeszcze kariery sportowej jako zawodnik.

ZOBACZ WIDEO Barcelona zdemolowała Villarreal, piękna akcja Dembele [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS] [color=#4B4F56]

[/color]

Miarczyński jest zawodnikiem wybitnym, o czym świadczą liczne medale mistrzostw świata i Europy. W swojej wieloletniej karierze stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata (2003 - klasa Mistral), pięć razy cieszył się ze srebrnego medalu (2001, 2004 - Mistral i 2007, 2010, 2014 - RS:X) i raz był trzeci (2006 - RS:X).

Poza tym doświadczony żeglarz aż trzy razy był mistrzem Europy (2007 - Mistral i 2007, 2012 - RS:X), raz wicemistrzem Starego Kontynentu (2001 - Mistral), a dwa razy wywalczył brąz (2008, 2014 - RS:X). Do tego aż cztery razy reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich (2000 - 8. miejsce, 2004 - 5, miejsce, 2008 - 16.miejsce i 2012 - 3. miejsce).

Windsurfingowe mistrzostwa Europy odbędą się w Sopocie już po raz trzeci w historii. W 2004 roku zawodnicy rywalizowali w klasie Mistral, gdzie złoto wywalczył Przemysław Miarczyński, a w 2010 roku była to klasa RS:X i tam brązowe medale zdobyli Zofia Klepacka oraz Piotr Myszka. Bardzo dobrze spisała się także Małgorzata Białecka, która w świetnym stylu wygrała wyścig medalowy i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Taką samą pozycję w klasyfikacji końcowej zajął Miarczyński. Myszka także w tegorocznych Mistrzostwach Europy ERGO Hestia w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów będzie liczył się w walce o czołowe pozycje.

Grupa ERGO Hestia od 16 lat jest głównym i tytularnym sponsorem Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia Sopot.

Żeglarstwo jest istotnym elementem życia lokalnej społeczności, dlatego wsparcie trójmiejskiej młodzieży i sportowców wpisuje się w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej firmy. Efektem tej współpracy jest wychowanie wielu medalistów żeglarskich mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz utytułowanych olimpijczyków. ERGO Hestia aktywnie wspiera wydarzenia organizowane przez klub oraz zawodników.

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot działa już 35 lat. Początki sięgają 1983 roku, kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie „Neptun” w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski.

Pierwsze sukcesy

Od początku istnienia klubu królowało w nim żeglarstwo deskowe, i to na bardzo wysokim poziomie. Żaden inny polski klub nie posiada tak licznej sekcji windsurfingu, żaden nie może się poszczycić tak licznymi i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ - Stefan Jopyk i od tamtej pory zawodnicy SKŻ nie opuszczali podium. Pierwszy medal mistrzostw świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął 2. miejsce w kategorii do lat 16. Od tej pory medale zaczęły napływać do klubu niemalże hurtowo i na szczęście bez przerwy do dnia dzisiejszego.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Komentarze (0)