Rozpoczęła się 2. część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego

Za nami pierwsze wyścigi drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który od piątku odbywa się w Krynicy Morskiej.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Piotr Myszka w olimpijskiej klasy RS:X Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Piotr Myszka w olimpijskiej klasy RS:X
W piątek 18 maja rozpoczęła się druga część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, która już trzeci rok z rzędu odbywa się w Krynicy Morskiej. Impreza potrwa do niedzieli 20 maja i podczas tego weekendu 419 zawodników rywalizuje w klasach RS:X kobiet, juniorów oraz mężczyzn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, Laser 4.7, A-Class, Techno 293, 420, Cadet oraz L'Equipe. Pierwszy dzień rywalizacji minął pod znakiem wiatru o sile kilkunastu węzłów, co pozwoliło organizatorom na sprawne przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

W olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X mężczyzn bezkonkurencyjny był Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który wygrał wszystkie cztery wyścigi i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Dwie kolejne pozycje zajmują reprezentanci Białorusi Artiom Jawadaw (miejsca 4., 2., 2. i 2.) oraz Mikita Tsirkun (miejsca 3., 3., 3. i 3.). Czwarty jest natomiast Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) - miejsca 2., 4., 4. i 5.

W rywalizacji kobiet prowadzi aktualna mistrzyni Europy Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która rozpoczęła dzień od wygranej, a w kolejnych wyścigach przypływała siódma, druga oraz trzecia. Panie ścigają się razem z juniorami oraz juniorkami i w tej klasyfikacji Klepacka zajmuje drugie miejsce. Na prowadzeniu znajduje się Przemysław Szybkowski z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 7., 1., 3. i 2.). Trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji zajmuje jego klubowy kolega Aleksander Przychodzeń (miejsca 3., 10., 4. i 1.). Drugą oraz trzecią lokatę wśród kobiet zajmują także zawodniczki sopockiego klubu, Maja Dziarnowska (miejsca 2., 11., 6. i 5.) oraz Karolina Lipińska (miejsca 4., 2., 9. i 11.).

- Panowały dzisiaj bardzo dobre żeglarskie warunki. Co prawda wiał zmienny wiatr od brzegu, ale cały czas mogliśmy pływać w ślizgu. Każde zawody są dla nas teraz kolejnym etapem przygotowawczym do tegorocznych mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, na których będziemy walczyli o pierwsze kwalifikacje na igrzyska dla kraju - podsumowała krótko dzień ścigania Zofia Klepacka.

ZOBACZ WIDEO Speedway of Nations gwarantuje emocje do ostatniego wyścigu

Zacięta walka toczyła się w klasie 49er i dwie pierwsze załogi mają na koncie po dwa zwycięstwa oraz dwa drugie miejsca i w związku z tym zgromadziły po tyle samo punktów. Dzięki wygranej w ostatnim wyścigu na prowadzeniu znajdują się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Natomiast drugą pozycję zajmują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Z kolei na trzeciej pozycji plasują się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), którzy w każdym wyścigu wpływali na metę jako trzecia ekipa.

W jednoosobowych katamaranach A-Class prowadzi Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot, który wygrał trzy wyścigi i raz był trzeci. Po piętach depcze mu drugi w klasyfikacji Robert Graczyk z MKŻ Mikołajki. On trzy razy zajął miejsce drugi i raz był pierwszy. Z kolei na trzeciej pozycji znajduje się Michał Korneszczuk z YC Gdańsk (miejsca 3., 3., 3. i 2.).

W windsurfingowej klasie Techno 293 kobiet najlepiej radziła sobie Białorusinka Julia Matwiejenki (miejsca 1., 2., 1. i 1.). Za nią plasują się Karina Filip z GKŻ Gdańsk (miejsca 3., 1., 4. i 2) oraz kolejna reprezentantka Białorusi Jana Lomats (miejsca 2., 3., UFD-falstart i miejsce 3.). Z kolei u panów dwie pierwsze lokaty to zawodnicy klubu GKŻ Gdańsk, Dominik Lewiński (miejsca 1., 1., 3. i 1.) oraz Michał Polak (miejsca 2., 2., 2. i 3.). Trzecią pozycję zajmuje natomiast Kamil Manowiecki z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsce 3., UFD-falstart i miejsca 6., 2.).

W klasie Laser Standard trzy wyścigi wygrał Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i prowadzi w całych regatach. Na dwóch następnych pozycjach plasują się przedstawiciele klubu SEJK Pogoń Szczecin, Tadeusz Kubiak (miejsca 2., 6 i 2.) oraz Jakub Rodziewicz (miejsca 4., 2. i 4.).

W żeńskim Laserze Radialu liderką jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława), po tym jak dwa zwycięstwa przedzieliła drugim miejscem. Punkt do niej traci zajmująca drugą pozycję Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która rozpoczęła dzień miejscem trzecim, a później mijała linię mety pierwsza oraz druga. Trzecia jest Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsca 4., 3. i 3.). W rywalizacji panów prowadzi świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który przypływał drugi i dwa razy pierwszy. Tuż za nim znajduje się Tytus Butowski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 1., 2. i UFD-falstart), a kolejną pozycję zajmuje jego klubowy kolega Michał Krasodomski (miejsca 3., 3. i 2.).

W Laserze 4.7 kobiet pierwszą trójkę tworzą Klara Sobczak z ChKŻ Chojnice (miejsca 1., 9. i 2.), Natalia Kuczys z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 2., 1. i 5.) oraz Paulina Płaczke z UKS FIR Warszawa (miejsca 2., 3. i 1.). Natomiast w kategorii mężczyzn pierwsze trzy pozycje zajmują Filip Rajchert (MKS Dwójki Warszawa), po tym jak wygrał trzy wyścigi, jego klubowy kolega Przemysław Machowski (miejsca 3., 2. i 10.) oraz Tomasz Trajnowicz z MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko (miejsca 2., 4. i 13.).

W klasie 420 liderami są Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), po tym jak zajęli miejsca szóste oraz dwa razy pierwsze. Punkt za nim znajdują się Jakub Gołębiowski i Filip Szmit z MOS SSW Iława oraz MBSW/UKŻ Niegocin Giżycko, którzy najpierw wygrali wyścig, następnie zostali złapani na falstarcie, a w trzecim wyścigu zajęli miejsce drugie. Punkt dalej plasują się Zofia Korsak i Karolina Cendrowska z MKS Dwójka Warszawa (miejsca 2., 2. i 6.), które prowadzą w klasyfikacji kobiet.

Pierwsza trójka w klasie L’Equipe to dwie załogi z klubu KS Spójnia Warszawa, Jakub Miszczak i Maksym Richter (miejsca 1., 1. i 1.) oraz Hanna Słyk i Adam Strelau (miejsca 4., 2. i 2.), a także Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska z Nauticus YC Olsztyn (miejsce 2., DNC-nie wystartowali i miejsce 5.).

Na prowadzeniu w klasie Cadet znajduje się żeńska załoga klubu PMOS Pisz, Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (miejsca 1., 6. i 2.). Druga pozycja to mieszany duet, który tworzą Marcin Jarczewski i Zofia Szaryńska z ŻUKS Stężyca (UFD-falstart oraz miejsca 1. i 3.). Dopiero na trzeciej lokacie plasuje się pierwsza w pełni załoga męska, Bartłomiej Szlija i Oskar Plichta z UKŻ Lamela Kartuzy (miejsca 5., 5. i 1.).

Magdalena Kwaśna, Wiktoria Gołębiowska, Jakub Rodziewicz, Wojciech Klimaszewski, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda, Jakub Gołębiowski i Filip Szmit znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Poza tym partnerami imprezy są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firma Volvo Car Poland, a sponsorami są firmy Ziaja, D.A.D Sportwear oraz Sailovnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×