Za nami drugi dzień Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Katamarany A-class
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Katamarany A-class
zdjęcie autora artykułu

Za nami kolejny dzień drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który od piątku odbywa się na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej.

Minął kolejny dzień drugiej części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który od piątku odbywa się w Krynicy Morskiej. Regaty potrwają do niedzieli 20 maja. Drugi dzień ścigania to ponownie dobre warunki wietrzne, które pozwoliły na sprawne przeprowadzenie wyścigów.

W olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X mężczyzn kolejność zawodników nie uległą zmianie. Nadal pewnie prowadzi Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), pomimo tego, że nie wystartował w drugim wyścigu z powodu połamanego statecznika. Poza tym raz zajął miejsce drugie oraz dwa razy pierwsze. Dwie kolejne pozycje zajmują reprezentanci Białorusi Artiom Jawadaw (miejsca 1., 2., 2. i 4.) oraz Mikita Tsirkun (miejsca 3., 1., 3. i 2.). Czwarty jest natomiast Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) - miejsca 4., 4., 4. i DNC-nie wystartował.

- W Pucharze PZŻ w Krynicy Morskiej startuję dopiero po raz drugi i jestem pod wrażeniem tego miejsca, ponieważ po raz kolejny panuje tu słoneczna pogoda i wieje silny wiatr. Wiem, że na pierwszej edycji, która miała miejsca dwa lata temu, tego wiatru było bardzo mało i zawodnicy długo czekali na brzegu, ale ja nie mogę na to narzekać, ponieważ co roku jestem pozytywnie zaskoczony. Podczas pierwszego dnia regat pływało mi się bardzo dobrze, ale pod koniec ścigania zauważyłem, że dzieje się coś ze statecznikiem. Dzisiaj od rana także czułem, że jest inaczej, co zauważyłem podczas pierwszego wyścigu, kiedy nie byłem w stanie płynąć tak szybko jak w piątek. Z kolei w drugim wyścigu po starcie praktycznie w ogóle nie mogłem już płynąć i okazało się, że złamał mi się statecznik. W tej sytuacji rywalizacja była niemożliwa. Udało mi się jednak wrócić na trzeci i czwarty wyścig, które wygrałem - podsumował swój występ Piotr Myszka.

W rywalizacji kobiet prowadzi z rywalizacji wycofała się prowadząca w klasyfikacji Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i w związku z tym nową liderką została Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która cztery razy przypływała druga. Panie ścigają się razem z juniorami oraz juniorkami i w tej klasyfikacji Dziarnowska zajmuje drugie miejsce. Na prowadzeniu umocnił się Przemysław Szybkowski z SKŻ ERGO Hestia Sopot, po tym jak wygrał wszystkie cztery wyścigi. Trzecią pozycję w ogólnej klasyfikacji zajmuje jego klubowy kolega Aleksander Przychodzeń (miejsca 3., 7., 3. i 4.). Drugą oraz trzecią lokatę wśród kobiet zajmują także Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 4., 4., 5. i 5.) oraz Karolina Lipińska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 7., 8., 6. i DNC-nie startowała).

[color=black]ZOBACZ WIDEO Speedway of Nations gwarantuje emocje do ostatniego wyścigu

[/color]

W klasie 49er nadal toczy się zacięta walka o końcowe zwycięstwo. Tym razem trzy wygrane i jedno drugie miejsce zanotowali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), co pozwoliło im objąć prowadzenie, spychając na drugą lokatę Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Oni w sobotę dwa razy zajęli miejsce drugie, raz pierwsze i w ostatnim wyścigu zostali zdyskwalifikowani. Na trzeciej pozycji pozostali natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), którzy w dwóch pierwszych wyścigach przypływali na trzecim miejscu, trzeciego nie ukończyli, a w czwartym nie wystartowali.

W jednoosobowych katamaranach A-Class również nie ma dominacji i nowym liderem został Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), który rozpoczął dzień od miejsca drugiego, a w trzech kolejnych wyścigach był najszybszy. W efekcie prowadzenie stracił Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot (miejsca 1., 2., 3. i 2.), ale traci do pierwszej pozycji tylko jeden punkt. Trzecią lokatę utrzymał z kolei Michał Korneszczuk z YC Gdańsk (miejsce 3., DNF-nie ukończył oraz miejsca 2. i 3.).

W windsurfingowej klasie Techno 293 kobiet nadal prowadzi Białorusinka Julia Matwiejenki (miejsca 1., 3., 3. i 4.), a drugą lokatę utrzymała także Karina Filip z GKŻ Gdańsk (miejsca 8., 2., 2. i 1.). Z kolei na trzecią lokatę awansowała kolejna reprezentantka Białorusi Jewgienia Sokołowskaja (miejsca 2., 1., 1. i 6.). Z kolei u panów nowym liderem został Michał Polak z GKŻ Gdańsk (miejsca 1., 1., 1. i 2.), który na drugą pozycję zepchnął swojego klubowego kolegę Dominika Lewińskiego (miejsca 3., 4., 3. i 10.). Natomiast trzeci nadal jest Kamil Manowiecki z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 6., 2., 2. i 1.).

W klasie Laser Standard ponownie trzy wyścigi wygrał Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i umocnił się na pozycji lidera. Na drugiej pozycji pozostał również Tadeusz Kubiak z klubu SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 3., 2 i 3.), a na trzecią wskoczył Dawid Kania z ŻKLS Poznań (miejsca 4., 4. i 2.).

W żeńskim Laserze Radialu co prawda nadal liderką jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która była tego dnia trzecia, druga oraz pierwsza, ale punktami zrównała się z nią Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), po tym jak wygrała dwa pierwsze wyścigi, a w ostatni była druga. Trzecią lokatę utrzymała także Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsca 2., 3. i 3.), ale traci już do starszych koleżanek siedem punktów. W rywalizacji mężczyzn w pierwszej trójce również nie nastąpiły żadne zmiany. Prowadzenie utrzymał brązowy medalista mistrzostw Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który najpierw minął linię mety trzeci, a następnie dwa razy był najlepszy. przypływał drugi i dwa razy pierwszy. Za nim znajdują się Tytus Butowski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 1., 2. i 5.) oraz jego klubowy kolega Michał Krasodomski (miejsca 2., 3. i 3.).

W Laserze 4.7 kobiet na prowadzenie wysunęła się Paulina Płaczke z UKS FIR Warszawa dzięki wygranym trzem wyścigom, a dwie kolejne pozycje zajmują Natalia Kuczys z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 6., 6. i 3.) oraz Laura Szulc z ChKŻ Chojnice (miejsca 2., 4. i 2.). Natomiast w kategorii mężczyzn pierwsze trzy pozycje zajmują Filip Rajchert (MKS Dwójka Warszawa), który na razie ma na koncie komplet zwycięstw, jego klubowy kolega Przemysław Machowski (miejsca 4., 2. i 6.) oraz Dominik Śliwiński z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 9., 6. i 4.).

W klasie 420 trzy sobotnie wyścigi wygrali Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻ Niegocin Giżycko) i zostali nowymi liderami. Na drugą lokatę spadli z kolei Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), po tym jak trzy razy zajęli miejsce drugie. Aż jedenaście punktów dalej plasują się Gabriela Czapska i Hanna Rajchert z KS Spójnia Warszawa (miejsca 3., 3. i 5.), które prowadzą w klasyfikacji kobiet.

Pierwsza trójka w klasie L’Equipe to dwie załogi z klubu KS Spójnia Warszawa, Jakub Miszczak i Maksym Richter (miejsca 1., 1. i 1.) oraz Hanna Słyk i Adam Strelau (DNF-nie ukończyli oraz miejsca 2. i 3.), a także Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska z Nauticus YC Olsztyn (miejsce 2., 6. i 4.).

Na prowadzeniu w klasie Cadet nadal znajduje się żeńska załoga klubu PMOS Pisz, Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (miejsca 3., 3. i 1.). Druga pozycja to mieszany duet, który tworzą Hubert Kurjańczyk i Weronika Marszalik (miejsca 5., 1. i 2.) oraz męska ekipa - Bartłomiej Szlija i Oskar Pichta (miejsca 7., 2. i 6.). Obie załogi reprezentują klub UKŻ Lamela Kartuzy.

Magdalena Kwaśna, Wiktoria Gołębiowska, Jakub Rodziewicz, Wojciech Klimaszewski, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda, Jakub Gołębiowski i Filip Szmit znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Poza tym partnerami imprezy są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firma Volvo Car Poland, a sponsorami są firmy Ziaja, D.A.D Sportwear oraz Sailovnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu:
Komentarze (0)