Zakończył się Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, który odbył się w Krynicy Morskiej przeszedł do historii. W dwóch częściach tegorocznej edycji regat na Zalewie Wiślanym wystartowało łącznie 532 zawodników.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Logo Polskiego Związku Żeglarskiego Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Logo Polskiego Związku Żeglarskiego
W dniach 18-20 maja odbyła się 2. część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, w której rywalizowało 419 żeglarzy w klasach RS:X kobiet, juniorów oraz mężczyzn, 49er, 49erFX, Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn, Laser 4.7, A-Class, Techno 293, 420, Cadet oraz L'Equipe. Tydzień wcześniej (11-13 maja) podczas 1. części zawodów ścigało się 113 zawodników w klasach 470, Finn, RS:X juniorów, 29er, Europa, OK Dinghy oraz Kiteboarding w kategorii Kite Foil. To już trzeci rok z rzędu kiedy areną zmagań regat o Puchar PZŻ jest Zalew Wiślany w Krynicy Morskiej. Zarówno PZŻ jak i przedstawiciele miasta są zadowolone z dotychczasowej współpracy.

- Były to bardzo udane dwie części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Już po raz trzeci impreza odbyła się w Krynicy Morskiej przy dużym współudziale miasta oraz burmistrza Krzysztofa Swata. Cieszy mnie bardzo duża liczba zawodników. Jest to dopiero początek sezonu, który już coraz bardziej się rozpędza. Patrząc na bogaty kalendarz imprez żeglarskich, jest to jedyny moment, żeby ten sezon rozpocząć. Cieszę się, że coraz więcej konkurencji chce startować w tych regatach, a miejsca dla sprzętu na brzegu oraz na wodach Zalewu Wiślanego jest bardzo dużo. To pokazuje, że żeglarstwo jest jednak sportem popularnym, który skupia zawodników bardzo młodych, ale także tych starszych - podsumował imprezę Prezes PZŻ Tomasz Chamera.

W olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X mężczyzn dwie pierwsze pozycje zajęli reprezentanci Białorusi, Artiom Jawadaw (miejsca 1., 2. i 2.) oraz Mikita Tsirkun (miejsca 2., 1. i 1.). Prawdopodobnie zwyciężyłby Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ale w niedzielę musiał wycofać się z regat z powodu Pierwszej Komunii Świętej swojego syna. Ostatecznie stracił pierwszą pozycję, ale i tak zajął wysoką trzecią lokatę.

Razem z flotą kobiet ścigali się także juniorzy oraz juniorki. Najlepsza wśród seniorek okazała się Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która swój występ zakończyła miejscami ósmym, trzecim oraz siódmym. Na drugim stopniu podium stanęła Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 2., 8. i 4.), a trzecia była kolejna zawodniczka sopockiego klubu Karolina Lipińska (miejsca 9., 9. i 5.). Zdecydowanie najlepszy był Przemysław Szybkowski z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 12., 5. i 1.). Za nim w jego grupie wiekowej znaleźli się jego klubowy kolega Aleksander Przychodzeń i Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk). W kategorii juniorek pierwsze trzy pozycje zajęły windsurferki klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot - Weronika Marciniak, Maja Kuchta i Lidia Sulikowska.

ZOBACZ WIDEO Wyjątkowy mecz Juventusu. Koniec warty Gianluigiego Buffona [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

W klasie 49er walka o końcowe zwycięstwo trwała do ostatniego wyścigu. Trzy razy na drugiej pozycji przypływali tego dnia Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), ale udało im się utrzymać prowadzenie i zapewnić ostateczny triumf. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) wygrali dwa ostatnie wyścigi, ale piąte miejsce w pierwszym niedzielnym starcie uniemożliwiło im wygranie regat i ostatecznie stracili trzy punkty do zwycięzców. Na trzecią pozycję rzutem na taśmę awansowali Jan Marciniak i Krzysztof Białaś (miejsca 1., 4. i 4.). Najlepszą kobiecą załogą były Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk).

- W tym roku panowały bardzo dobre warunki żeglarskie, świeciło słońce i wiał solidny wiatr, a to jest to, co lubimy najbardziej. Rywalizacja była bardzo zacięta i do ostatniego wyścigu walczyliśmy o zwycięstwo w całych regatach. Zajmowaliśmy dobre miejsca i cały czas prezentowaliśmy równą formę, a do tego ustrzegliśmy się wpadek, dzięki czemu zgromadziliśmy najmniejszą liczbę punktów i wygraliśmy całe zawody - podsumował zawody Łukasz Przybytek.

W jednoosobowych katamaranach A-Class trzy ostatnie wyścigi wygrał Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot), co pozwoliło mu wrócić na pozycję lidera i zapewnić końcowy triumf. Drugi był Robert Graczyk z MKŻ Mikołajki (miejsca 2., 2. i 3.), a skład podium uzupełnił Michał Korneszczuk z YC Gdańsk (miejsce 3., 3. i 2.).

W windsurfingowej klasie Techno 293 kobiet od początku do końca na czele znajdowała się Białorusinka Julia Matwiejenki (miejsca 2., 2. i 1.). Z kolei drugą oraz trzecią lokatę utrzymały Karina Filip z GKŻ Gdańsk (miejsca 3., 5. i 4) oraz kolejna reprezentantka Białorusi Jewgienia Sokołowskaja (miejsca 4., 4. i 2.). Z kolei u panów pozostała ta sama kolejność, co po sobotnich startach. Zwyciężył Michał Polak z GKŻ Gdańsk (miejsca 2., 7. i 3.), który odparł ataki swojego klubowego kolegi Dominika Lewińskiego (miejsca 1., 1. i 2.) oraz Kamila Manowieckiego z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 3., 2. i 1.).

W klasie Laser Standard rywali zdeklasował Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który wygrał wszystkie osiem wyścigów. Drugą pozycję utrzymał Tadeusz Kubiak z klubu SEJK Pogoń Szczecin, który w niedzielę najpierw nie wystartował, a w drugim wyścigu był drugi i do zwycięzcy stracił aż trzynaście punktów. Trzeci ostatecznie był jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz (miejsca 2. i 3.).

Do ostatniego wyścigu nie było wiadomo kto wygra rywalizację w żeńskim Laserze Radialu. Przed decydującym ściganiem liderką była Agata Barwińska (MOS SSW Iława), ale druga w klasyfikacji Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) miała tyle samo punktów, co ona. Podczas ostatniego dnia regat obie zawodniczki zajęły takie samie miejsce (1. i 3.), ale wygrana w tym ostatnim dała końcowe zwycięstwo Barwińskiej. Na trzeciej pozycji pozostała z kolei Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsca 7. i 4.). W rywalizacji mężczyzn zwyciężył świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw Europy Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który najpierw zajął miejsce trzecie, a w ostatnim wyścigu nie wystartował. Za nim miejsca na podium zajęli Tytus Butowski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 1. i 3.) oraz Piotr Malinowski z MOS SSW Iława (miejsca 2. i 1.).

- Nie były to dla mnie najłatwiejsze regaty i nie wszystko wychodziło mi tak jakbym tego chciała, ale jestem zadowolona ze swojej szybkości oraz z końcowego zwycięstwa - powiedziała krótko Agata Barwińska.

- To było kilka bardzo wartościowych żeglarsko dni i cieszę się, że panowały tutaj wietrzne warunki. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, że tak dobrze pływałam w silniejszym wietrze, ponieważ brakuje mi jeszcze trochę wzrostu oraz siły, aby dobrze radzić sobie w takich warunkach. Jednak widać, że jest z tym coraz lepiej więc cieszy mnie to. Bardzo dobrze pływałam także na kursach z wiatrem, a to przez ostatnie miesiące mi nie wychodziło. Do końcowego sukcesu zabrakło mi trochę szczęścia, ale były to pierwsze od dawna tak wyrównane regaty i jest to dla mnie sukces - opisała swój występ Magdalena Kwaśna.

W Laserze 4.7 kobiet pierwsze trzy pozycje zajęły Paulina Placzke z UKS FIR Warszawa (miejsca 8. i 7.) Natalia Kuczys z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 1. i 3.) oraz Klara Sobczak z ChKŻ Chojnice (miejsca 2. i 1.). Natomiast w kategorii mężczyzn na podium stanęli Filip Rajchert z MKS Dwójka Warszawa (miejsca 6. i 14.), jego klubowy kolega Przemysław Machowski (miejsca 10. i 6.) oraz Gerard Polaczyk (miejsca 1. i RET).

Do zaciętej rywalizacji doszło również w klasie 420. Końcowe zwycięstwo dopiero w niedzielę zapewnili sobie Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), którzy dzień rozpoczęli od wygranej, a zakończyli drugim miejscem. Z kolei prowadzenie stracili Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława/MBSW/UKŻ Niegocin Giżycko), po tym jak mijali metę na miejscach trzecim oraz siódmym i spadli na drugą pozycję. Aż dwanaście punktów dalej uplasowały się Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (miejsca 2. i 1.), które ścigały się razem z mężczyznami i wygrały klasyfikację kobiet. Trzecie miejsce w kategorii panów zajęli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/AZS AWFiS Gdańsk), a pierwszą trójkę wśród pań uzupełniły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert oraz Aleksandra Roszkowska i Natalia Wocial (obie załogi KS Spójnia Warszawa).

Pierwsza trójka w klasie L’Equipe to Jakub Miszczak i Maksym Richter z KS Spójnia Warszawa (miejsca 10. i 2.) oraz dwie załogi z klubu Nauticus YC Olsztyn, Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska z (miejsce 2. i 3.) oraz Marcel Wolętek i Kosma Krecz (miejsca 4. i 1.).

Na prowadzeniu w klasie Cadet pozostała żeńska załoga klubu PMOS Pisz, Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (miejsca 1. i 5.). Druga pozycja to mieszany duet, który tworzyli Marcin Jarczewski i Zofia Szaryńska (miejsca 2. i 1.), a trzecią lokatę zajęli Hubert Kurjańczyk i Weronika Marszalik z UKŻ Lamela Kartuzy (miejsca 4. i 6.).

Magdalena Kwaśna, Wiktoria Gołębiowska, Jakub Rodziewicz, Wojciech Klimaszewski, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda, Jakub Gołębiowski i Filip Szmit znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Pucharu PZŻ był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Poza tym partnerami imprezy byli Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firma Volvo Car Poland, a sponsorami były firmy Ziaja, D.A.D Sportwear oraz Sailovnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×