KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Copernicus wypłynał na Wyścig Legend Volvo Ocean Race

Na Wyścig Legend Volvo Ocean Race wypłynął poniedziałek z Gdyni jacht Copernicus. Podczas pożegnania jednostki upamiętniono jej byłych żeglarzy, uczestników Whitbread Round the World Race - Zygfryda Zygę Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jacht Copernicus wypływa z Gdyni na Wyścig Legend Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Tadeusz Lademann / żeglarski.info / Na zdjęciu: Jacht Copernicus wypływa z Gdyni na Wyścig Legend Volvo Ocean Race
Pełna nostalgicznych wspomnień i żeglarskich opowieści była gdyńska marina w poniedziałek 11 czerwca. W Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablice dwóch słynnych, gdyńskich żeglarzy - Zygfryda "Zygi" Perlickiego oraz Zbigniewa Puchalskiego.

Pierwszy był regatowcem uniwersalnym - seryjnie zdobywał mistrzostwa Polski na łódkach sportowych, zajął ósme miejsce w klasie Soling na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, a na jachtach morskich z sukcesami brał udział w najważniejszych światowych imprezach. Drugi swoją pasję odnalazł w samotnym żeglarstwie, dwukrotnie uczestnicząc w północnoatlantyckich regatach samotników OSTAR oraz opływając świat dookoła.

Uroczystość zgromadziła m.in. rodzinę i przyjaciół Zygfryda "Zygi" Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego, pomorskich żeglarzy, posłankę Agnieszkę Pomaskę, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.

- Za każdym razem, kiedy przychodzimy do gdyńskiej mariny, widzimy z jednej strony młode pokolenie żeglarzy, które szkoli się i startuje w regatach, a z drugiej wielką opowieść o historii polskiego żeglarstwa - mówił Wojciech Szczurek. - Dzisiaj odsłaniamy tablicę dwóch wielkich kapitanów i wybitnych postaci polskiego żeglarstwa. Udowadniały one w bardzo trudnym czasie, że stawianie sobie wysoko poprzeczki, mierzenie się nie tylko z trudami żeglowania, ale różnymi barierami, to rzecz możliwa. Inspirowali oni całe pokolenia młodych ludzi do tego, żeby wyruszać na morze.

ZOBACZ WIDEO Witold Bańka: Mecz z Senegalem będzie najtrudniejszy

- Dobrze byłoby, gdybyśmy zapamiętali ich z tego, co osiągnęli dla Polski, Gdyni i żeglarstwa - dodał Bogusław Witkowski. - Mam nadzieję, że ich dokonania będą mogły żyć w dokonaniach kolejnych pokoleń. I oby ludzi, którzy mogą powiedzieć: nauczyłem się od Zygi, nauczyłem od Zbyszka, było jak najwięcej.

Zygfryd "Zyga" Perlicki i Zbigniew Puchalski, jako członkowie Yacht Klubu „Stal” Gdynia, w latach 1973-1974 opłynęli świat w etapowych regatach Whitbread Round the World Race (obecnie Volvo Ocean Race) na "Copernicusie".

- To było wielkie wydarzenie w moim życiu - wspomina udział w regatach Whitbread Round the World Race Bogdan Bogdziński. - Od dziecka marzyłem, żeby czegoś dokonać w żeglarstwie, no i się udało. Jestem spełnionym człowiekiem.

Z "Copernicusem" związana była druga poniedziałkowa uroczystość. Po 45 latach jacht ponownie wyruszył z Gdyni, żeby wziąć udział w Wyścigu Legend (The Legends Race) Volvo Ocean Race. Rozpoczynająca się 21 czerwca impreza zgromadzi uczestników poprzednich edycji regat, którzy będą mieli do pokonania dystans ok. 520 mil morskich z Goeteborga do Hagi. Ceremonia zakończenia regat zaplanowana jest na 30 czerwca. 1 lipca "Copernicus" wypłynie z Hagi z powrotem do Gdyni.

Oprócz Volvo Car Poland rejs wspierają także firmy AkzoNobel, Lotos i Roca, a także Program Niepodległa oraz Polski Związek Żeglarski.

- Nastroje wśród załogi są wyśmienite - opowiada komandor Yacht Klubu "Stal" Kajetan Kilanowski. - Na "Copernicusie" jest pełny klar morski, przejrzane wszystko, od topu masztu do pokładu. Łódka jest przygotowana do regat i zaopatrzona odpowiednio. Nie ma jednak wątpliwości, że "Copernicus" będzie najwolniejszym jachtem w całej stawce, bo to najstarszy uczestnik Wyścigu Legend. Na pewno dołożymy wszelkich starań, żeby wypaść godnie.

Poniedziałkowa uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Medalami Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego uhonorowano Tomasza Gajka, byłego prezesa Gdańskiego/Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Zenona Gralaka, dziennikarza i współtwórcę nagrody Rejs Roku, a odznakami Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego Jarosława Kuklińskiego, wicekomandora Yacht Klubu "Stal" Gdynia, oraz Jerzego Włudzika, wójta gminy Kosakowo.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego i Dariusza Boguckiego.

Czy polski jacht wystartuje jeszcze kiedyś w całej edycji regat Volvo Ocean Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×