Polacy rozpoczynają rywalizację w Pucharze Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec (z prawej) i Jolanta Ogar (z lewej) na jachcie olimpijskiej klasy 470
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec (z prawej) i Jolanta Ogar (z lewej) na jachcie olimpijskiej klasy 470
zdjęcie autora artykułu

W sobotę rozpoczął się żeglarski Puchar Europy w Kilonii - regaty Kieler Woche. Na starcie stanie aż około 90 polskich żeglarzy, w tym drudzy przed rokiem Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470).

W sobotę 16 czerwca rozpoczęły się w Kilonii regaty Kieler Woche, zaliczane do żeglarskiego Pucharu Europy. Impreza potrwa do 26 czerwca i wystartuje w nich aż 89 polskich żeglarzy. Od soboty ściganie rozpoczną tylko zawodnicy w klasie 29er, gdzie zobaczymy siedem naszych załóg. Pierwsze wyścigi pozostałych klas odbędą się w dniach 20-21 czerwca.

W innych flotach silną reprezentację Polski tworzą między innymi olimpijskie klasy 49er, 470 oraz Finn. W tej pierwszej wystartują na pewno Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy zajęli przed rokiem drugie miejsce oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Z kolei w klasie 470 do regat zgłosiły się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin), Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), a także trzy duety męskie.

W klasie Finn wystartują wszyscy nasi najlepsi kadrowicze z Piotrem Kulą (GKŻ Gdańsk) i Mikołajem Lahnem (UKŻ Wiking Toruń) na czele.

Również w klasie Laser Standard nie zabraknie polskiej czołówki, ponieważ w Kilonii rywalizować będą Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań).

ZOBACZ WIDEO Maciej Terlecki: Nie wierzę w to, że Glik będzie gotowy grać na sto procent

Natomiast w klasie Laser Radial kobiet Polskę reprezentować będą między innymi Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin), która wygrała treningowe regaty w Aaarhus.

- Za nami 3 dni ciężkich treningów. Dzięki gościnności Duńskiej Federacji Żeglarskiej uczestniczyliśmy w kolejnym już wspólnym obozie z kadrą Danii pod wodzą trenera Piotra Wojewskiego. Odbyły się wyścigi obozowe we flocie 12 łódek. Znakomicie pożeglowała Ania Brzozowska, która po kilkuletniej przerwie wznowiła regularne treningi. Fizycznie jest mocna, ponieważ tego czasu nie zmarnowała bezczynnie. Ania w bardzo zmiennym, zachodnim wietrze do 12 węzłów finiszowała na miejscach 1., 2. ,2. ,2. oraz 3. i wygrała regaty sparingowe - skomentował zgrupowanie trener Bartłomiej Szotyński.

W ramach Kieler Woche w dniach 20-24 czerwca odbędą się także mistrzostwa świata w klasie Laser Radial mężczyzn. I tutaj jednym z głównych faworytów jest sześciokrotny mistrz świata Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), który w trzech poprzednich edycjach zdobywał złote medale, a w tym roku cieszył się z brązowego krążka w mistrzostwach Europy. Z szansami na podium jest także Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów), co pokazał zajmując czwartą lokatę na wspomnianych mistrzostwach Starego Kontynentu.

Warto też wspomnieć, że kolejny występ na arenie międzynarodowej zaliczą utworzone dopiero w tym roku dwie załogi na katamaranach klasy Nacra 17. Będą to Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (UKS Navigo Sopot) oraz Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot).

Poza wspomnianymi klasami nasi reprezentanci będą rywalizowali w takich klasach jak Laser 4.7, 49er FX, 420, 505, 2.4mR, Hansa 303, OK Dinghy czy załogowych regatach Baltic Pre-Worlds (Kiel Cup).

Dla wielu Polaków będą to ostatnie zawody przygotowujące do mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, które na początku sierpnia odbędą się w duńskim Aarhus. Będzie to pierwsza możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskiej dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Poza tym w większości klas będzie to także początek rywalizacji o imienne przepustki na igrzyska.

Źródło artykułu: