VGSD: Jakub Rodziewicz wiceliderem mistrzostw świata do lat 21

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jakub Rodziewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jakub Rodziewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard
zdjęcie autora artykułu

Jakub Rodziewicz awansował na 2. pozycję podczas mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. W złotej grupie znalazło się trzech Polaków. Swoją lokatę poprawiła także Magdalena Kwaśna.

W czwartek Jakub Rodziewicz zajął piąte oraz trzecie miejsce i awansował na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej. - Dzisiaj warunki były niesamowicie zmienne, dlatego też na starcie znowu nie chciałem podejmować ryzyka. Nie rozpocząłem wyścigów w rewelacyjnym stylu, ale załapałem się dobrze na pierwsze zmiany, wyszedłem na czysty wiatr i na górnej boi znalazłem się w pierwszej piątce, a to wystarczyło, żeby na wysokiej pozycji dopłynąć do mety. Czołówka cały czas się tasuje, a mnie najbardziej cieszy to, że pływam równo i nie zaliczyłem poważniejszej wpadki - powiedział Rodziewicz.

W czwartek gorzej wypadł drugi z najwyżej sklasyfikowanych Polaków, Wojciech Klimaszewski. Po czterech startach 17-letni reprezentant MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin był 13., ale trzeciego dnia regat zajął odpowiednio 32. oraz 23. miejsce i spadł na 26. lokatę. - Kiedy w środę wpływałem do portu coś mi nagle strzeliło i przeskoczyło w lewej nodze. Dzisiaj ból nie ustąpił, ale zacisnąłem zęby i zszedłem na wodę. Pływałem jednak na jednej nodze i dlatego moje wyniki były poniżej oczekiwań - wyjaśnił Klimaszewski.

Pozycję lidera utrzymał Niemiec Philipp Loewe, a trzeci w gronie 138 żeglarzy z 40 państw jest Irlandczyk Liam Glynn. W czwartek dobrze spisał się Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa), który awansował z 57. na 39. miejsce. W sumie w liczącej 69 zawodników złotej flocie znalazło się trzech Polaków.

Progres zanotowała również Magdalena Kwaśna - po środowych startach zawodniczka ChKŻ Chojnice była 13., ale trzeciego dnia regat uplasowała się na ósmej oraz dziewiątej pozycji i w klasyfikacji generalnej zajmuje 10. lokatę. Na 40. miejsce z 21. spadła Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

ZOBACZ WIDEO 5 lat pracy Adama Nawałki: podsumowanie

W stawce 73 zawodniczek z 30 państw Anna Munch poradziła sobie z koalicją Australijek i awansowała na pierwszą pozycję. Za Dunką plasują się jednak trzy żeglarki z Antypodów, Zoe Thomson, Elyse Ainsworth i Mara Stransky. Medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę.

W piątek na VGSD zawodnicy w klasie Finn rozpoczną rywalizację w Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni.

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Informacja prasowa - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: