Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Atrakcyjny finisz Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

Aż 268 uczestników rywalizowało w klasach młodzieżowych Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018. Ostatnie dni żeglarskiego święta Gdańska wchodzą w skład Baltic Sails i również zapowiadają się atrakcyjnie.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty klasy Optimist Materiały prasowe / materiały prasowe Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018 / Na zdjęciu: Jachty klasy Optimist
Jachty morskie od piątku będzie można oglądać w miejskiej marinie przy ul. Szafarnia. Warto także zwrócić uwagę m.in. na sobotni wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i mistrzostwa Polski klasy Nautica 450. Dekoracja najlepszych w niedzielę o godzinie 16 na Ołowiance.

Już wiemy, że najliczniej obsadzonymi regatami podczas 10-dniowego święta żeglarskiego w Gdańsku okazał się Vector Sail Optimist Cup. To cieszy niezmiernie, gdyż zgromadził on na starcie najmłodszych adeptów tej dyscypliny. W klasie, w której górny limit wieku wynosi 15 lat, rywalizowało 170 uczestników. Najmłodszymi żeglarzami 13. edycji Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018 zostali: Kamil Roman (GKŻ Gdańsk) i Wiktor Pawelczyk (Stowarzyszenie Port Mechelinki).

Na tym etapie szkolenia dziewczęta z powodzeniem podejmują walkę z chłopcami, a często są od nich lepsze. W Górkach Zachodnich o tej regule przypomniały zwłaszcza: Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Alicja Michalewska (SSW MOS Iława). Pierwsza z nich (rocznik 2006) wyprzedziła wielu konkurentów starszych od siebie o 2-3 lata, a jeszcze przed ostatnim wyścigiem była liderką w klasyfikacji generalnej. Podobnie w grupie B Michalewska (rocznik 2007) w kończącym zmagania starcie dała się zepchnąć z 1. pozycji w punktacji open o rok starszemu rywalowi.

Przez trzy dni dużym wyzwaniem dla młodych żeglarzy były warunki atmosferyczne. Sprawdziły dość wszechstronnie obecne zaawansowanie techniczne kandydatów na przyszłych mistrzów. Praktycznie każdy z siedmiu wyścigów stawiał inne wymagania.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

- Pogoda była bardzo chimeryczna. Uczestnicy regat musieli się trochę napracować, bo były zmiany wiatrów, co wymagało także dokonywania korekt tras. Wszyscy dzielnie walczyli, a najlepsi zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Zwycięzcom firma Vector Sails ufundowała nowe żagle. Wśród wszystkich losowaliśmy atrakcyjne nagrody. Liczymy, że żeglarze wywiozą z regat miłe wspomnienia, a za rok wrócą w jeszcze liczniejszej flotylli - mówi Tomasz Sawukinas, sędzia główny Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018.

Organizatorami imprezy są: AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk. W tym roku w roli partnerów i sponsorów wsparli ich: miasto Gdańsk, Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów, Boatex Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych oraz Ziaja i Granaria Gdańsk.

Pięć lat temu w klasie Optimist mistrzem Europy był Tytus Butowski. Obecnie głównym celem żeglarza AZS AWFiS Gdańsk są mistrzostwa świata do lat 21 w klasie Laser Radial, które pod koniec sierpnia odbędą się w Kilonii. To właśnie tam wygrał on pod koniec czerwca prestiżowe regaty Kieler Woche, a następnie potwierdził doskonałą formę na krajowych akwenach. Do Górek Zachodnich przejechał prosto po zwycięstwie w Volvo Gdynia Sailing Days. W Nord Cup także nie miał sobie równych w klasyfikacjach open i U-18. Wygrał 4 z 7 wyścigów, a co najważniejsze żeglował bardzo równo, co jest w cenie w tej dyscyplinie. W najsłabszym starcie 17-latek zajął 3. miejsce.

- Chciałbym swoje życie związać z żeglarstwem, dojść do kariery olimpijskiej i zaprezentować się na igrzyskach z jak najlepszej strony. Z tych regat jestem bardzo zadowolony - deklaruje Tytus Butowski.

Poza nim z triumfu w klasyfikacji generalnie cieszyli się również: Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR "Niegocin" Giżycko - Laser Standard) i Maksymilian Cymerman (UKS Barnim Goleniów - Laser 4.7).

W trzech klasach laserowych przez trzy dni rywalizacji w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 zaprezentowało się 98 zawodniczek i zawodników. Był też akcent międzynarodowy. 2. miejsce wśród dziewcząt na Laserze Radialu zajęła Nethra Kumanan z Indonezji.

NAJLEPSI W KLASACH MŁODZIEŻOWYCH PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018
Vector Sail Optimist Cup

Grupa A
dziewczęta
1. Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk)
2. Joanna Cymerman (UKS Barnim Goleniów)
3. Dominika Ołowiak (YKP Gdynia)

chłopcy
1. Oskar Ponto (YKP Gdynia)
2. Mateusz Gwóźdź (YKP Gdynia)
3. Szczepan Damasiewicz (YKP Gdynia)

Grupa B
dziewczęta
1. Alicja Michalewska (SSW MOS Iława)
2. Maja Kwiek (WTW Warszawa)
3. Lila Sochaj (AZS AWFiS Gdańsk)

chłopcy
1. Jan Karnowski (Spójnia Warszawa)
2. Oskar Wielczyk (SSW MOS Iława)
3. Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia)

Laser Standard
1. Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR "Niegocin" Giżycko)
2. Michał Maciaszczyk (Centrum Żeglarskie Szczecin)
3. Przemysław Pietruszewski (AZS AWFiS Gdańsk)

Laser Radial
dziewczęta
1. Oliwia Laskowska (CHKŻ Chojnice)
2. Nethra Kumanan (Indonezja)
3. Weronika Folmer (KST Elektryk Grudziądz)

chłopcy open i U-18
1. Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk)
2. Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa)
3. Piotr Masztalerz (TKŻ Toruń)

U-16
1. Alan Kocięda (MKŻ Arka Gdynia)
2. Wojciech Kikmunter (CHKŻ Chojnice)
3. Tymoteusz Walicki (UKŻ 7 Białystok)

Laser 4.7
chłopcy
1. Maksymilian Cymerman (UKS Barnim Goleniów)
2. Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR "Niegocin" Giżycko)
3. Stanisław Konarzewski (AZS AWFiS Gdańsk)

dziewczęta
1. Amelia Dziąba (MBSW/UKŻR "Niegocin" Giżycko)
2. Magdalena Czerniewska (UKŻ 7 Białystok)
3. Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)

chłopcy U-15
Konarzewski
2. Jan Krawczyk (CHKŻ Chojnice)
3. Maciej Panaś (CHKŻ Chojnice)

dziewczęta U-15
1. Niezabitowska
2. Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań)
3. Natalia Nadrzewia (UKS Zalew Kielce)

Pełna lista wyników dostępna jest na stronie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2018

Przed nami trzy ostatnie dni Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018. Wchodzą one w skład programu Baltic Sails. Dlatego jachty morskie od piątku będzie można oglądać w miejskiej marinie przy ul. Szafarnia. Natomiast dekoracje najlepszych odbędą się w niedzielę o godzinie 16 na Ołowiance. W piątek wyścigi planowane są od godziny 12 do 17, w sobotę od 11 do 17, a w niedzielę od 10 do 15.

Przebieg wyścigów będzie można śledzić z plaż w Górkach Zachodnich, Sobieszewa i Stogów, a w sobotę także z Brzeźna. Tego dnia wystartuje wyścig Bursztynowy Puchar Neptuna. To rywalizacja dla każdego sprzętu pływającego, napędzanego wiatrem. Równocześnie żeglują: jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy minie linię mety. Start i meta w Brzeźnie.

Przez trzy najbliższe dni o medale mistrzostw Polski rywalizować będą żeglarze w klasie Nautica 450. Ponadto w programie jest rywalizacja w takich specjalnościach jak: Flying Dutchman, OK Dinghy, Micro oraz Nord Cup Classic dla jachtów morskich: ORC Club, KWR, Open oraz klas Korsarz i Sigma Active.

PROGRAM PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018 OD 6 DO 8 LIPCA
6-8 lipca: mistrzostwa Polski klasy Nautica 450 oraz starty klas Flying Dutchman, OK Dinghy, Micro
7 lipca: w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
6-7 lipca: Nord Cup Classic, czyli jachty morskie: ORC Club, KWR, OPEN oraz klas Korsarz i Sigma Active

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×