VGSD: Jakub Rodziewicz trzeci, Magdalena Kwaśna kończy dzień wygranym wyścigiem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Magdalena Kwaśna na jachcie olimpijskiej klasy Laser Radial
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Magdalena Kwaśna na jachcie olimpijskiej klasy Laser Radial
zdjęcie autora artykułu

Magdalena Kwaśna okazała się 6 lipca najlepsza w ósmym wyścigu i jest dziewiąta w mistrzostwach świata juniorek do lat 21 w klasie Laser Radial w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Na trzecią pozycję w Laserze Standardzie spadł Jakub Rodziewicz.

W pierwszym piątkowym starcie Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) była 25., ale w drugim wyścigu spisała się znakomicie i pierwsza dopłynęła na metę. Dzięki temu sukcesowi przesunęła się z lokaty dziesiątej na dziewiątą. Nierówno pływała także Katarzyna Harc - zawodniczka TS Kuźnia Rybnik najpierw była 57., a następnie zajęła 23. miejsce i w klasyfikacji generalnej plasuje się na 44. pozycji.

Spore przetasowania nastąpiły w czołówce. Prowadząca po sześciu wyścigach Dunka Anna Munch jest trzecia, a zajmująca trzecie miejsce Australijka Mara Stransky spadła aż na 12. lokatę. Nową liderką została druga po trzech dniach zmagań, rodaczka tej ostatniej Zoe Thomson, a nową wiceliderką została Włoszka Carolina Albano.

Obiecująco rozpoczął piątkową rywalizację drugi wśród juniorów Jakub Rodziewicz. W pierwszym wyścigu zawodnik SEJK Pogoń Szczecin zajął czwartą pozycję, ale w kolejnym uplasował się na 43. miejscu i na drugi stopień podium wskoczył Irlandczyk Liam Glynn. Pozycję lidera utrzymał Niemiec Philipp Loewe.

Ze względu na kontuzję nogi na starcie zabrakło w piątek Wojciecha Klimaszewskiego (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin). W gronie 138 żeglarzy z 40 państw 38. jest Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa). Medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę. W planie jest 12 wyścigów.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

- Rywalizacja jest zacięta i życzylibyśmy sobie, żeby nasi zawodnicy żeglowali bardziej regularnie, na miarę wyników w swoich najlepszych, a nie tych gorszych wyścigach. Takie są jednak uwarunkowania ściągania się w dużych flotach, przy wyrównanej w dodatku stawce. I każdy błąd w gronie około 70 zawodników może wiele kosztować. Za nami osiem wyścigów i nasi reprezentanci, Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz wciąż plasują się w czołówce i wciąż mają szansę na dobre lokaty. Pozostaje im walczyć, a margines błędu w ich przypadku praktycznie już nie istnieje. W czterech ostatnich wyścigach wiele się jednak może wydarzyć. Polacy mogą nawet pokusić się o wygranie tych regat, a tym bardziej o zajęcie eksponowanych lokat. I za to trzymamy kciuki - skomentował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W piątek w VGSD rozpoczęła się rywalizacja o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasie Finn. Po trzech wyścigach liderem jest Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), a kolejne lokaty w stawce 19 zawodników zajmują Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Krzysztof Stromski (YC Rewa).

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland. Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Źródło artykułu: