VGSD: Jakub Rodziewicz trzeci na dzień przed końcem mistrzostw świata juniorów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jakub Rodziewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Jakub Rodziewicz na jachcie olimpijskiej klasy Laser Standard
zdjęcie autora artykułu

Jakub Rodziewicz utrzymał 3. pozycję po kolejnych wyścigach mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard, które rozgrywane są w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Wśród kobiet na 8. miejsce awansowała Magdalena Kwaśna.

W sobotę 7 lipca pogoda ponownie dopisała zawodnikom i przy świecącym słońcu oraz solidnym wietrze mogli oni bez problemu kontynuować rywalizację w mistrzostwach świata do lat 21. Dwa równe wyścigi popłynął Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który dzień rozpoczął miejscem jedenastym, a zakończył dziewiątym i pozostał na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został Irlandczyk Liam Glynn, po tym jak dwa razy mijał linię mety trzeci, spychając na drugą lokatę Niemca Philippa Loewe’a. W złotej grupie znalazło się jeszcze dwóch Polaków. Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa) plasuje się na czterdziestej siódmej pozycji, a sześćdziesiąty ósmy jest Wojciech Klimaszewski (MBSW Giżycko/UKŻR Niegocin). Giżycczanin zapewne zajmowałby lepsze miejsce, ale z powodu kontuzji wycofał się z rywalizacji już po czwartkowych wyścigach. Łącznie w grupach złotej oraz srebrnej ściga się 138 żeglarzy z 40 państw. Medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę. W sobotnich wyścigach dwa razy w pierwszej dziesiątce zameldowała się Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), zajmując miejsca czwarte oraz siódme. Dzięki temu Polka ponownie przesunęła się o jedną pozycję w górę klasyfikacji ogólnej - z lokaty dziewiątej na ósmą. Awans w całych zawodach zanotowała także Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik) - najpierw była dwudziesta piąta, a w drugim wyścigu zajęła czterdzieste pierwsze miejsce i awansowała z pozycji czterdziestej czwartej na czterdziestą pierwszą.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

W czołówce ponownie doszło do przetasowań. Na pozycję liderki powróciła po dniu przerwy Dunka Anna Munch, drugie miejsce utrzymała Włoszka Carolina Albano, a z pozycji pierwszej na trzecią spadła Australijka Zoe Thomson.

W sobotę odbyły się także cztery kolejne wyścigi w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasie Finn. Tym razem wszystkie cztery biegi wygrał @Piotr Kula(GKŻ Gdańsk) i umocnił się na pozycji lidera. Drugą i trzecią pozycję w stawce 19 zawodników utrzymali Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) oraz Krzysztof Stromski (YC Rewa). W niedzielę, która będzie ostatnim dniem regat w klasach Laser Standard, Laser Radial oraz Finn, rozpoczną się najwyższe rangą zawody tegorocznej edycji Volvo Gdynia Sailing Days - mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX i Nacra 17. Jednymi z faworytów do medali w klasie 49er będą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). - W tym sezonie pokazaliśmy, że należymy do światowej czołówki. Kończyliśmy regaty albo na podium albo kilka miejsc poza pierwszą trójką, ale ścigamy się z najlepszymi załogami na świecie więc rywalizacja jest bardzo zacięta. Mamy nadzieję, że w tych regatach również pójdzie nam bardzo dobrze i osiągniemy bardzo wysokie miejsce - powiedział Łukasz Przybytek.

Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland. Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Źródło artykułu: