Znamy listę startową 1. rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017
Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Rywalizacja podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017
zdjęcie autora artykułu

Rusza 4. sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days w dniach 14-15 lipca. Znamy 12 zespołów, które wezmą udział w regatach reprezentując 10 klubów z całej Polski.

W tym artykule dowiesz się o:

8 zespołów startuje już po raz kolejny ale 4 kluby debiutują w Ekstraklasie. Wśród uczestników znajdują się obrońcy tytułu mistrza Polski czyli Yacht Club Sopot oraz czołowe kluby zeszłorocznej edycji Olsztyński Klub Żeglarski i Jeziorak Yacht Club z załogą startującą do tej pory w barwach MOS Iława. Na starcie zabraknie niestety wicemistrzów Polski z Jacht Klub Kamień Pomorski. Oto pełna lista startowa oraz sternicy zgłoszeni na 1 rundę: - SAILING TEAM BOLESŁAWIEC (Jacek Pietraszkiewicz) - PZU JEZIORAK YACHT CLUB (Karol Górski) - LEGIA WARSZAWA - PAWLUK RACING (Jakub Pawluk) - OLSZTYNSKI KLUB ZEGLARSKI - JABŁKOWSKI SAILING TEAM (Piotr Małecki) - JKM GRYF 2 (Wiktor Plitko) - PZKS DŻYGIT (Tomasz Kulesza) - WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO ŻEGLARSKIE – REGATY.PL (Tomasz Flisiak) - JKM GRYF - TESTYSZCZELNOSCI.PL (Paweł Ejsmont) - ODYSSEY SAILING CLUB (Jacek Turczynowicz) - SEJK POGON SZCZECIN - CM CONSTRUCTIONS (Krzysztof Łobodziec) - YACHT CLUB SOPOT (Paweł Górski) - YACHT CLUB SOPOT 2 (Rafał Sosnowski)

- Cieszę się, że udało się zgromadzić komplet 12 zespołów na starcie 4 sezonu Ekstraklasy. Tym bardziej się cieszę, że mamy 4 nowe kluby z Bolesławca, Warszawy i Szczecina. Na pewno w roli faworytów wystąpią załogi z Sopotu, czyli aktualni mistrzowie oraz ekipy z Olsztyna i Iławy. W składach tych załóg mamy doświadczonych sterników takich jak Rafał Sawicki, Szymon Jabłkowski czy Karol Górski - ocenia Maciej Cylupa, organizator regat.

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Z regat przeprowadzona będzie relacja na żywo na youtube oraz wizualizacja wyścigów i aktualne wyniki w systemie SAP Sailing Analitics www.sapsailing.com.

- SAP Sailing Analytics to rozwiązanie, które wpisuje działania Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w światowe trendy technologii dla sportu. Obecnie, po rozwiązania SAP sięgają takie drużyny jak Bayern Monachium, Formuła 1 czy liga hokeja NHL. Dzięki wykorzystaniu potencjału analitycznego współczesnego oprogramowania, pomagamy sportowcom osiągać lepsze wyniki, a trenerom i kibicom dajemy dostęp w czasie rzeczywistym do szczegółowych statystyk dotyczących m.in. warunków pogodowych, manewrów i poszczególnych załóg. Wierzymy, że nasza współpraca przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności rozgrywek, zainteresowania udziałem w niej kolejnych klubów oraz popularyzacji tego pięknego sportu jakim jest niewątpliwie żeglarstwo - podsumowuje Aleksandra Żarkowska, Dyrektor Marketingu w SAP Polska. Relacja video będzie dostępna na kanałach YouTube.

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni będzie to flota jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Regaty odbywają się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Partnerem głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów. Partnerami regat są: D.A.D - Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva. Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Źródło artykułu: