Trzeci dzień ścigania w klasie Laser 4.7, kolejna odsłona Pucharu VGSD

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Załoga Piotra Tarnackiego podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2018
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Załoga Piotra Tarnackiego podczas Volvo Gdynia Sailing Days 2018
zdjęcie autora artykułu

W sobotę w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days odbyły się kolejne wyścigi mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7, a także rozpoczęła się rywalizacja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

W tym artykule dowiesz się o:

Poza tym zaczęto ściganie w Pucharze VGSD w klasach Delphia-24 OD,Micro, Scandinavia/Skippi 650 i Flying Dutchman (Latający Holender) oraz odbywa się ściganie w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych ORC.

Działo się w sobotę na Volvo Gdynia Sailing Days 2018. Kolejne dwa wyścigi odbyły się w ramach mistrzostw świata juniorów w klasie Laser 4.7 i w gronie 155 dziewcząt nową liderką została Włoszka Chiara Benini Floriani. Z kolei na druga pozycję awansowała reprezentantka Singapuru Simone Chen, a na trzecią wskoczyła Ursula Balas. Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Kinga Brzóska (MKZ Arka Gdynia), która jest dziewiętnasta.

Wśród chłopców, gdzie ściga się aż 275 zawodników, prowadzenie utrzymał Wonn Kye Lee z Sigapuru, a dwie kolejne pozycje zajmują Australijczyk Michael Compton oraz Rosjanin Siergiej Doroszenko. Natomiast na dwudziestej ósmej pozycji znajduje się najlepszy z Polaków, Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk). Ostatnie wyścigi zaplanowane są na wtorek 17 lipca.

W sobotę rozpoczęło się także ściganie między innymi w kolejnej już podczas gdyńskiej imprezy odsłonie Pucharu VGSD. W klasie Micro bezkonkurencyjna jest jak na razie załoga Piotra Tarnackiego (77 Racing Club), która wygrała wszystkie cztery wyścigi. Druga jest ekipa Rafała Sawickiego (YC Sopot), po tym jak czterokrotnie mijała linię mety na drugiej pozycji, a trzecią lokatę zajmuje drużyna Macieja Twarowskiego z YC Rewa, która każdy wyścig kończyła jako trzecia.

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Z kolei w klasie Delphia-24 OD prowadzi załoga JKW Poznań ze sternikiem Piotrem Kowalewskim (miejsca 1., 2., 1. i 1.), przed Marcinem Pietrzakiem z SRD24 (miejsca 2., 1., 2. I 2.) oraz Mariuszem Trzcińskim z JKW Poznań (miejsca 3., 3., 4. i 3.).

Na jachtach Scandinavia/Skippi 650 najlepiej poradziła sobie reprezentująca AZS AWF Warszawa załoga Marcina Styborskiego z (miejsca 2., 1., 1. i 1.), dwie następne pozycje zajmują Dominik Ostrowski i spółka z MKS Dwójka Warszawa (miejsca 1., 2., 2. i 2.) oraz ekipa Michała Palasza (miejsca 3., 3., 3. i 3.).

Zacięta walka o czołowe pozycja toczyła się w klasie Latający Holender (Flying Dutchman) i liderami są Jacek Tyszkiewicz i Damian Bernaciak z YKP Warszawa (miejsca 4., 2., 1. i 1.). Na drugiej pozycji z taką samą ilością punktów znajdują się Mateusz Chrobak i Wojciech Żarów (miejsca 1., 1., 2. i DNC-nie wystartowali), a trzecią lokatę zajmują Paweł Świderski i Marcin Zawistowski z KS Spójnia Warszawa (miejsca 2., 3., 3. i 2.).

W sobotę rozpoczęły się również pierwsze zawody z tegorocznego cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepiej poradziła sobie załoga PZU Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem, która wygrała aż pięć z siedmiu wyścigów, a w pozostałych zajęła miejsca drugie i szóste. Trzy punkty dalej plasuje się Olsztyński Klub Żeglarski - Jabłkowski Sailing Team Piotra Małeckiego, a na trzeciej pozycji znajduje się SEJK Pogoń Szczecin - CM Contriuctions, gdzie dowodzi Krzysztof Łobodziec.

Poza tym odbywa się ściganie w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych ORC. Wszystkie regaty poza MŚJ w klasie Laser 4.7 zakończą się w niedzielę.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej.

Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Źródło artykułu: