Startują Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing z Polakami

W poniedziałek 16 lipca w Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych odbędą się pierwsze wyścigi żeglarskich Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing. Na starcie zobaczymy 12 reprezentantów Polski, którzy będą rywalizować prawie w każdej konkurencji.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Weronika Marciniak i pozostali polscy żeglarze podczas ceremonii otwarcia MŚJ World Sailing Materiały prasowe / James Tomlinson / World Sailing / Na zdjęciu: Weronika Marciniak i pozostali polscy żeglarze podczas ceremonii otwarcia MŚJ World Sailing
Regaty najlepszych młodych żeglarzy na świecie odbędą się w dniach 16-20 lipca, a pierwsze wyścigi zaliczane klasyfikacji zawodów zaplanowane są poniedziałek na godzinę 12:00 czasu amerykańskiego (19:00 czasu polskiego). Sobota i niedziela przeznaczone były na rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe.

Na starcie stanie około 382 zawodników z 66 krajów, którzy wystartują w klasach RS:X, 420, 29er, Laser Radial (wszystkie podzielone na dziewczyny i chłopców) oraz Nacra 15, która jest klasa mieszaną. Tylko w klasie 420 w kategorii dziewcząt zabraknie reprezentantów Polski więc będziemy mieli komu kibicować.

Nasz kraj reprezentować będą Weronika Marciniak i Aleksander Przychodzeń (oboje SKŻ ERGO Hestia Sopot) w klasie RS:X, Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia) w klasie 29er, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski) w klasie 420 oraz Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot) na katamaranie klasy Nacra 15.

Część naszych zawodników miała już okazję startować na Mistrzostwach Świata Juniorów World Sailing (wcześniej ISAF). W 2017 roku w chińskiej miejscowości Sanya dziesiąte miejsce zajęła Wiktoria Gołębiowska, dziewiąty był Tymoteusz Cierzan, który był dziewiąty, pływając jeszcze z Oskarem Niemirą, a dwunastą lokatę zajął Aleksander Przychodzeń. Z kolei w dwóch wcześniejszych edycjach startowała Maja Micińska, która pływała wtedy z Aleksandrą Melzacką i dziewczęta wywalczyły w 2016 roku srebrne medale.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki jest wspierana także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing odbędą się w Gdyni więc poza Volvo Gdynia Sailing Days, czeka nas jeszcze jedno żeglarskie święto w Polsce.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"
Czy któryś polscy żeglarze staną na podium mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×