KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Startują Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing z Polakami

W poniedziałek 16 lipca w Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych odbędą się pierwsze wyścigi żeglarskich Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing. Na starcie zobaczymy 12 reprezentantów Polski, którzy będą rywalizować prawie w każdej konkurencji.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Weronika Marciniak i pozostali polscy żeglarze podczas ceremonii otwarcia MŚJ World Sailing Materiały prasowe / James Tomlinson / World Sailing / Na zdjęciu: Weronika Marciniak i pozostali polscy żeglarze podczas ceremonii otwarcia MŚJ World Sailing
Regaty najlepszych młodych żeglarzy na świecie odbędą się w dniach 16-20 lipca, a pierwsze wyścigi zaliczane klasyfikacji zawodów zaplanowane są poniedziałek na godzinę 12:00 czasu amerykańskiego (19:00 czasu polskiego). Sobota i niedziela przeznaczone były na rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe.

Na starcie stanie około 382 zawodników z 66 krajów, którzy wystartują w klasach RS:X, 420, 29er, Laser Radial (wszystkie podzielone na dziewczyny i chłopców) oraz Nacra 15, która jest klasa mieszaną. Tylko w klasie 420 w kategorii dziewcząt zabraknie reprezentantów Polski więc będziemy mieli komu kibicować.

Nasz kraj reprezentować będą Weronika Marciniak i Aleksander Przychodzeń (oboje SKŻ ERGO Hestia Sopot) w klasie RS:X, Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa) w klasie Laser Radial, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia) w klasie 29er, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski) w klasie 420 oraz Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot) na katamaranie klasy Nacra 15.

Część naszych zawodników miała już okazję startować na Mistrzostwach Świata Juniorów World Sailing (wcześniej ISAF). W 2017 roku w chińskiej miejscowości Sanya dziesiąte miejsce zajęła Wiktoria Gołębiowska, dziewiąty był Tymoteusz Cierzan, który był dziewiąty, pływając jeszcze z Oskarem Niemirą, a dwunastą lokatę zajął Aleksander Przychodzeń. Z kolei w dwóch wcześniejszych edycjach startowała Maja Micińska, która pływała wtedy z Aleksandrą Melzacką i dziewczęta wywalczyły w 2016 roku srebrne medale.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki jest wspierana także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing odbędą się w Gdyni więc poza Volvo Gdynia Sailing Days, czeka nas jeszcze jedno żeglarskie święto w Polsce.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"
Czy któryś polscy żeglarze staną na podium mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×