Polacy nadal w czołówce mistrzostw świata juniorów

Polacy są czołówce Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing w Corpus Christi. 3. miejsce utrzymali Kacper Paszek i Bartosz Reiter (420), a 4. pozycję zajmują Weronika Marciniak, Aleksander Przychodzeń (RS:X) oraz Wiktoria Gołębiowska (Laser Radial).

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Kacper Paszek i Bartosz Reiter na jachcie klasy 420 Materiały prasowe / Jen Edney / World Sailing / Na zdjęciu: Kacper Paszek i Bartosz Reiter na jachcie klasy 420
Wtorek był drugim dniem Mistrzostwa Świata Juniorów World Sailing, które odbywają się u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Corpus Christi. Tym razem zawodnicy także nie mogli narzekać na wiatr więc było możliwe przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Dobrą dyspozycję w amerykańskich regatach utrzymują reprezentanci Polski. Trzecią lokatę w klasie 420 utrzymali Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski), którzy dzień rozpoczęli miejscem dziewiętnastym, a zakończyli piątym. Dzięki wygraniu dwóch wyścigów, na prowadzeniu umocnili się Joseph Hermus i Walter Henry ze Stanów Zjednoczonych.

Na swojej wysokiej, czwartej pozycji w klasie RS:X pozostała także Weronika Marciniak (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która tego dnia mijała linię mety na miejscach szóstym, trzecim oraz ósmym. Nową liderką została Włoszka Giorgia Speciale, która trzykrotnie była najlepsza. Pomimo minimalnego spadku nadal w czołówce znajduje się inny przedstawiciel sopockiego klubu Aleksander Przychodzeń, po tym jak był tym razem siódmy, piaty oraz szósty. W efekcie Polak przesunął się z lokaty trzeciej na czwartą. Najlepszy nadal jest Amerykanin Geronimo Nores (miejsca 4., 1. i 2.).

Pozycję trzecią na czwartą zamieniła również pływająca w klasie Laser Radial Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która dwa razy przypływała czwarta. Na prowadzenie wysunęła się zawodniczka gospodarzy Charlotte Rose (miejsca 1. i 1.). Wśród chłopców z lokaty czterdziestej na czterdziestą ósmą spadł Łukasz Machowski z MKS Dwójki Warszawa (miejsca 49. i 51.), a nowym liderem został Nowozelandczyk Josh Armit (miejsca 1. i 1.).

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Z kolei w klasie 29er znacznie lepiej niż podczas pierwszego dnia regat żeglowały Wiktoria Lehmann i Maja Micińska z YKP Gdynia, które były siódme oraz dwa razy trzecie i awansowały w ogólnej klasyfikacji z pozycji czternastej aż na szóstą. Natomiast szesnastą lokatę nadal zajmują ich klubowi koledzy Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 16., 9. i 16.). W tych flotach najlepsze są jak na razie załogi norweskie, Pia Andersen i Nora Edland (miejsca 17., 1. i 1.) oraz Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty (miejsca 2., 1. i 1.).

Na katamaranach klasy Nacra 15 Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot) dwa czternaste miejsca przedzielili dyskwalifikacją i spadli z pozycji osiemnastej na dwudziestą. Na czoło stawki wskoczyli Argentyńczycy Teresa Romairone i Dante Cittadini (miejsca 1., 1. i 1.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 18 lipca na godzinę 12:00 czasu miejscowego (19:00 czasu polskiego). Regaty na wodach Zatoki Meksykańskiej potrwają do piątku 20 lipca.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś polscy żeglarze staną na podium mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×