MŚ w Aarhus: dobry początek naszych zawodników w klasie RS:X

Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X

Zofia Klepacka prowadzi, a piąte miejsce zajmują Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski w klasie RS:X podczas mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Drugi dzień z rzędu dobrze pływała Magdalena Kwaśna w klasie Laser Radial.

Czwarty dzień regat u wybrzeży Danii przyniósł najlepszą do tej pory pogodę żeglarską, ponieważ od rana wiatr osiągał prędkość od 13 do ponad 18 węzłów, a momentami było to nawet ponad 20. W Danii zawodnicy poza walką o medale, rywalizują także o zdobycie kwalifikacji olimpijskich dla swoich krajów na igrzyska w Tokio, a część reprezentantów Polski rozpoczęło także starania o indywidualne przepustki olimpijskie. Tego dnia przerwę miały klasy Finn oraz 470, a pierwsze wyścigi odbyły się w klasach RS:X, Nacra 17 oraz Kiteboarding, która po raz pierwszy znalazła się w programie mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, a na igrzyskach zadebiutuje w Paryżu w 2024 roku.

Bardzo dobrze imprezę rozpoczęli nasi zawodnicy w klasie RS:X. Wśród kobiet odbyły się trzy wyścigi, ale drugi ostatecznie został anulowany, ponieważ awarii uległa jedna boja i linia mety zmieniła się względem pierwotnego położenia. Tutaj liderką jest Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która ma na koncie dwa pierwsze miejsca, ale w wyniku sytuacji protestowej może się to jeszcze zmienić. W efekcie wynik drugiego wyścigu w przypadku Polki. Piątą pozycję po miejscach drugim oraz szóstym zajmuje Maja Dziarnowska (SKŻ ERHO Hestia Sopot), a siódma jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 5. i 5.), ale u niej wynik drugiego wyścigu może się jeszcze zmienić, ponieważ znajduje się w takiej samej sytuacji jak Klepacka. Dwudziesta czwarta jest natomiast Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 16. i 8.), pozycję za nią znajduje się Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsca 12. i 12.), a na czterdziestej pierwszej pozycji znajduje się kolejna przedstawicielka sopockiego klubu Małgorzata Białecka (miejsca 27. i 13.). Zeszłoroczna mistrzyni, Chinka Peina Chen jest trzydziesta druga. W tej klasie na igrzyska może zakwalifikować się podczas tej imprezy jedenaście krajów.

- Każdy z wyścigów prowadziłam, ale nie wszystkie udało mi się wygrać. Wolałam jednak za bardzo nie ryzykować i skupiłam się na utrzymaniu dobrych pozycji. Strategia na dzisiejszy dzień była taka, żeby unikać złapania na falstarcie, nie uczestniczyć w żadnej kolizji oraz dopływać na wysokich miejscach. Panują tutaj bardzo zmienne warunki, z częstymi z mianami kierunku wiatru. Do końca kursu pod wiatr nie było wiadomo, która strona trasy jest korzystniejsza. Starałam się trzymać z większą grupą zawodniczek, żeby je pilnować i wykorzystywać lepszą prędkość - powiedziała Maja Dziarnowska.

W rywalizacji panów wysoką, piątą lokatę po zsumowaniu wyników z obu grup zajmuje Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który w pierwszym wyścigu zajął miejsce piąte, a w dwóch następnych mijał linię mety jako drugi oraz trzeci. Polak traci zaledwie trzy punkty do prowadzącego Francuza Louisa Giarda. Ze zmiennym szczęściem pływali Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Pierwszy, po miejscach dwunastym, piątym oraz jedenastym, jest ogólnie dziewiętnasty. Z kolei pozycję dalej plasuje się Furmański, który zajął miejsca jedenaste, piąte i trzydzieste drugie. Natomiast jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (miejsca 37., 40. i 38.) zajmuje siedemdziesiątą dziewiątą lokatę. Broniący tytułu Chińczyk Bing Ye jest dopiero siedemdziesiąty trzeci. Kwalifikacje olimpijskie może zdobyć w Aarhus dziesięć państw.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

- Przy dzisiejszym wietrze, który pomimo że był silny to także bardzo porywisty, ciężko było zająć wysokie miejsca. W związku z tym cieszę się bardzo z trzech bardzo równych wyścigów na dobrych pozycjach. Nie mogę powiedzieć, że popłynąłem bezbłędnie, ponieważ w żeglarstwie wygrywa ten, kto popełni mniej błędów. Ja się ich nie ustrzegłem, ale popełniłem ich na tyle mało, że nie kończyłem wyścigów na dalekich lokatach - podsumował pierwszy dzień rywalizacji Paweł Tarnowski.

- Wiatr bardzo kręcił więc ciężko było idealnie wyczuć te zmiany kierunku. Po bardzo dobrym starcie w jednym z wyścigów czułem, że mam dobrą prędkość, ale zrobiłem kilka zwrotów, raz za szybko a raz za późno i znalazłem się w okolicy piętnastego miejsca. Potem musiałem odrabiać te straty. Nie są to oczywiście beznadziejne miejsca, ale też nie są one rewelacyjne. Jednak mimo wszystko uważam, że to był całkiem dobry dzień w moim wykonaniu. Jeśli poprawię się trochę to będę walczył o czołowe lokaty - powiedział Piotr Myszka.

Drugi dzień z rzędu dobrze spisała się Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) w klasie Laser Radial. Młoda Polka najpierw zajęła trzecie miejsce, a w drugim wyścigu była czternasta, ale po słabym starcie płynęła w czwartej dziesiątce więc i tak dużo nadrobiła. W efekcie zanotowała minimalny spadek z lokaty dziewiątej na dziesiątą. Miejsca czternaste oraz dwudzieste zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z pozycji dwudziestej czwartej na dwudziestą szóstą. To oznacza, że w fazie finałowej obie panie będą ścigały się w złotej grupie. Dziewięćdziesiątą trzecią pozycję zajmuje natomiast Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 39. i 44.). Nową liderką została brązowa medalistka olimpijska z igrzysk w Rio de Janeiro Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 2. i 2.). Broniąca tytułu Holenderka Marit Bouwmeester jest dziewiąta. W Laserze Radialu kwalifikację olimpijską może uzyskać aż osiemnaście krajów, a pozycja Kwaśnej daje nam na razie dziewiąte miejsce.

- W pierwszym wyścigu prawie wszystko miałam pod kontrolą. Miałam dobry start i później dobrze odczytywałam zmiany kierunku wiatru. W drugim wystartowałam ze złego miejsca na linii startu i po zmianie kierunku wiatru znalazłam się w niekorzystnej sytuacji. Jednak nie poddałam się i zaczęłam gonić rywalki, co poskutkowało odrobieniem około dwudziestu pozycji. Skończyłam ten wyścig na czternastym miejscy więc biorąc pod uwagę wspomnianą gonitwę jest to bardzo dobry wynik - powiedziała po zejściu na brzeg Magdalena Kwaśna.

W Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w stawce 164 żeglarzy pozostał Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 10. i 19.), który jest trzydziesty siódmy. Po słabszym pierwszym dniu odrobić starty próbował Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 4. i 17.), ale pomimo awansu z pozycji dziewięćdziesiątej szóstej na sześćdziesiątą nie załapał się do złotej grupy na fazę finałową. Z kolei osiemdziesiąty czwarty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 48. i 24.), a dwie pozycje dalej plasuje się jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz (miejsca 39. i 32.). Nadal prowadzi Nowozelandczyk Sam Meech (miejsca 13. i 4.), a obrońcy tytułu Cypryjczyk Pawlos Kondidis jest piąty. Tutaj start w igrzyskach zapewnić może sobie czternaście państw.

Dwudziestym miejscem dzień w klasie 49er zaczęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), ale zrehabilitowali się w drugim wyścigu, zajmując czwartą lokatę. Jednak początek niedzielnego ścigania spowodował, że spadli w całych regatach z pozycji ósmej na trzynastą. Dwa równe wyścigi w czołówce mają za sobą świeżo upieczeni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy pierwszy wyścig ukończyli na piątym, a drugi na trzecim miejscu. Dzięki temu nasz duet przesunął się z lokaty dwudziestej ósmej na czternastą w stawce osiemdziesięciu sześciu jachtów. Na prowadzenie wysunęli się Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros (miejsca 3. i 3.). Broniący tytułu Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii znajdują się dopiero na trzydziestym drugim miejscu. W klasie 49er podczas duńskich zawodów na igrzyska może zakwalifikować się osiem krajów, a pozycja załogi Przybytek/Kołodziński daje nam na razie dziewiąte miejsce.

W żeńskim odpowiedniku w klasie 49erFX dwudzieste drugie o raz siódme miejsce zajęły Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) i spadły z pozycji osiemnastej na trzydziestą. Natomiast Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska z AZS UWM Olsztyn (miejsca 24. i 3.) awansowały z lokaty pięćdziesiątej drugiej na czterdziestą piątą. Prowadzenie objęły Dunki Ida Marie Baad Nielsen i Marie Thusgaard Olsen (miejsca 3. i 4.), a najlepsze przed rokiem, ich rodaczki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen są trzecie.

Trzy pierwsze wyścigi mają za sobą przedstawiciele klasy Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (miejsca 21., 25. i 19) zajmują czterdziestą siódmą pozycje, a na pięćdziesiątej dziewiątej znajdują się Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 27., 28. i 24.). Prowadzą brązowi medaliści poprzednich mistrzostw Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, którzy trzy razy byli najlepsi.
U kiteboardzistów flota była podzielona na trzy grupy. Dobrze radził sobie
Maks Żakowski z MKR Tramp Mielno (miejsca 5., 4., 6., 4., 3. i 5.) i zajmuje jedenastą pozycję. Wszystkie sześć wyścigów wygrał Francuz Nicolas Parlier i prowadzi w całych zawodach.
Kolejne wyścigi zaplanowane są na poniedziałek 6 sierpnia na godzinę 12:00. Tego dnia przerwę będą miały klasy Laser Standard i Laser Radial, a wszystkie pozostałe będą się ścigały. Regaty w Danii potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.