Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

MŚ: kolejne kwalifikacje olimpijskie dla Polski

Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski zapewnili Polsce kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku dla klas RS:X mężczyzn oraz kobiet po piątkowych wyścigach żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich w Aarhus.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
W nocy z czwartku na piątek przeszła nad Aarhus ogromna burza i pozostawiła po sobie na tyle silny wiatr, że nie było możliwe punktualne rozpoczęcie wyścigów. W dalszej części dnia wiatr trochę osłabł i zawodnicy zeszli na wodę dopiero po godzinie 14:00, a nie przed 12:00, jak było to planowane. Piątkową rywalizację rozpoczęły klasy Laser Standard i Laser Radial, które miały tylko po jednym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym dla najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Wyścigi miały jeszcze klasy RS:X, 49er i Nacra 17. W Danii poza walką o medale, toczy się także rywalizacja o kwalifikacje olimpijskie dla krajów na igrzyska w Tokio, a część reprezentantów Polski rozpoczęła także starania o indywidualne przepustki olimpijskie.

W klasie RS:X nadal w czołówce utrzymuje się Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który tego dnia był piętnasty, szesnasty oraz siódmy i zanotował spadek z pozycji drugiej na czwartą, ale ma jeszcze szansę nawet na srebrny medal więc na pewno o niego powalczy. Poza tym dzięki tej pozycji Polska będzie miała swojego przedstawiciela na najbliższych igrzyskach w tej klasie. Kwalifikacje mogło zdobyć dziesięć krajów, a w pierwszej dziesiątce przed wyścigiem medalowym znajduje się siedem. Z kolei miejsca dziesiąte, dwudzieste drugie oraz trzecie zajął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i przesunął się z lokaty dwunastej na dziewiątą i zobaczymy go w niedzielnym starcie. Dwudziesty czwarty regaty ukończył Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (BFD-falstart przy czarnej fladze oraz miejsca 19. i 23.), a trzydziesty czwarty był ostatecznie jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (miejsca 41., 42. i 42.). Na prowadzeniu umocnił się mistrz olimpijski z Londynu i Rio de Janeiro, Holender Dorian van Rijsselberghe (miejsca 6., 6. i 6.), a broniący tytułu Chińczyk Bing Ye zajął ostatecznie dopiero czterdziestą pozycję.

- W pierwszym wyścigu początkowo wydawało mi się, że wybrałem dobra stronę, ale płynąłem po złej byłem linii startowej i część zawodników mnie wyprzedziło, przez co skończyłem na dziesiątym miejscu. W drugim wyścigu miałem dobry start, ale niestety wybrałem złą stronę i skończyłem poza pierwszą dwudziestką. Z kolei w trzecim miałem zarówno dobry start oraz wybrałem dobrą stronę, następnie prawidłowo odczytałem zmiany wiatru i dopłynąłem do mety trzeci. Jednym z celów było awansowanie do pierwszej dziesiątki i udało mi się to - podsumował ostatni dzień fazy finałowej Piotr Myszka.

W kategorii kobiet Polska także zdobyła kwalifikację olimpijską. A to za sprawą Zofii Klepackiej (Legia Warszawa), która zajęła w piątek miejsca szesnaste, jedenaste oraz dziewiąte i w efekcie przesunęła się w klasyfikacji generalnej z pozycji trzeciej na piątą. Jednak nasza zawodniczka do trzeciej lokaty traci zaledwie 3,2 punktu więc czekają nas jeszcze spore emocje w wyścigu medalowym. Bardzo dobrze w silnym wietrze poradziła sobie Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która najpierw była druga, a później dwunasta oraz pierwsza, dzięki czemu awansowała z lokaty trzydziestej pierwszej na dwudziestą drugą, na której zakończyła zawody. Na pozycjach dwudziestej szóstej oraz dwudziestej siódmej uplasowały się ostatecznie jej klubowe koleżanki Małgorzata Białecka  (miejsca 20., 22. i 31.) i Karolina Lipińska (miejsca 15., 16. i 14.). Z kolei na dwudziestej dziewiątej lokacie zatrzymała się Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsca 27., 19. i 23.), a pięćdziesiątą siódmą pozycję zajęła Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk). Pewna złotego medalu jest już Holenderka Lilian de Geus (miejsca 1., 1. i 4.), ponieważ drugą zawodniczkę w klasyfikacji wyprzedza aż o trzydzieści punktów, a w wyścigu medalowym można ich odrobić maksymalnie dwadzieścia. Zeszłoroczna mistrzyni, Chinka Peina Chen jest siódma. W tej klasie podczas duńskiej imprezy na igrzyska zakwalifikować się może jedenaście krajów.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

- Odbyły się dzisiaj trzy wyścigi w ślizgowych warunkach. Miałam w nich dobre starty, ale mój sprzęt nie płynął tego dnia zbyt szybko. Jednak pomimo tego, że zajmuję piątą pozycję to tracę zaledwie 3,2 punktu do miejsca medalowego więc w niedzielę będę walczyła i dam z siebie wszystko - powiedziała Zofia Klepacka.

Dwa wyścigi odbyły się w złotej grupie klasy 49er i nasze załogi nie awansowały wyścigu medalowego. Oba duety pływały tego dnia dobrze, ale z powodu wywrotek skończyły na dalszych pozycjach. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) najpierw zajęli miejsce dwudzieste trzecie, a następnie dwudzieste drugie, przez co spadli z pozycji piętnastej na dwudziestą drugą, na której zakończyli mistrzostwa w Danii. Od szóstego miejsca piątkowe ściganie rozpoczęli nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), a w drugim wyścigu płynęli na drugiej pozycji, ale po wywrotce zajęli miejsce dziewiętnaste. Pomimo tego awansowali z pozycji dwudziestej szóstej na dwudziestą trzecią na koniec regat. Prowadzenie utrzymali Chorwaci Sime Fantela i Mihovil Fantela (miejsca 12. i 2.), a broniący tytułu Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii znajdują się na piątej pozycji. W klasie 49er podczas duńskich zawodów na igrzyska mogło zakwalifikować się osiem krajów, a pozycja załogi Przybytek/Kołodziński dała nam trzynastą lokatę więc polskie duety będą walczyły o igrzyska podczas innych zawodów.

W sobotę spośród Polaków na wodzie pojawią się tylko nasi reprezentanci, rywalizujący w srebrnej grupie w klasie Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajmują trzydziestą dziewiątą pozycję, a na sześćdziesiątej trzeciej plasują się Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska. Nowymi liderami zostali po trzech piątkowych wyścigach Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti (miejsca 3., 7. i 1.).

W pozostałych klasach polscy żeglarze zakończyli udział w regatach w poprzednich dniach. We wtorek zrobiła to klasa 470 kobiet, w środę rywalizację ukończyli nasi zawodnicy w klasach 470 mężczyzn oraz Finn, a czwartek ostatnie wyścigi popłynęli reprezentanci Polski w klasach Laser Standard, Laser Radial, 49erFX oraz Kiteboarding.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Danii zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna, Radosław Furmański, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda i Jakub Rodziewicz.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na sobotę 11 sierpnia na godzinę 12:00. Tego dnia odbyć się mają tylko wyścigi medalowe dla klas 49er, 49erFX i Kiteboarding oraz wyścigi normalne w srebrnej grupie klasy Nacra 17. Regaty w Danii potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

Czy Zofia Klepacka albo Paweł Tarnowski wywalcza medal mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×