Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Czas na ERGO Hestia Championships - Mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie RS:X w Sopocie

Już we wtorek 21 sierpnia odbędą się w Sopocie pierwsze wyścigi ERGO Hestia Championships - Mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów. Do Polski zawitają najlepsi zawodnicy z całego świata.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Małgorzata Białecka (POL 21) w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka (POL 21) w olimpijskiej klasie RS:X

W niedzielę 19 sierpnia rozpoczną się w Sopocie mistrzostwa Europy w klasie RS:X. Pierwsze wyścigi odbędą się natomiast we wtorek 21 sierpnia, a niedziela i poniedziałek przeznaczone będą rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe. Uroczyste rozpoczęcie regat zaplanowane jest na poniedziałek na godzinę 18:00. Zawody potrwają do 25 sierpnia.

Gospodarzem imprezy będzie klub SKŻ ERGO Hestia Sopot, które zorganizuje razem z Polskim Związkiem Żeglarskim. Będzie to doskonała okazja do uświetnienia 35. rocznicy powstania sopockiego klubu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej zaroi się nie tylko od najlepszych windsurferów w Europie, ale także z innych kontynentów, ponieważ impreza będzie miała charakter otwarty i będą mogli wziąć w niej udział także zawodnicy spoza Europy. Tym bardziej, że zaledwie 12 sierpnia zawodnicy klasy RS:X zakończyli udział w mistrzostwach świata wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus.

Polacy od lat należą do ścisłej światowej czołówki i najlepsi z nich na pewno stawią się na starcie tych prestiżowych regat, rozgrywanych na "własnym terenie". Nasi żeglarze również w Danii pokazali się z bardzo dobrej strony. Piąte miejsce zajął utytułowany wychowanek SKZ ERGO Hestia Sopot Paweł Tarnowski, który w swoim dorobku ma tytuł mistrza Europy z 2015 roku i brązowy medal tej imprezy z 2016 roku. Teraz postara się na pewno o sukces w rodzinnym mieście.

ZOBACZ WIDEO Sofia Ennaoui wygrała z problemami. A ten bieg? "Zacytuję Tomasza Hajtę"

Piątą pozycje w Aarhus zajęła także Zofia Klepacka (Legia Warszawa), wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, która ma w swoim dorobku także brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie z 2012 roku.

Na tegorocznych mistrzostwach Europy nie powinno zabraknąć także innych utytułowanych wychowanków SKŻ ERGO Hestia Sopot, na czele z wicemistrzynią Europy z 2015 roku i mistrzynią świata z 2016 roku Małgorzatą Białecką oraz czwartą zawodniczką mistrzostw Starego Kontynentu z 2015 roku Mają Dziarnowską.

Z kolei trenerem kadry narodowej seniorów jest inny wychowanek sopockiego klubu Przemysław Miarczyński, który oficjalnie nie zakończył jeszcze kariery sportowej jako zawodnik. On, tak samo jak Klepacka, zdobył na igrzyskach w Londynie brązowy medal.

Miarczyński jest zawodnikiem wybitnym, o czym świadczą liczne medale mistrzostw świata i Europy. W swojej wieloletniej karierze stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata (2003 - klasa Mistral), pięć razy cieszył się ze srebrnego medalu (2001, 2004 - Mistral i 2007, 2010, 2014 - RS:X) i raz był trzeci (2006 - RS:X).

Poza tym doświadczony żeglarz aż trzy razy był mistrzem Europy (2007 - Mistral i 2007, 2012 - RS:X), raz wicemistrzem Starego Kontynentu (2001 - Mistral), a dwa razy wywalczył brąz (2008, 2014 - RS:X). Do tego aż cztery razy reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich (2000 - 8. miejsce, 2004 - 5, miejsce, 2008 - 16.miejsce i 2012 - 3. miejsce).

Windsurfingowe mistrzostwa Europy odbędą się w Sopocie już po raz trzeci w historii. W 2004 roku zawodnicy rywalizowali w klasie Mistral, gdzie złoto wywalczył Przemysław Miarczyński, a w 2010 roku była to klasa RS:X i tam brązowe medale zdobyli Zofia Klepacka oraz Piotr Myszka. Bardzo dobrze spisała się także Małgorzata Białecka, która w świetnym stylu wygrała wyścig medalowy i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Taką samą pozycję w klasyfikacji końcowej zajął Miarczyński. Myszka także w tegorocznych Mistrzostwach Europy ERGO Hestia w olimpijskiej klasie RS:X juniorów i seniorów będzie liczył się w walce o czołowe pozycje.

Grupa ERGO Hestia od 16 lat jest głównym i tytularnym sponsorem Sopockiego Klubu Żeglarskiego ERGO Hestia Sopot.

Żeglarstwo jest istotnym elementem życia lokalnej społeczności, dlatego wsparcie trójmiejskiej młodzieży i sportowców wpisuje się w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej firmy. Efektem tej współpracy jest wychowanie wielu medalistów żeglarskich mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz utytułowanych olimpijczyków. ERGO Hestia aktywnie wspiera wydarzenia organizowane przez klub oraz zawodników.

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot działa już 35 lat. Początki sięgają 1983 roku, kiedy to zawodnicy i członkowie sekcji windsurfingowej działającej przy klubie "Neptun" w Gdańsku powołali do życia Sopocki Klub Żeglarski.

Pierwsze sukcesy

Od początku istnienia klubu królowało w nim żeglarstwo deskowe, i to na bardzo wysokim poziomie. Żaden inny polski klub nie posiada tak licznej sekcji windsurfingu, żaden nie może się poszczycić tak licznymi i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ - Stefan Jopyk i od tamtej pory zawodnicy SKŻ nie opuszczali podium. Pierwszy medal mistrzostw świata pojawił się w 1994 roku, kiedy to Jacek Frydrychowicz zajął 2. miejsce w kategorii do lat 16. Od tej pory medale zaczęły napływać do klubu niemalże hurtowo i na szczęście bez przerwy do dnia dzisiejszego.

Czy któryś z Polaków stanie na podium mistrzostw Europy w Sopocie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×