Minął pierwszy dzień Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego

W czwartek 9 maja na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyły się pierwsze wyścigi Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zawodnicy w klasie Kite Foil podczas Pucharu PZŻ 2019 Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Zawodnicy w klasie Kite Foil podczas Pucharu PZŻ 2019
Za nami pierwszy dzień zmagań w ramach Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który potrwa do niedzieli 12 maja. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbywają się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach. W związku z tym Zalew Wiślany zaroił się od zawodników wielu klas. Już po raz czwarty z rzędu bazą regat jest Krynica Morska, która przywitała wszystkich solidnym wiatrem, dochodzącym prawie do 20 węzłów, stwarzając świetne warunki do żeglowania.

W windsurfingowej klasie RS:X liderką w kategorii kobiet jest Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która pływając razem z juniorami była dwa razy trzecia i raz pierwsza. Drugie miejsce w żeńskiej klasyfikacji zajmuje jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska, a na trzeciej pozycji znajduje się kolejna sopocianka Małgorzata Białecka. Najlepszym juniorem jest Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwie kolejne lokaty zajmują Adam Żarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Michał Polak (GKŻ Gdańsk).

Czytaj także - PŚ w Genui: 7. miejsce Tadeusza Kubiaka oraz Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

Wśród seniorów prowadzi Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który na początku zajął miejsce drugie, a w dwóch następnych wyścigach był najlepszy. Drugi jest jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński, a trzecią pozycję zajmuje Tomasz Romanowski (AZS Poznań). Dobrze dzień rozpoczął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ale prowadząc wyścig zahaczył statecznikiem o niewidoczną podwodną „pułapkę” i uszkodził statecznik. Co prawda dopłynął do mety na pierwszej pozycji, ale później musiał wycofać się dalszej rywalizacji i nie wiadomo czy uda mu się naprawić sprzęt przed końcem regat.

W klasie Techno 293 pierwszą trójkę tworzą reprezentanci klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot - Julian Wardaszko, Konrad Machura oraz Dawid Sykuła. Najlepsza w grupie dziewcząt jest Nell Ryan (SKŻ ERGO Hestia Sopot), drugie i trzecie miejsce zajmują jej klubowe koleżanki Aleksandra Wasiewicz i Linda Falkiewicz.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa" odc. 10: Legia i Lechia nie chcą mistrzostwa? [cały odcinek]

W jednej flocie ścigały się także kobiety z mężczyznami w klasie Laser Radial. Na czele żeńskiej klasyfikacji znajduje się Magdalena Kwaśna z ChKŻ Chojnice, a w pierwszej trójce plasują się także Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa) i Agata Kalinowska (ChKŻ Chojnice). U mężczyzn prowadzi Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) przed Marcinem Rudawskim i Łukaszem Machowskim (MKS Dwójka Warszawa). W klasie Laser Standard liderem jest Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), a za nim znajdują się bracia Stanisław i Wojciech Klimaszewscy z Giżyckiej Grupy Regatowej.

Z kolei w klasie Laser 4.7 prowadzi Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań), która była lepsza nawet od chłopców. Druga wśród dziewcząt jest Lilly May Niezabitowska (SJK Kotwica Tarnobrzeg), a trzecie miejsce zajmuje Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa). W męskiej klasyfikacji liderem jest Stanisław Konarzewski (AZS AWFiS Gdańsk), a dwie kolejne pozycje zajmują Szymon Oleksiuk (KS Spójnia Warszawa) i Hubert Roszyk (ŻLKS Kiekrz).

Czytaj także - Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

W Krynicy po raz drugi zawitał Kite Foil. Cztery z pięciu wyścigów wygrał Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), który jest pewnym liderem. Pięć punktów tracą do niego drugi i trzeci w klasyfikacji Błażej Ożóg oraz Jakub Jurkowski (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Pierwsze trzy pozycje u pań zajmują sopocianki - Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Paula Grzenkowska.

W klasie 420 zdecydowanie najlepszą męską załogą są Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice), a trzy kolejne pozycje klasyfikacji generalnej zajmują duety żeńskie - Gabriela Czapska (KS Spójnia Warszawa), Karolina Cendrowska i Zofia Korsak oraz Nina Machowicz i Magdalena Jagiełło (wszystkie MKS Dwójka Warszawa).

W rywalizacji klasy 29er na czele stawki znajdują się Marceli Mierzwicki i Franciszek Borys (YKP Gdynia), tyle samo punktów na koncie mają ich klubowi koledzy Mateusz Gwóźdź i Gustaw Miciński, a trzecie są najlepsze z dziewcząt Zuzanna Mróz i Aleksandra Wirznikiewicz (Nauticus Yacht Club Olsztyn).

Kolejną dwuosobową klasą jest Cadet i tutaj prowadzą Michał Dębkowski oraz Zdzisław Bulik (MKS Dwójka Warszawa), drugą pozycję zajmuje mieszany duet, który tworzą Marcin Jarczewski i Julia Czapiewska (ŻUKS Stężyca), a trzecie są Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz).

Na katamaranach Hobie Cat 16 wszystkie trzy wyścigi wygrali Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan, drudzy są Dominika Kęska i Stanisław Wierczyński, punkt za nimi znajdują się Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot.

Trzy razy jako pierwszy linię mety mijał w klasie Europa również Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), drugi jest Maksymilian Markow (YKP Kraków), a pierwszą trójkę uzupełnia Bartosz Miziewicz (Wolsztyński Klub Żeglarski). Czwarta w klasyfikacji jest najlepsza z kobiet Agnieszka Kiełczewska (Jacht Klub Wielkopolski).

W klasie L’Equipe pierwsi są Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus Yacht Club Olsztyn), drugą lokatę zajmują Adam Strelau i Mateusz Dobrzyński (KS Spójnia Warszawa), a na trzeciej znajdują się Hubert Bałdyga i Julianna Wypych (KS Baza Mrągowo).

W piątek rywalizację rozpoczną klasy 49er, 49erFX, Finn, OK Dinghy i katamarany A-Class.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Imprezie patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odbywa się ona także pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka. Poza tym partnerami imprezy są firmy Sailovnia, LaserPol oraz D.A.D Sportswear, a patronat medialny nad regatami sprawują magazyn W ślizgu oraz portal Żeglarski.info.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×