Polacy rozpoczęli ściganie na mistrzostwach Europy w klasie 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 17. miejsce po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470 we włoskim San Remo. Jest to najwyższa pozycja polskich żeglarzy w tej imprezie.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na jachcie olimpijskiej klasy 470 Materiały prasowe / Sailing Energy / Trofeo Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na jachcie olimpijskiej klasy 470
Czwartek 9 maja był pierwszym dniem mistrzostw Starego Kontynentu w klasie 470 na wodach Morza Śródziemnego u północno-zachodnich wybrzeży Włoch. Początkowo wiał zbyt słaby wiatr, przez co wyścigi rozpoczęły się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Kiedy rozwiało się do około 10 węzłów organizatorzy postanowili rozpocząć rywalizację i przeprowadzili po trzy wyścigi w każdej flocie. Regaty mają formułę otwartą więc mogą w niej startować także zawodnicy spoza Europy.

Czytaj także - Wielki wyczyn Joanny Pajkowskiej. Ukończyła samotny rejs dookoła świata

Niezbyt udany początek dnia miały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), zaliczając falstart przy wywieszonej czarnej fladze. W kolejnych wyścigach nasze panie zajęły miejsca trzynaste oraz jedenaste, co daje im na razie siedemnastą pozycję w klasyfikacji ogólnej, a piętnaste wśród załóg europejskich. Prowadzą brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 8. i 1.).

W kategorii mężczyzn na czterdziestej czwartej pozycji ogólnie, a dwudziestej ósmej wśród Europejczyków znajdują się Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 26., 20 i 22. Z kolei Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn) zajmują sześćdziesiątą druga lokatę w klasyfikacji generalnej, a czterdziestą piątą w europejskiej. Urbański i Krusiec są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Liderami całych zawodów są wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, którzy wygrali wszystkie trzy wyścigi. Najlepszą europejską załogą są zajmujący drugą pozycję Austriacy David Bargehr i Lukas Mahr (miejsca 1., 3. i 2.).

Czytaj także - Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 10 maja, a regaty potrwają do wtorku 14 maja.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa" odc. 10: Legia i Lechia nie chcą mistrzostwa? [cały odcinek]
Czy któraś z polskich załóg stanie na podium mistrzostw Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×