MŚ w biathlonie: Świetna sztafeta Polaków!

Czwarty medal na biathlonowych mistrzostwach świata w szwedzkim Oestersund wywalczyła reprezentacja Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi okazali się najlepsi we wtorkowym biegu mieszanym. Doskonale poradziła sobie polska sztafeta, która ukończyła zawody na wysokim, szóstym miejscu. Warto dodać, że jest to najlepsza nasza lokata w historii.

Paula Duda
Paula Duda

Dopiero po raz drugi w historii biatlonowych mistrzostw świata zawodnicy i zawodniczki wspólnymi siłami walczyli o medale. Tytułu sprzed roku broniła sztafeta rosyjska, która i tym razem uważana była za jednego z faworytów. Tymczasem ekipa na czele ze znakomicie finiszującym Dmitrijem Jaroszenko upasowała się szczęśliwie na najniższym stopniu podium ze stratą 1,2 s do zwycięskich Niemiec.

Złoci medaliści dobierali tylko cztery razy. Powracający po lekkim przeziębieniu Michael Greis na ostatniej zmianie spisał się bardzo dobrze strącając dziewięc krążków oraz jeden raz dobierając i jako pierwszy przekroczył metę z dużą przewagą nad resztą stawki.

Dzięki świetnemu występowi Darii Domraczewej i Sergieja Nowikowa niespodziewanie srebrny medal przypadł Białorusinom.

Na całej linii zawiodła natomiast sztafeta norweska, w której szeregach zabrakło jednak jej lidera, Ole Einara Bjoerndalena. Norwegowie, mimo że mieli jedynie sześć dobieranych naboi, to zajęli zaledwie ósmą pozycję. Na pechowym czwartym miejscu uplasowała się ekipa Szwecji, a wysoką, piatą lokatę zajęli Włosi.

Nasza sztafeta w składzie: Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Krzysztof Pływaczyk i Tomasz Sikora dobierała ośmiokronie. Drugie strzelanie Magdaleny Gwizdoń dało nam jedną karną rundę, przez co Polacy stracili do czołówki ok. 20 sekund. Dobre występy Pałki i Pływaczyka trzymały nas przy szansie na bardzo dobrą lokatę, bo w końcu na ostatniej zmianie mieliśmy Tomasza Sikorę. Fenomenalny finisz naszego najlepszego biathlonisty dał nam świetną szóstą lokatę!

Już w środę bieg indywidualny kobiet, w którym liczymy oczywiście na Magdalenę Gwizdoń i świetnie dzisiaj biegającą Krystynę Pałkę.