Sprinty w Muonio i Beitostoelen rozpoczęły sezon biegowy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W piątek w Muonio i Beitostoelen rozpoczęły się trzydniowe zawody FIS w biegach narciarskich z udziałem światowej czołówki. Pierwszy dzień rywalizacji będącej doskonałą szansą na sprawdzenie formy przed walką w Pucharze Świata składał się w obydwu miejscowościach ze sprintów rozgrywanych techniką klasyczną. W Finlandii z wygranych cieszyli się Nikita Kriukow i Alena Prochazkova, natomiast w Norwegii John Kristian Dahl i Petra Majdić.

W fińskim Muonio lista startowa piątkowych sprintów była niezwykle długa, gdyż wśród pań udział wzięło sto dwanaście zawodniczek, natomiast wśród panów uczestników było aż stu osiemdziesięciu ośmiu, w związku z czym samo dostanie się do najlepszej trzydziestki walczącej w ćwierćfinałach już było dobrym wynikiem. Rywalizacja pań stała pod znakiem dominacji Aleny Prochazkovej, która ma już na swym koncie jedno zwycięstwo w sprincie zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata. W Muonio Słowaczka była więc jedną z głównych faworytek i wygrała zarówno kwalifikacje jak i finał, w którym zmagała się z czwórką Rosjanek i Estonką. Oprócz Prochazkowej w czołowej trójce zmieściły się jeszcze Jewgienia Szapowałowa i Natalia Korosteliewa. Również w rywalizacji mężczyzn triumfator kwalifikacji był najlepszy także w finale. Najlepszym uczestnikiem zmagań okazał się Rosjanin Nikita Kriukow, w finale szybszy niż Sami Jauhojaervi i Petter Kummel.

W sprintach rozegranych w Beitostoelen główne role odegrali zawodnicy i zawodniczki z Norwegii, Rosji oraz Słowenii. Właśnie reprezentantka tego ostatniego kraju, Petra Majdić, okazała się najlepsza w rywalizacji pań. Główna konkurentka Justyny Kowalczyk w walce o Puchar Świata w ubiegłym sezonie nie dała pozostałym zawodniczkom większych szans i triumfowała przed mniej znanymi na międzynarodowej arenie Norweżkami Maiken Caspersen Fallą i Kari Vikhagen Gjeitnes. Na ostatnim szóstym miejscu finał ukończyła kolejna Słowenka Katja Visnar.

Decydująca rozgrywka wśród mężczyzn była pojedynkiem Norwegów i Rosjan. Pierwsza lokata przypadła Johnowi Kristianowi Dahlowi, który pokonał największą niespodziankę zawodów Timo Andre Bakkena oraz Alexandra Legkowa. W zawodach wziął udział Petter Northug, ubiegłoroczny zwycięzca sprintu FIS w Beitostoelen, jednak zajął dopiero trzynaste miejsce. Jeszcze słabiej wypadł kolejny z faworytów Johan Kjoelstad sklasyfikowany na dwudziestej dziewiątej pozycji.

W sobotę zarówno w Muonio jak i w Beitostoelen odbędą się kolejne biegi, tym razem na dystansie dziesięciu kilometrów wśród kobiet i piętnastu wśród mężczyzn. Również w sobotę od sprintów rozpoczną się dwudniowe zawody FIS w szwedzkiej Bruksvallarnie, gdzie wystąpi reprezentacja Polski z Justyną Kowalczyk na czele.

Wyniki sprintu kobiet w Muonio:

<b>M</b> <b>Zawodniczka</b> <b>Kraj</b>
1 Alena Prochazkova Słowacja
2 Jewgienia Szapowałowa Rosja
3 Natalia Korosteliewa Rosja
4 Natalia Naryszkina Rosja
5 Natalia Iljina Rosja
6 Triin Ojaste Estonia
7 Madoka Natsumi Japonia
8 Alena Sidko Rosja
9 Olga SzuczkinaRosja
10 Mona-Lisa Malvalehto Finlandia

Wyniki sprintu mężczyzn w Muonio:

<b>M</b> <b>Zawodniczka</b> <b>Kraj</b>
1 Nikita Kriukow Słowacja
2 Sami JauhojaerviFinlandia
3 Petter Kummel Estonia
4 Matias Strandvall Finlandia
5 Alexander Pazninski Rosja
6 Andriej Parfenow Rosja
7 Kein Einaste Estonia
8 Michaił Kuklin Rosja
9 Igor RysinRosja
10 Aleksiej MoriakowRosja

Wyniki sprintu kobiet w Beitostoelen:

<b>M</b> <b>Zawodniczka</b> <b>Kraj</b>
1 Petra Majdić Słowenia
2 Maiken Caspersen Falla Norwegia
3 Kari Vikhagen Gjeitnes Norwegia
4Karianne Gasland Bjellanes Norwegia
5 Ingrid Aunet Tyldum Norwegia
6 Katja Visnar Słowenia
7Celine Brun-Lie Norwegia
8 Marthe Kristoffersen Norwegia
9 Kikkan RandallUSA
10 Ella Gjoemle Berg Norwegia

Wyniki sprintu mężczyzn w Beitostoelen:

<b>M</b> <b>Zawodniczka</b> <b>Kraj</b>
1John Kristian Dahl Norwegia
2 Timo Andre BakkenNorwegia
3 Alexander Legkow Rosja
4 Anders Gloersen Norwegia
5 Maksym Wylegżanin Rosja
6 Eirik Brandsdal Norwegia
7 Jens Arne SvartedalNorwegia
8 Hans Petter Lykkja Norwegia
9 Stein Vidar ThunNorwegia
10 Boerre Naess Norwegia
Źródło artykułu: